معاون وزیر بهداشت:

واردات دارو به کشور امسال 30 درصد کاهش یافته است

۱۳۹۳/۱۰/۰۹ - ۱۴:۳۵ - کد خبر: 133004

سلامت نیوز:رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واردات دارو به کشور در سال جاری 30 درصد کاهش یافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، رسول دیناروند که برای گشایش دو آزمایشگاه معاونت غذا و داور و نیز بازدید از کارخانه تولید داروی باختر بیوشیمی به کرمانشاه سفر کرده بود در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: تولید دارو در کشور از نظر کمی در مرز 96 درصد است ولی از نظر ارزش بازار حدود 64 درصد را داروهای تولید داخل و 36 درصد دیگر را داروهای وارداتی تشکیل می دهند.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: واردات دارو در کشور از نظر ارزبری دارای کاهش بوده است به طوری که در سال 91 میزان ارز اختصاصی برای واردات دارو به کشور 12 میلیارد و 500 میلیون ریال بوده و در سال 92 این رقم به 13 میلیارد ریال رسیده است اما در سال جاری این رقم با کاهش 30 درصدی مواجه بوده است که دلیل عمده آن هم توانمندی تولید دارو و تامین نیازهای دارویی در داخل کشور بوده است.


* نقش کرمانشاه در صادرات 500 میلیون دلاری دارو و تجهیزات پزشکی


رییس سازمان غذا و داروی کشور با مهم ارزیابی کردن استان کرمانشاه به دلیل دسترسی این استان به بخش های عرب و کرد نشین کشور عراق، گفت: این استان می تواند هم در حوزه گردشگری سلامت و هم در زمینه صدور دارو و تجهیزات پزشکی به عراق نقش موثری داشته باشد.
دیناروند گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سال 94 برنامه صدور 500 میلیون دلار اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی به کشور عراق را دارد که در صورت تحقق این رقم، افزون بر 10 برابر رقم صادرات امسال خواهد بود.
وی افزود: دولت عراق نیز در این زمینه همکاری بسیار خوبی با وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی دارد اما یکی از مبادی اصلی صدور دارو و تجهیزات پزشکی به کشور عراق، استان کرمانشاه است.
معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز امیدواری کرد که در این سفر تفاهمنامه ای سه جانبه میان معاونت غذا و دارو، دانشگاه علوم پزشکی و استانداری کرمانشاه برای تقویت حوزه های بهداشتی و غذا و داور امضا شود.


* برنامه برای کنترل قاچاق دارو در استان های مرزی


دیناورند در پاسخ به سووال ایرنا مبنی بر وجود داروهای قاچاق و فاقد مجوز در استان کرمانشاه که بیشتر در عطاری های شهر به فروش می رسند، گفت: معضل قاچاق دارو در کشور جدی، اما در استان های مرزی بیشتر است و نوع قاچاق هم در مرزهای شرقی، جنوبی و غربی با هم تفاوت دارد.
وی افزود: عمده داروهای قاچاقی که وارد استان های غربی کشور می شود از کشورهایی است که سیستم نظارتی ندارند و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز برای مقابله با قاچاق دارو، سه گزینه را در دستور کار قرار داده است.
تفکیک کالاها و داورهای اصیل از نوع تقلبی با ایجاد برچسب رهگیری و اصالت که با استفاده از نرم افزاری که قابلیت نصب بر روی تلفن های همراه را دارد، نخستین راهکار وزارت بهداشت است که دیناروند به آن اشاره کرد.
وی افزود: شهروندان می توانند با وارد کردن کد هر کالا در نرم افزاری که روی تلفن همراه شان دارند، به اصالت یا تقلبی بودن داروها پی ببرند.
وی همچنین برخورد شدید با متخلفان را راهکار دیگر وزارتخانه اعلام کرد و افزود: قانون جدید مبارزه با قاچاق و نیز آین نامه های این قانون بسیار محکم تر از قبل هستند و به ما ظرفیت برخورد شدید با قاچاقچیان را می دهد و امیدواریم دستگاه های دیگر هم در این راستا به کمک ما بیایند.
وی راهکار سوم را افزایش آگاهی های عمومی و آموزش به مردم عنوان کرد و گفت: مردم باید بدانند که هر داروی قاچاق و بدون مجوز، تقلبی و برای سلامت آنان مضر است.
دیناروند گفت: در کشوری مانند ایران که ظرفیت تولید دارو و نیز واردات دارو از مبادی رسمی و قانونی وجود دارد، قاچاق دارو هرگز توجیه پذیر نیست.


* سهم ناچیز داروهای گیاهی در ایران


معاون غذا و داوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سووالی در مورد وضع تولید داروهای گیاهی در کشور، گفت: متاسفانه اکنون داروهای گیاهی سهم قابل قبولی در سبد دارویی کشور ندارند به طوری که ظرفیت تولید این نوع داروها در کشور تنها پنج درصد می باشد.
وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به تنوع و گستردگی پوشش گیاهی و گیاهان دارویی در کشور و نیز حمایت های وزارتخانه از تولیدکنندگان، این سهم در سال آینده به 15 درصد افزایش یابد.
وی گفت: تاکنون حدود یک هزار فقره پروانه ساخت داروهای گیاهی از سوی وزارت بهداشت و درمان صادر شده است.
گفتنی است در سفر معاون وزیر بهداشت به استان کرمانشاه دو آزمایشگاه بافت شناسی و نیز تعمیر تجهیزات و دستگاه های سرمایه ای پزشکی در محل معاونت غذا و داروی شهر کرمانشاه به بهره برداری رسید.
برای ساخت این دو واحد آزمایشگاهی که در غرب کشور برای نخستین بار است به بهره برداری می رسند، در مجموع سه میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
از کرمانشاه به عنوان قطب درمانی غرب ایران و یکی از استان هایی که می تواند در حوزه توریسم درمانی با توجه به هم مرز بودن با کشور عراق نقشی بارز داشته باشد، یاد می شود و به گفته مسوولان، قرار است بزودی یک درمانگاه تحت مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه در شهر کلار اقلیم کردستان عراق گشایش یابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35152s, 18q