۶ پيشنهاد براي رفــع خستگي مفرط در بيمـــاران سرطــــاني

۱۳۹۳/۱۰/۱۰ - ۱۲:۵۱ - کد خبر: 133193
۶ پيشنهاد براي رفــع خستگي مفرط در بيمـــاران سرطــــاني

سلامت نیوز: خستگي مفرط يکي از شايع ترين عوارض درمان سرطان است. يکي از بيماراني که مراحل شيمي درماني و پرتودرماني را پشت سر مي گذارد، در اين باره مي گويد: خستگي مفرط مربوط به سرطان با خستگي معمولي فرق مي کند؛ من قبلاً هم خسته مي شدم ولي وقتي کمي مي خوابيدم، سرحال از خواب بيدار مي شدم اما خستگي مفرط مربوط به سرطان پس از خواب کافي نيز ادامه پيدا مي کند.

اما چرا چنين است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، متخصصان اين حوزه مي گويند عوامل متعددي باعث ايجاد خستگي مفرط در اين بيماران مي شود از جمله؛ درمان سرطان، شيمي درماني، پرتودرماني و جراحي مي تواند در ايجاد خستگي مفرط نقش داشته باشد.

اين امر مي تواند به علت عوارض جانبي درمان از جمله کم خوني، کاهش ماده مغذي و کم آبي بدن باشد. داروهايي که براي درمان به کار مي رود مي تواند عوارض جانبي داشته باشد که به خستگي مفرط مي انجامد.

*مشکلات عاطفي و ذهني در دوران درمان سرطان؛ علاوه بر اين که بيمار بايد با بيماري کنار بيايد، انجام دادن آزمايش، مراجعه مستمر به پزشک و... نيز مهم است. برخي از بيماران دچار افسردگي، اضطراب و مشکل در خواب مي شوند. همه اين عوامل به خستگي مفرط منجر مي شود.

بهترين راه مقابله با خستگي مفرط، درمان علت نهفته آن است متأسفانه شايد علت معلوم نباشد يا اين که علل متعددي داشته باشد.

با اين حال لازم است در اين زمينه از پزشکتان کمک بگيريد.

نکاتي که پزشک به اين دسته از بيماران توصيه مي کند:

*به اندازه کافي آب بنوشيد. يا اين که نوشيدني هاي بدون کافئين مانند شير و آب ميوه مصرف کنيد تا آب مورد نياز بدن تأمين شود. از مصرف کافئين که باعث کمبود آب مي شود، به ويژه اگر به آن عادت نداريد، بپرهيزيد.

*برنامه روزمره خود را حفظ کنيد. علت اين که در روز اول هفته احساس خستگي مي کنيد، اين است که در روزهاي تعطيل ديرتر به خواب مي رويد و ديرتر از خواب بيدار مي شويد. اين امر در برنامه روزهاي هفتگي اختلال به وجود مي آورد. از آن جا که بدن ما به زمان بندي منظم عادت مي کند، برنامه روزانه خود را حفظ کنيد.

*بين فعاليت ها، اولويت قرار دهيد. فعاليت هايي وجود دارد که نياز است آن را انجام دهيد اما از انجام برخي کارها مي توان صرف نظر کرد. برخي افراد در زمان بيماري مجبورند کار کردن را ادامه دهند، بنابراين نياز به انرژي دارند. اگر شما هم جزو اين افراد هستيد فعاليت هايتان را بر اساس اولويت انجام دهيد. همچنين به فعاليت هاي نشاط آوري که علاقه داريد، بپردازيد.

*به خواب ظهر عادت کنيد. اگر چه خواب ظهر بايد کمتر از يک ساعت باشد اما پزشکان ۲ ساعت خواب ظهر را به اين بيماران توصيه مي کنند. زمان بيشتر از آن مي تواند در چرخه شبانه روزي بدن تداخل ايجاد کند و خستگي بيمار را افزايش دهد.

*ورزش کنيد. شايد عجيب به نظر بيايد اما فعاليت جسمي مي تواند باعث کاهش خستگي مفرط شود. مطالعات انجام شده بين مبتلايان به سرطان سينه و نوع ديگر سرطان نشان مي دهد، ۵ روز در هفته پياده روي به مدت نيم ساعت، خستگي مفرط را کاهش مي دهد. البته قبل از شروع به ورزش با پزشک درباره نوع و زمان آن مشورت کنيد.

*خوب بخوريد. يک برنامه غذايي متعادل اتخاذ کنيد که شامل کالري ها و پروتئين هاي سالم مانند شير، پنير و تخم مرغ باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17703s, 19q