كارشناس مسوول بهداشت پرتو وزارت بهداشت:

احتياطهاي بهداشتي دراستفاده ازلامپ‌هاي فلورسنت ضروري‌است

۱۳۸۷/۰۸/۱۵ - ۱۰:۴۴ - کد خبر: 13351
احتياطهاي بهداشتي دراستفاده ازلامپ‌هاي فلورسنت ضروري‌است
مهندس علي گوراني در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه نور حاصل از لامپ‌هاي رشته‌اي ناشي از عبور جريان برق از رشته فلزي در خلاء است، اظهار كرد: مكانيسم توليد نور در لامپ‌هاي رشته‌اي متفاوت از لامپ‌هاي فلورسنتي فشرده است. نور حاصله از لامپ‌هاي فلورسنتي ناشي از بخارات فلز سنگين جيوه است. اين در حالي است كه در لامپ‌هاي فلورسنتي فشرده (كم مصرف) براي توليد نور از فلز سنگين جيوه با مقادير كم استفاده مي‌شود كه با توجه به فراواني مصرف آن رعايت برخي نكات از سوي هم‌وطنان الزامي به شمار مي‌روند.

وي، با اعتقاد به اين كه با ورود هر تكنولوژي نوين ناگزير به فراگيري دانش آن نيز هستيم، گفت: در آينده‌اي نزديك لامپ‌هاي فلورسنتي فشرده جايگزين لامپ‌هاي رشته‌اي مي‌شوند.

كارشناس مسوول بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت، با اشاره به اقتصادي بودن لامپ‌هاي كم مصرف، لامپ‌هاي رشته‌اي را غير اقتصادي، هزينه بر و درعين حال عاملي براي آلودگي محيط زيست برشمرد و افزود: هم‌وطنان بايد بدانند كه تكه‌هاي خرد شده لامپ‌هاي فلورسنتي فشرده به مانند لامپ‌هاي رشته‌اي بي ضرر نيست و از اين رو پس از مستعمل شدن نمي‌توان نظير لامپ رشته‌اي آن را دور انداخت؛ بلكه بايد با شيوه‌اي خاص به جمع آوري آن اقدام كرد.

مهندس گوراني، با اشاره به ساطع شدن مقادير كمي اشعه ماوراء بنفش (از نوع A و اندكي B) از لامپ‌هاي فلورسنتي فشرده، گفت: از اين رو بايد حين استفاده از اين قبيل لامپ‌ها دقت و احتياطات بيشتري را مبذول كرد.

وي، ادامه داد: همچنين بايد با خريد لامپ‌هاي استاندارد، رعايت نكات فني حين نصب و استفاده از قبيل رعايت فاصله از بي‌خطربودن آن اطمينان حاصل شود.

كارشناس مسول بهداشت پرتوهاي وزارت بهداشت، با بيان كه ايران نيز نظير ساير كشورها ناگزير به جايگزيني لامپ‌هاي فلورسنتي فشرده (كم مصرف) است، يادآور شد: براساس هماهنگي‌هاي به عمل آمده با وزارت نيرو در آينده مشتركا اطلاعات لازم در اختيار هم‌وطنان قرار خواهد گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.85277s, 18q