التهاب آپانديس، شايع‌ترين علت جراحي شكم است

۱۳۸۷/۰۸/۱۵ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 13359
التهاب آپانديس، شايع‌ترين علت جراحي شكم است
دكتر محمد حسن حافظي در گفت وگو با ایسنا، اظهار داشت: معمولا درد از اطراف ناف و بالاي آن شروع مي‌شود و پس از حدود 6 ساعت، درد در قسمت پايين و راست شكم متمركز مي‌شود.

وي درباره سن درگيري التهاب آپانديس اظهار كرد: سن شايع بين 20 تا 30 سالگي است، اما در سنين بسيار پايين يا بسيار بالا نيز امكان ابتلا به التهاب آپانديس وجود دارد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي ‌شاپور اهواز عدم مراجعه به موقع در هنگام التهاب آپانديس را از علل پارگي آپانديس عنوان كرد و افزود: در پارگي آپانديس، درد به صورت درد منتشر شكم يا درد متمركز در سمت راست شكم و به صورت توده‌اي در اين قسمت مشاهده مي‌شود.

وي ادامه داد: اگر بيمار پس از آزمايشات خون و ادرار، سونوگرافي و ساير وسايل تشخيصي همچنان مشكوك به التهاب آپانديس باشد، مورد جراحي قرار مي‌گيرد.

دكتر حافظي با اشاره به احتمال 15 درصدي وجود آپانديس سالم پس از باز كردن شكم گفت: يك جراح ماهر قادر است 85 درصد از موارد التهاب آپانديس را صحيح تشخيص دهد.

وي التهاب آپانديس را در برخي افراد خطرناك برشمرد و خاطرنشان كرد: التهاب آپانديس در كودكان به علت مشكل بودن تشخيص يا مراجعه ديرهنگام در زنان باردار به علت وجود رحم بزرگ و در افراد مسن به سبب خفيف بودن علائم، خطرناك محسوب مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.6472s, 18q