آنچه نفس شهر را می برد

در مواقع بحرانی آلودگی هوا چه باید کرد؟

۱۳۹۳/۱۰/۰۸ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 132853

سلامت نیوز: تهران همانند بسیاری از کلان شهرهای جهان ، با مشکل آلودگی هوا روبرو است و این روزها پایتخت نفس نمی کشد. باید بدانیم در جهان سالانه سه میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند و این روزها تلنگری است که بایست هر چه سریع تر از چرخه جهانی آلودگی هوا دور شویم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، تعداد قربانیان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در برخی کشورها از قربانیان سوانح رانندگی ، بیشتر است.

این مرگ و میرها عمدتا مربوط به آسم، برونشیت، تنگی نفس، حملات قلبی و آلرژی های مختلف تنفسی است.**تعریف آلودگی هوا

به گفته کارشناسان مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، آلودگی هوا به وجود هر ماده ای در هوا که می تواند برای انسان یا محیط او مضر باشد اطلاق می شود.

آلاینده ها ممکن است طبیعی و یا ساخته دست بشر باشند و ممکن است به اشکال مختلف ذرات جامد یا قطرات مایع یا گاز باشند؛ این مواد بالغ بر 180 آلاینده هستند.**منابع انتشار آلاینده های هوا

منابع آلوده کننده هوا به دو قسمت طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند:مناطق طبیعی:

- فعالیت های آتشفشان ها و آتش سوزی جنگل ها

- گردوغبار طبیعی:

- دود مونواکسید کربن ناشی از آتش سوزی ها

- گاز رادون ناشی از کانی های زمین

- درختان کاج که ترکیبات آلی را از خود متصاعد می کنند.منابع مصنوعی:

وسایل نقلیه موتوری مشکلی اساسی هستند که دی اکسید نیتروژن که مهم ترین آلوده کننده هوا است را تولید می کنند.

زغال سنگ سوزها، صنایع مختلف و آلودگی های ناشی از سوزاندن بقایای کشاورزی از دیگر منابع مصنوعی آلوده کننده هوا به شمار می روند.**آلاینده های هوا

ترکیبات آلوده کننده هوا به دو قسمت گازها و ذرات جامد تقسیم می شوند.

ذرات کوچک و جامد بر اساس اندازه تقسیم می شوند و اندازه آنها از 2.5 تا 10 میکرومتر متفاوت است.

ذرات با قطر کمتر از 2.5 میکرومتر برای سلامتی زیانبارترند زیرا آسان تر به بخش های انتهایی دستگاه تنفسی راه می یابند.

گازها نیز شامل مونواکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، هیدروکربن ها و ازن است.**آلودگی هوا در منازل

دی اکسید کربن یک گاز آلوده کننده هوا نیست اما همواره به عنوان یک عامل مهم در بررسی کیفیت هوای منازل موردتوجه قرارگرفته است و به عنوان شاخص کیفیت هوا لحاظ می شود. افرادی که در معرض این هوا قرار می گیرند دچار شکستگی، عدم رضایت و عدم تمرکز می شوند.

مواد و مصالح ساختمانی مانند رنگ ها به ویژه رنگ های با ترکیبات سربی، حشره کش ها و اسپری فرمالدئید نیز می توانند موجب آلودگی هوا در منازل شوند.**حفاظت از آلودگی هوا

کارشناسان مرکز تحقیقات محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران به مردم توصیه می کنند که در روزهایی که اخبار و رادیوتلویزیون و روزنامه ها هوا را در شرایط بحرانی اعلام می کنند، خود را در برابر آلودگی هوا محافظت کنند.

شاخص کیفیت هوا ( AQI ) ، یک شاخص برای گزارش کیفیت هوای روزانه است و با اندازه گیری آلاینده هایی مانند ازن، منواکسید کربن، دی اکسید گوگرد و دی اکسید نیتروژن و گردوغبار محاسبه می شود.**در مواقع بحرانی آلودگی هوا چه باید کرد؟

کارشناسان مرکز تحقیقات محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی تهران به مردم توصیه می کنند در روزهای بحرانی آلودگی هوا، تاحد ممکن از تردد در محدوده های مرکزی و پرترافیک شهر اجتناب کنند.

همچنین این کارشناسان توصیه می کنند که استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی در سفرهای روزانه درون شهری خود را جایگزین خودروهای شخصی کرده و فعالیت یا بازی کودکان در محیط های باز را محدود و افراد مسن یا افراد دارای بیماری های قلبی و ریوی مانند آسم، برونشیت مزمن و نارسائی قلبی از خروج از خانه اجتناب کنند.

گفتنی است «مجید آزادی» مدیر گروه پژوهشی و هواشناسی دینامیک و هم دیدی پژوهشکده هواشناسی و علوم جوی امروز دوشنبه اعلام کرده است که با توجه به پایداری جوی در کشور به ویژه تهران روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری در پایتخت انباشت آلایندگی خواهیم داشت که این میزان در روز چهارشنبه به اوج می رسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12286s, 19q