تهران تنگي نفس گرفت

افزايش مراجعه بيماران تنفسي به درمانگاه ها

۱۳۹۳/۱۰/۰۹ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 133043

سلامت نیوز: اورژانس بيمارستان ها و مراكز درماني در روزهاي خاكستري زمستان حال و هواي ديگري دارد، حال و هوايي كه به خيابان هاي اطراف آن هم سرايت كرده و ماسك پوشان بيشتري در آنها به چشم مي خورند.بيماران تنفسي اين روزها در بيمارستان ها به وفور يافت مي شوند، بيماراني كه با سرفه هاي از ته دل، راهي اورژانس مي شوند و شايد كارشان به اكسيژن هم برسد. تنگي نفس و درد قفسه سينه از علايم بارز چنبره زدن ذرات معلق هوا بر حلق و ريه آدم هاست.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه اعتماد در ادامه نوشت: پزشك اورژانس مي گويد: «ماسك كه فايده يي ندارد، بدترتان هم مي كند، هواي بازدم تان را به خودتان باز مي گرداند و ‍‍CO٢ خون را بيشتر مي كند. راه حل اين است كه از خانه بيرون نياييد تا اينكه ماسك بزنيد.»

بيماران مربوط به آلودگي هوا را نمي توان به راحتي از ديگر بيماران تنفسي جدا كرد، اين روزها، بيماراني كه درد تنفسي مزمن داشتند، زودتر از بقيه راهي بيمارستان ها مي شوند و نيازمند به كپسول اكسيژن.

اورژانس يكي از بيمارستان هاي مرجع، مثل هميشه شلوغ است و پر از صداي ناله بيماران. آنقدر جا نيست كه تخت ها را در راهرو و بين هر دو اتاقك، جا داده اند. بيماران بيشتر ميانسال و كهنسالند و بيماري تنفسي و عفونت ريه، ماسك را به صورت شان كشانده و راهي اورژانس شان كرده. مردي در آستانه ميانسالي همراه با همسرش در حياط بيمارستان، ماسك فيلتر دار بر صورت زده و تقريبا چيزي از صورتش پيدا نيست. مي گويد شيميايي است و چندين سال است مشكل تنفسي دارد، هواي آلوده تهران را مزيد بر علت مي داند بر سرفه هاي طولاني اش و درد هاي شبانه روزش. از مشتري هاي دايمي بيمارستان است انگار. بي تفاوت شده و ديگر مثل ديگران كه تازه با دردهاي سخت نفس كشيدن آشنا مي شوند، غر نمي زند. تعداد سوالاتي كه جواب مي دهد زياد شده و سرعت مچاله شدن و باز شدن ماسكش به سوي دهان، بالارفته. معذب مي شوم از به نفس افتادنش و به حال خودش مي گذارمش. مردي ديگر بر آخرين تخت اورژانس، آنجا كه قرار است در حركت آدم ها باز و بسته شود، خوابيده، نخوابيده، مچاله كرده است خودش را تا همراهانش هم روي تخت جا شوند، از بس كه آدم ريخته در سالن. ماسك معمولي به صورت زده و از عفونت ريه اش مي گويد. موهاي سفيد كل سر و شقيقه هايش را گرفته، دردهايش را هم كشيده، از زير ماسك لبخند مي زند، چين مي افتد به چشم هايش. مي گويد: «هوا هم هست، هواي تهران كي خوب بوده كه الان باشد؟ ديگر عادت كرده ام ماسك بزنم، علتش را ديگر نمي دانم، فقط مي دانم وقت هايي كه برش دارم، سينه ام خس خس مي كند.»

سوپروايزر اورژانس از اختلاط آنفلوآنزا با هواي آلوده مي گويد و از معجوني حرف مي زند كه مردم را با تب و نفس تنگي راهي بيمارستان ها مي كند: «بيشتر كساني كه مشكل تنفسي مزمن ندارند، به خاطر ويروسي است كه شايع شده، علايم باليني اش هم تب است و مشكل تنفسي و حالت تهوع. ديگر در اين ميان نمي توان گفت آلودگي هوا علت اصلي است يا تنها ويروس است كه مردم را بي نفس كرده. ويروسي كه پاي كودكان را هم به مراكز درماني باز كرده است.»

مشاهدات خبرنگار «اعتماد» از يكشنبه شب اورژانس هم خبر از فراگيري مشكلات تنفسي و تب در ميان بيماران مي داد، مشكلاتي كه پزشكان آن را چيزي بين عوارض آلودگي هوا و آنفلوآنزا مي دانند و تنها به تجويز شربت سينه اكتفا كردند. هواي آلوده شهر و پيش بيني هواشناسي از پايداري هوا و تشديد آلودگي در آخر هفته، جلسه گذاران را به استانداري كشاند و جلسه كارگروه كاهش آلودگي هواي تهران تشكيل شد، كارگروهي كه تشكيل شدنش بيش از اينكه به عدد روز گذشته شاخص آلودگي مرتبط باشد، به پيش بيني روزهاي آخر هفته و تشديد آلودگي و مناطق در آستانه اضطرار مربوط مي شود. نماينده وزارت بهداشت معتقد است هوا به خاطر بالابودن شاخص دي اكسيد نيتروژن، اسيدي است و بهتر است مهدهاي كودك و مدارس را براي آخر هفته تعطيل اعلام كنند، اين در حالي است كه نماينده آموزش و پرورش به خاطر فصل امتحانات با اين تصميم مخالفت كرد.


سياست هاي كاهش آلودگي هوا
سياست ها در خصوص طرح كاهش آلودگي هوا در دو دولت دهم و يازدهم، از تفاوت ها و البته شباهت هايي برخوردار بود، آلاينده ها تغيير نكرده و به قوت خود باقي است، آنچه در اين ميان تغيير كرد، كيفيت سوخت بود كه يكي از چندين عامل درگير در ايجاد آلودگي است. سوخت پتروشيمي جايش را به سوخت وارداتي و توليدي بر اساس استانداردهاي جهاني داد، سوختي كه باوجود اصرارهاي رييس سازمان حفاظت محيط زيست، همچنان بر سر كيفيت آن دعواست و منتقدان گمان مي كنند با اصلاح تنها يك فاكتور از چندين عامل تاثيرگذار، بايد هوايي صاف و آسماني آبي براي شهر به ارمغان آورد. عنصر ذرات معلق كمتر از ٥/٢ ميكرون، عنصري كه از احتراق ناقص خودروها و ساخت و ساز و عمليات عمراني حادث مي شود، هميشه عامل بالابردن شاخص آلودگي تهران بود، اما در روز گذشته، دي اكسيد نيتروژن هم دست كمي از pm٢. ٥ نداشت. عاملي كه نماينده وزارت بهداشت با تاكيد بربالابودن آن، سعي در تعطيلي مدارس ابتدايي داشت. دي اكسيد نيتروژن كه يكي از اكسيدهاي نيتروژن است، در اثر احتراق مواد سوختي در ماشين ها و نيروگاه ها ايجاد مي شوند. دي اكسيد نيتروژن مخاط برونش يا نايژه ها را تحريك مي كند و سبب افزايش عفونت هاي تنفسي در كودكان و افزايش شكايات تنفسي مثل سرفه و خلط در بزرگسالان مي شود. بيماران مبتلابه آسم با اثرات ناشي از اين گاز به شدت حساس مي شوند. همچنين هواي اسيدي در اثر مه دود فتوشيميايي، هنگامي كه دي اكسيد كربن و دي اكسيد سولفور و به ويژه اكسيد نيتريك به اسيد تبديل مي شوند، به وجود مي آيد. اين گازها ابرهاي بسيار ظريفي از قطرات ريز اسيدي را تشكيل مي دهند. اين هواي اسيدي بعدا به صورت باران اسيدي فرو مي ريزد و باعث آسيب رساندن به گياهان و درخت ها مي شود. اگر ذرات اسيد ريز وارد ريه ها شوند تحريكات راه هاي تنفسي، سرفه و حتي خس خس سينه را به همراه دارند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12641s, 18q