كشورهاي پيشرفته روزي 20 تن گاز سمي به هواي زمين مي‌پاشند

۱۳۸۷/۰۸/۱۵ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 13355
 كشورهاي پيشرفته روزي 20 تن گاز سمي به هواي زمين مي‌پاشند
فضل‌الله رضا، رئيس سابق دانشگاه تهران در دهه 50 كه واضح نظريه سيستم‌هاي اطلاعاتي و مقيم كاناداست، صبح امروز در مراسم افتتاحيه نخستين كنگره خاورميانه‌اي راينولوژي و جراحي پلاستيك صورت‌ افزود: جامعه پزشكي ايران سهم بزرگي در پيشرفت‌هاي كشور دارد و مقام والاي پزشكان ايراني كه با امكانات محدود به مردم زادگاه خويش خدمت مي‌كنند در پيش چشم اهالي فرهنگ ايران روشن است.
وي گفت: در سال‌هاي اخير پيشرفت‌هاي مخابراتي، انفورماتيكي و ساير فناوري‌هاي جديد، پزشكان مقيم كشور را با آخرين دستاوردهاي علمي دنيا آشنا كرده است و پزشكان ايراني اكنون همپاي پژوهشگران دنيا مي‌توانند شناسنامه 80 هزار ژن و DNA شناسايي شده را كه حاصل كشف دانش ژنون در دنياست بشناسند، دستاورد بزرگي كه با تدوين شناسنامه ژنون براي هر نوزاد مي‌تواند راهنماي تندرسي و بهزيستي هر فرد باشد.
وي افزود: بسيار شگفت‌انگيز است كه امروزه پزشكان رده اول ايران و جهان مي‌توانند اين شناسنامه را بخوانند و با استفاده از آن امكان عمر دراز و سالم را براي انسان‌ها فراهم مي‌شود. نرم‌افزارهاي رايانه‌اي پزشكي، تصويربرداري، تشخيصي كه هر روز از راه مي‌رسند، حيطه اثربخشي خدمات پزشكي را بسيار گسترده‌تر كرده است و كارشناسان پزشكي در تمام دنيا از طريق اينترنت با هم هماهنگ‌تر شده‌اند.
وي اضافه كرد: پيشرفت‌هاي پزشكي دستاوردهاي ستايش برانگيزي داشته است و در عين حال مسئوليت اخلاقي و وجداني پزشكان را نيز بيش‌تر كرده است. جامعه پزشكي امروز وظيفه سنگين‌تري در بهبود سلامت مردم، آرامش جامعه و حفاظت از محيط زيست دارند.
وي گفت: در گذشته پزشكان ايراني كه براي كسب علم به غرب مي‌رفتند، بعد از بازگشت به كشور و مشاهده وضع ايرانيان، دچار دوگانگي مي‌شدند زيرا يا بايد در ايران مي‌ماندند و به مردم زادگاه خود خدمت مي‌كردند يا براي ادامه تحصيل در فرنگ مي‌ماندند اما امروز به كمك اينترنت امكان دستيابي به آخرين دستاوردهاي علمي همزمان با خدمت به مردم كشور فراهم شده است.
وي افزود: در زمان حاضر از بين 125 هزار پزشك آموزش و پرورش ديده ايراني حدود 90 درصد در كشورند و 10 درصد در برون مرزها هستند، بنابراين اكنون فاصله پزشكان ايراني داخل و برون مرز كم شده است.
رضا اضافه كرد: در كشور كانادا كه من مقيم آن هستم، با جمعيتي اندكي بيش از نصف جمعيت ايران حدود 60 هزار پزشك وجود دارد، يكي از مشكلات اين كشور هجرت مداوم پزشكان و پرستاران اين كشور به آمريكاست كه تا چند سال پيش مردم اين كشور را از دسترسي به پزشكان و پرستاران با تجربه محروم مي‌كرد، البته در سال‌هاي اخير اين مشكل كم‌تر شده است.
وي گفت: نخستين نگراني جمعيت ايران اين است كه نسبت پزشكان به جمعيت در حد مطلوب باشد و بايد به ازاي هر هزار نفر 3 پزشك در كشور داشته باشيم.
وي ادامه داد: اگر در تمام طول تاريخ بخواهيم 4 پزشك سرآمد را نام ببريم در كنار بقراط و جالينوس قطعاً نام ابوعلي سينا و زكرياي رازي هم قرار دارد، رازي كه با تأليف كتاب و دايرةالمعارف پزشكي الحاوي و ترجمه آن در غرب مبداء تحولات و پيشرفت‌هاي پزشكي كشورهاي پيشرفته است و بوعلي كه كتاب قانون آن تا چند سال پيش مرجع درسي دانشكده‌هاي پزشكي بود.
وي گفت: تمدن بزرگ ايران در طول تاريخ به قدري شكوه، عظمت و افتخار دارد كه اگر به آن توجه كنيم هنوز هم مي‌توانيم منشاء تحولات بزرگ در دنيا باشيم بايد به جاي كپي كردن دستاوردهاي علمي دنيا، همان‌ها و بهتر از آن را در كشور خودمان بسازيم شايستگي‌هاي علمي و فرهنگي ما آن قدر بالاست كه هنوز مي‌توانيم گهواره تمدن و پيشرفت دنيا باشيم.
رئيس سابق دانشگاه تهران اضافه كرد: 1600 سال پيش در ايران دانشگاه جندي‌شاپور محل تبادل علمي مسلمانان، يهوديان، مسيحي‌ها، سرياني‌ها و هندي‌ها بود و طب ايراني، يوناني و هندي در آن تدريس مي‌شد و بزرگ‌ترين حوزه علمي دنيا بود.
وي گفت: ايران بايد با فناوري‌هاي دنيا هماهنگ شود، دانشمندان ايراني بايد به تازه‌هاي علمي دنيا واقف شوند و بهتر از آن را در كشور ابداع كنند، توجه به فرهنگ سننتي خودمان مسير حركت روشن‌تري را براي ما به ارمغان مي‌آورد، علم و فناوري بايد با فضائل آدمي پيوند بخورد با راهنماي پيشرفت ايرانيان و جهانيان باشد.
وي افزود: فرهنگ سنتي ما به ما آموخته است كه بايد مهرورزي، خردورزي، حكمت و دورانديشي، ميانه‌روي و پرهيز از اسراف را سر لوحه كارمان قرار دهيم تا فرهنگ نوعدوستي در كنار پيشرفت‌هاي علمي حفظ شود در غير اين صورت به جاي حركت به سمت بهشت با شتاب به سوي دوزخ حركت خواهيم كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.69809s, 18q