انجمن بيهوشي ايران:

داروهاي بيهوشي درفهرست سياه وزارت رفاه قرار دارند

۱۳۸۷/۰۸/۱۳ - ۰۹:۴۵ - کد خبر: 13305
داروهاي بيهوشي درفهرست سياه وزارت رفاه قرار دارند
دکتر محمد مهدي قيامت در گفت وگو با ايرنا اظهارداشت: هنوز داروهاي بيهوشي در فهرست بيمه قرار نگرفته است.
قيامت گفت: در زمان حاضر داروهاي ويتامين مثل "گلوکز امين" که يک داروي ويتاميني محسوب
مي شود، در فهرست بيمه قرار دارد، اما داروهاي بيهوشي که جزو داروهاي حياتي محسوب مي شوند از نظر بيمه ها در حد داروهاي ويتامين هم نيستند، تا بيمه شوند.
وي به داروي بيهوشي "سوو فلوران" sevoflurane" که براي بيهوشي اطفال کاربرد زيادي دارد اشاره کرد و گفت: اين دارو هنوز در ليست بيمه قرارنگرفته است وبسياري از بيمارستان هاي کشوراز داروي "هالوتان" که داروي از رده خارج بيهوشي در دنيا است، براي بيهوشي کودکان استفاده مي کنند.
وي گفت: هر چند داروي هالوتان که جزء داروهاي از رده خارج محسوب مي شود اما هنگامي که داروي جايگزين ديگري وجود ندارد چاره اي جز استفاده از آن در زمان عمل جراحي نداريم .
وي تاکيد کرد: در صورتيکه اين دارو براي يک کودک درچند بار عمل جراحي استفاده شود ،‌ منجر به بروز مشکلاتي براي وي مي شود .
رييس انجمن بيهوشي ايران اضافه کرد : اين در حالي است که با داروي سووفلوران ، کودک ظرف چند ثانيه بيهوش مي شود و ريکاوري وي نيز خيلي سريع تر انجام مي شود. اما با داروي هالوتان اين بيهوشي 20 تا 30 دقيقه بطول مي انجامد .
به گفته قيامت ، يکي از عوارض استفاده از داروي بيهوشي هالوتان به ويژه براي کودکان بيمار، امکان بروز "سندرم PSTD" ( سندرم استرس پس از حادثه ) بعد از عمل حراحي است که ممکن است تا مدت ها کودک را دچار مشکلاتي از جمله استرس کند.
"هالوتان" نوعي داروي تبخيري بيهوشي است که امروز به دليل عوارض جانبي، در شبکه هاي بهداشت و درمان جهان مورد استفاده قرار نمي گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.74612s, 18q