قاچاق انسولين از كشور متوقف شد

۱۳۸۷/۰۸/۱۵ - ۱۱:۱۷ - کد خبر: 13358
 قاچاق انسولين از كشور متوقف شد
رسول ديناروند در گفت‌و‌گو با فارس‌ افزود: سال گذشته بعد از سهميه‌بندي بنزين و متوقف شدن قاچاق اين ماده از كشور، شاهد اين بوديم كه مصرف انسولين در كشور ناگهان 40 درصد افزايش يافت، بررسي‌ها نشان داد كه اين افزايش تقاضا به علت قاچاق اين دارو از مرزهاي غربي كشور است.
وي گفت: بررسي‌ها نشان داد كه سال گذشته اعضاي شبكه قاچاق انسولين، اين دارو را در بسته‌هاي بزرگ از داروخانه‌ها مي‌خريدند و اين فرآورده دارويي را كه از يارانه دولتي برخوردار است از كشور خارج مي‌كردند و از اين طريق به سود سرشاري مي‌رسيدند.
وي‌ ادامه داد: قيمت انسولين ايران از تمام دنيا ارزان است و با توجه به برخورداري اين دارو از يارانه دولتي به قيمت يك پنجم قيمت واقعي در داروخانه‌ها توزيع مي‌شود بنابراين شبكه قاچاق كه يك فرآورده را (بنزين) از دست داده بود، مي‌توانست با جايگزين كردن اين دارو به سوء‌استفاده خود دست يابد.
معاون وزير بهداشت اضافه كرد: امسال براي جلوگيري از اين اتفاق نظارت بر توزيع انسولين را در سراسر كشور افزايش داديم، به اين ترتيب كه اكنون ديگر داروخانه‌ها نمي‌توانند، بيش از نياز بيماران به آن‌ها انسولين بدهند، به همين علت مصرف انسولين در كشور ‌كنترل شد و امسال افزايشي نيافت و در عين حال مردم نيز از كمبود اين دارو در رنج نيستند.
ديناروند گفت: در زمان حاضر هر چقدر كه بيماران به انسولين نياز داشته باشند، در دسترس آنان است و مي‌‌توانيم اين اطمينان را بدهيم كه با نظارت دقيق‌تر از خروج غير‌قانوني اين دارو از كشور جلوگيري شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.85755s, 18q