20تا30 درصد كودكان ازمشكل خواب در رنجند

۱۳۸۷/۰۸/۱۴ - ۰۸:۰۵ - کد خبر: 13328
20تا30 درصد كودكان ازمشكل خواب در رنجند
دکتر مير فرهاد قلعه بندي دبير چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب گفت: خواب موضوعي است که از آغاز تاريخ ذهن آدمي را به خود مشغول داشته و با توجه به شيوع اختلالات خواب مانند بي خوابي ، پرخوابي ، اختلالات تنفسي هنگام خواب، حرکات متناوب اندام در هنگام خواب و نيز نقشي که اين اختلالات در سلامت عمومي ايفا مي‌کنند، اين پديده روز به روز بيشتر مورد توجه محافل علمي و دانشگاهي قرار گرفته است.

وي ادامه داد: پژوهش‌ها حاکي از آن است که 30 تا 45 درصد افراد بزرگسال از بي‌خوابي رنج مي‌برند، 5 الي 10 درصد به سندرم پاهاي بيقرار دچارند، 10 درصد نيز پرخواب هستند. همچنين شيوع حرکات متناوب اندام در هنگام خواب در افراد بالاتر از 60 سال حدود 34 درصد و آپنه انسدادي خواب نيز در 2 تا 4 درصد افراد بزرگسال گزارش شده است.

اين روانپزشک با بيان آن که مشکلات خواب در سوانح شغلي و حوادث ترافيکي در سراسر جهان نقش مهمي را ايفا مي‌کنند، ادامه داد: کم خوابي شبانه باعث ايجاد مشکلاتي مانند پرخاشگري، تحريک پذيري، مشکل در توجه و تمرکز و به تبع آن مشکلات يادگيري و افت کارکردهاي آموزشي مي‌شود. همچنين بيماري‌هاي خواب در ايجاد و تشديد مشکلات ديگر پزشکي نقش داشته و بيماري‌هايي مانند قلب و ريه ، روان پزشکي، عصبي و نيز درد در ايجاد مشکلات خواب نقش به سزايي دارا هستند.

وي در رابطه با بي خوابي در کودکان گفت: به طور کلي 20 تا 30 درصد کودکان از مشکل خواب رنج مي‌برند. 3 تا 12 درصد از آن‌ها خرخر كرده و 1 تا 3 درصدشان نيز دچار آپنه انسدادي خواب هستند.

دکتر قلعه بندي ادامه داد: نياز جوانان نيز به خواب حدود 8/5 تا 9/5 ساعت خواب شبانه است. اما به علت افزايش توقعات محيطي مانند کارکردهاي آموزشي، تمايل ذاتي نوجواني به دير خوابيدن و ديرتر بيدار شدن و شروع فعاليت‌هاي آموزشي پيش از ساعت 8 صبح، خواب آن‌ها به طور کامل تامين نمي‌شود.

وي با اشاره به اينکه مشکلات جسماني و رواني كه موجب اختلال در خواب مي شوند، گفت: اختلال خواب تبعات جدي در سلامت جسم و روان به دنبال دارد. به اين ترتيب اختلالات خواب با حوزه‌هاي مختلف پزشکي مرتبط بوده و پزشکي خواب رشته‌اي چند رشته‌اي محسوب مي‌شود و تشخيص آن نيز همانند ديگر حوزه‌هاي پزشکي مبتني بر تلفيق يافته‌هاي حاصل از شرح حال، معاينه باليني و ابزار تشخيصي است.

دبير چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب در زمينه بهداشت خواب خاطرنشان کرد: بهداشت خواب اصولي است که کمک مي‌کند از خواب بهتري برخوردار باشيم. بهداشت خواب شامل انضباط در زمان به خواب رفتن، مدت زمان خواب، اجتناب از خواب روزانه ( در صورت خوابيدن بين 20 تا 30 دقيقه و از 3 بعدازظهر ديرتر نشود)، اجتناب از پرخوري در شب ( در صورت خوردن شام 3 ساعت ميان شام و خواب فاصله باشد ) و مصرف مناسب مايعات در هنگام شب، جلوگيري از مصرف مواد حاوي کافئين مانند مواد مخدر، سيگار، چاي و غيره، تامين تناسب اندام و جلوگيري از چاقي، رعايت اصول اتاق خواب مانند تنظيم نور، صدا، گرما و غيره است.

وي با اشاره به محورهاي مورد بحث در چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب گفت: بهداشت خواب، اختلالات خواب، روش‌هاي تشخيصي و درماني پزشکي خواب، استانداردهاي مراکز خواب، خواب و حوادث ترافيکي و پزشکي خواب کودکان از جمله محورهاي مورد بحث در چهارمين همايش خواب است.

دکتر قلعه بندي با بيان آن که 60 مقاله به دبيرخانه همايش ارسال شده که از اين تعداد 24 مقاله به صورت سخنراني و 15 مقاله به صورت پوستر انتخاب شده است؛ افزود : براي روانپزشکان، نورولوژيست‌ها، گوش و گلو و بيني، داخلي ( ريه )، گوارش ، قلب و عروق و اطفال 11/25 امتياز بازآموزي، براي متخصصان طب کار و دندانپزشکان 9 امتياز و پرستاري و پزشکان عمومي 7 امتياز بازآموزي در نظر گرفته شده است.

دبير چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب در پايان گفت: برگزاري چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب ايران تلاشي است تا با همکاري پژوهشگران، انديشمندان و اساتيد اين سرزمين و با اجراي برنامه‌هاي آموزشي توسط متخصصان حوزه‌هاي مختلف مرتبط با پزشکي خواب و نيز ارائه پژوهش‌هاي انجام شده توسط همکاران مختلف كشور گامي در جهت تعالي و شکوفايي اين رشته برداشته شود.

گفتني است، چهارمين همايش سراسري پزشکي خواب به همت انجمن پزشکي خواب ايران از 21 تا 23 آبان ماه سال جاري در سالن همايش‌هاي بيمارستان ميلاد برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.664s, 18q