مرگ زودرس در کمین مبتلایان به اختلالات حاد روانی

۱۳۹۳/۱۰/۱۰ - ۱۵:۵۹ - کد خبر: 133232

سلامت نیوز: متخصصان سلامت روان هشدار دادند افراد مبتلا به اختلالات حاد روانی در کمین مرگ زودرس هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، ابتلا به بیماری‌های حاد روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و افسردگی شدید عامل مرگ‌های زودرس است به طوری که کارشناسان می‌گویند این بیماران به طور معمول 20 سال زودتر از افراد سالم می‌میرند.
به گفته متخصصان دلیل این موضوع مراقبت‌های پزشکی ضعیف، مصرف دخانیات، کم‌تحرکی، پیچیدگی روند درمان،‌ اقدام به خودکشی و احتمال بیشتر جان باختن این افراد بر اثر تصادفات است.
آمار بیماران روانی در کشورهای توسعه‌یافته بیشترین میزان را در آمریکا دارد که این آمار هر روز در حال افزایش است. به طوری که کارشناسان سلامت، آمریکا را به لحاظ شیوع مشکلات حاد روانی در بین کشورهای توسعه‌یافته در راس قرار داده‌اند. در این کشور همچنین نرخ ارائه خدمات بهداشت روان بسیار اندک است و بیمارانی که وضعیت حادتری دارند به زندان‌ها منتقل می‌شوند و بسیاری از آنها بی‌خانمان هستند و در خیابان‌ها زندگی می‌کنند.
به گزارش ایسنا به نقل از هافینگتن‌پست، عوامل فوق و بسیاری از فاکتورهای دیگر موجب شده که نرخ مرگ و میر در سنین جوانی در این بیماران افزایش یابد.
تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که دچار مشکلات حاد روانی هستند عموما مشکلاتی همچون دیابت، فشارخون و بیماری‌های قلبی نیز دارند اما اغلب مرگ و میر این افراد مربوط به خودکشی و مشکلات دیگر ناشی از ابتلای آنها به یک اختلال روانی حاد است. تحقیقات نشان می‌دهد عمر این افراد به طور متوسط 20 سال کمتر از دیگران است و از 13 تا 31 سال این میزان متغیر است. بیماران روانی اغلب مراقبت‌های پزشکی خوبی از خود نمی‌کنند، سیگار بیشتری می‌کشند و سبک زندگی بی‌تحرکی دارند و کمتر از دیگران به مراکز پزشکی مراجعه می‌کنند.
برخی از داروهای شیمیایی این بیماران موجب اضافه وزن شدید و افزایش کلسترول و تری گلیسیرید خون می‌شود که همین موضوع شرایط را بدتر می‌کند. برخلاف کشورهای اروپایی که اخیرا سیاست‌ها و سازمان‌های مختلفی را برای سلامتی روان مردم این کشورها در نظر گرفته‌اند، کارشناسان معتقدند وضعیت بیماران روانی در آمریکا بسیار غم‌انگیز و تاسف‌بار است!

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.82441s, 19q