آلودگي‌هاي صوتي عاملي جدي در بروز بيماري‌هاي قلبي

۱۳۸۷/۰۸/۱۵ - ۰۸:۴۴ - کد خبر: 13332
آلودگي‌هاي صوتي عاملي جدي در بروز بيماري‌هاي قلبي
دكتر فريدون نوحي، رييس انجمن قلب و عروق ايران، در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به عوامل خطر بروز بيماري‌هاي قلبي - عروقي گفت: فشار خون به عنوان يكي از عوامل مهم ابتلا به بيماري‌هاي قلبي شناخته شده كه افزايش وزن از عوامل موثر بروز فشار خون است. همچنين ديابت عاملي جدي در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي است كه درعين حال فشارخون را نيز به دنبال دارد. چربي خون و فشار خون بالا شانس ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را چندين برابر افزايش مي‌دهد. عدم مصرف سيگار مي‌تواند از بروز بيماري‌هاي قلبي جلوگيري كند.

وي استرس‌هاي هيجاني و استرس‌هاي خاموش‌ را از ديگر عوامل موثر در بروز بيماري‌هاي قلبي عنوان كرد و گفت: استرس‌هاي خاموش مانند آلودگي‌هاي صوتي به عنوان عاملي جدي در بروز بيماري‌هاي قلبي موثر هستند. آلودگي‌ هوا ناشي از سوخت ناقص در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي نقش اساسي دارند.

دكتر نوحي برخورداري از تغذيه مناسب اما كم حجم را در پيشگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي موثر دانست و گفت: استفاده از مواد چربي، قندي و نمك بايد محدود شود. همچنين كالري ورودي به بدن بايد متناسب با وزن و تحرك باشد. در مجموع بايد حدود 50 تا 60 درصد مواد نشاسته‌اي و 40 درصد مواد پروتئيني و چربي ميزان كالري ورودي به بدن را تشكيل دهند.

وي با تاكيد بر استفاده از ميوه‌جات و سبزيجات تازه در رژيم غذايي روزانه گفت: ترجيحا مواد پروتئيني از نوع گوشت سفيد و پرندگان استفاده شود. اين در حالي است كه گوشت قرمز نيز نبايد فراموش شود؛ چرا كه مواد موجود در گوشت قرمز در گوشت سفيد يافت نمي‌شود و اين مواد براي ترميم سلولي نياز است. در اين زمينه فست فود فروشي‌ها بايد به سمت عرضه مواد غذايي سالم هدايت شوند.

رييس بيمارستان قلب و عروق شهيد رجايي بيماري‌هاي قلبي - عروقي را در سه دسته مادرزادي، بيماري‌هاي رماتيسمي و بيماري‌هاي عروق كرونرعنوان كرد و گفت: شيوع بيماري‌هاي مادرزادي قلبي اغلب در كل دنيا مشابه است كه عوامل محيطي نيز در بروز آنها موثر است. در مجموع به ازاي هر 100 نوزاد زنده يك مورد به بيماري مادرزادي قلبي مبتلاست. اين در حالي است كه ارتفاع زياد از سطح زمين به دليل ميزان اكسيژن كمتر، ريسك بيماري‌هاي مادرزادي قلبي را افزايش مي‌دهد.

وي با اشاره به بيماري‌هاي رماتيسمي موثر در بروز بيماري‌هاي قلبي گفت: بيماري‌هاي رماتيسمي هنوز مشكل بهداشتي جوامع عقب مانده است. خوشبختانه در ايران پس از انقلاب به دليل بهبود شرايط بهداشتي، اقتصادي و اطلاعات بهداشتي، از بروز اين بيماري‌ها پيشگيري مي‌شود. در حال حاضر تعداد مبتلايان به بيماري‌هاي رماتيسمي آنقدر كم است كه حتي براي آموزش دستياران با مشكل مواجهيم.

دكتر نوحي بيماري‌هاي عروق كرونر را مشكل كل دنيا عنوان كرد و گفت: بيماري‌هاي عروق كرونر شايع‌ترين بيماري‌هاي قلبي و شايع‌ترين علت مرگ و مير در دنياست كه منجر به سكته قلبي مي‌شود. پيش بيني مي‌شود كه تا سال 2020 همه‌گيري در بروز بيماري‌هاي قلبي - عروقي وجود داشته باشد. كشورهاي پيشرفته به منظور جلوگيري، در اين زمينه وارد عمل شده‌اند. در ايران اغلب اقدامات انجام شده در زمينه اطلاع‌رساني است.

وي با اشاره به روش‌هاي درماني بيماري‌هاي قلبي گفت: در حال حاضر روش‌هاي درمان اين بيماري‌ها در ايران متناسب با دنياست. اما به دليل برخي محدوديت‌ها حجم و وسعت كار در ايران كمتر از كشورهاي پيشرفته است. درمان دركشور ما برخلاف ساير كشورها بسيار ارزان است اما براي نيازمندان به خدمت گران تمام مي‌شود. در اين زمينه برخورداري از سيستم حمايتي بيمه‌اي جدي بسيار ضروري است. بحث بهداشت و درمان مشكل كل دنياست كه در اين زمينه دولت بايد تلاش و هزينه كند.

رييس انجمن قلب و عروق ايران در ادامه اطلاع رساني را از مهم‌ترين رسالت‌هاي انجمن‌هاي علمي عنوان كرد و گفت: تشويق مردم به پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي - عروقي از جمله مهم‌ترين وظايف انجمن است كه در اين زمينه نسبتا موفق بوده است.

وي با اشاره به توزيع متخصصان قلب و عروق در كشور گفت: در حال حاضر حدود 100 تا 120 فوق تخصص قلب كودكان، حدود 220 فوق تخصص جراحي قلب و عروق و حدود بيش از هزار و 300 متخصص بيماري‌هاي قلب و عروق در كشور فعاليت دارند كه علاوه بر آن فلوشيپ‌هاي رشته‌هاي مختلف قلب و عروق نيز فعاليت مي‌كنند. توزيع نيروهاي پزشكي از جمله متخصصان قلب و عروق بسته به جمعيت و امكانات ارايه شده در استان‌هاي مختلف، متفاوت است. در حال حاضر شرايط تربيت نيروي متخصص در رشته قلب فراهم شده و در صورتي كه پذيرش بومي شود بسياري از مشكلات توزيع نيروي انساني حل مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.57857s, 18q