۳۰ درصد کودکان جهان مشکلات روانپزشکی دارند

۱۳۹۳/۱۰/۱۳ - ۱۵:۴۸ - کد خبر: 133581

سلامت نیوز: رئیس همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی گفت: حدود ۳۰ درصد کودکان جهان مشکلات روانپزشکی دارند که باید درمان شوند، چرا که کودکان آینده‌سازان کشور هستند و توجه به مشکلات روانپزشکی و روانشناختی در کنار مسائل جسمانی اهمیت پیدا می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، جواد علاقبند راد در نشست خبری همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی که امروز شنبه 13 دی سال جاری در بیمارستان حضرت علی‌اصغر(ع) برگزار شد، گفت: مغز انسان از بدو خلقت شروع به رشد می‌کند و در طول سال‌های زندگی به ویژه سال‌های اولیه از مراحلی عبور می‌کند؛ با توجه به اهمیت سیر تکاملی مغز، بخشی از سیستم بهداشت و درمان هر کشوری به مغز و تکامل آن اختصاص پیدا می‌کند.
وی افزود: هر مشکلی که ناشی از اختلال در عملکرد مغز در جریان تکامل باشد، اختلال عصبی ـ تکاملی است که به صورت یک طیف وجود دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: برخی از اختلالات عصبی ـ تکاملی به دلیل مشکلات حسی ـ حرکتی یا متابولیکی، فرد را به شدت گرفتار می‌کند که توانبخشی راهکار درمانی آن است؛ مثلا سندروم داون موجب عقب‌ماندگی شدید همراه با مشکلات جسمی، صرع، تشنج و ... می‌شود.
وی افزود: برای درک اختلالات و کمک به شناسایی ماهیت آنها باید بین رشته‌ای عمل کنیم.
علاقبند راد گفت: تأخیر تکامل لزوماً عقب‌ماندگی نیست، همچنین کسانی که در یکی از ساختارهای مغزی دارای نقص هستند، با مکانیسم جبرانی، نقص موجود را پوشش می‌دهند.
وی ادامه داد: 25 تا 30 درصد کودکان جهان مشکلات روانپزشکی دارند که باید درمان شوند، چرا که کودکان آینده‌سازان کشور هستند و از این منظر توجه به مشکلات روانپزشکی و روانشناختی در کنار مسائل جسمانی اهمیت پیدا می‌کند.
رئیس همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی خاطرنشان کرد: در همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی، کارگاه مقدماتی برای درمان بیش‌فعالی برگزار می‌شود، همچنین تشخیص افتراقی این اختلال با اوتیسم به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود.
میترا حکیم شوشتری دبیر علمی همایش اختلالات عصبی ـ تکاملی نیز با بیان اهمیت توجه به پایش تکامل اظهار داشت: تکامل، سن طلایی دارد که سه اول زندگی را دربرمی‌گیرد و وقتی به آن پرداخته نمی‌شود تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت.
وی افزود: بسیاری از مسائل مختلف در رشته های طب اطفال می‌تواند بر تکامل تأثیر بگذارد. کنگره اختلالات عصبی ـ تکاملی با هدف توجه به اختلالات عصبی ـ تکاملی 17 تا 18 دی سال جاری از 8 و 30 دقیقه صبح تا 14 برگزار می‌شود؛ پایش تکامل و غربالگری کودکان، اختلالات متابولیک و غدد درون‌ریز، مغز و اعصاب و اختلالات روانپزشکی بر مشکلات تکامل جزو محورهای این همایش است.
حکیم شوشتری اظهار داشت: 7.5 تا 8.5 امتیاز بازآموزی برای این همایش در نظر گرفته شده است و گروه هدف آن، متخصصان و فلوشیپ‌های مغز و اعصاب، روانپزشکان، روانشناسان بالینی، کاردرمانگران، شنوایی‌سنج‌ها و بینایی‌سنج‌ها هستند، همچنین 40 سخنران در این دو روز به سخنرانی پیرامون محورهای مذکور خواهند پرداخت.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.63783s, 19q