براي اولين باردرکشور،جراحي آب سياه چشم باروش آندوسکوپيک ليزرانجام شد

۱۳۸۷/۰۸/۱۶ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 13360
 براي اولين باردرکشور،جراحي آب سياه چشم باروش آندوسکوپيک ليزرانجام شد
دکتر بهروز کوچکي روزگذشته در بيمارستان فوق تخصصي چشم پزشکي نور با انجام عمل جراحي آب سياه با روش آندوسکوپيک ليزر که به صورت زنده براي خبرنگاران پخش مي شد، به معرفي اين روش و مزاياي استفاده از آن پرداخت.
کوچکي گفت: گلوکوم يکي از بيماري هاي شايع چشمي نزد افراد مسن و عامل نابينايي در جوامع مختلف و يکي از علل مهم نابينايي در سراسر جهان محسوب مي شود. بطوري که بر اساس گزارش هاي سازمان جهاني بهداشت حدود 10 تا 12 درصد کل نابينايي ها در جهان (حدود 5/4 ميليون نفر) به دليل گلوکوم است. پيش بيني مي شود در صورت عدم پيشگيري و درمان به موقع اين رقم تا سال 2020 به 2/11 ميليون نفر برسد.
وي افزود: در ايران نيز آب سياه يکي از علل مهم نابينايي است.
اين فوق تخصص گلوکوم، در مورد روش هاي درمان اين بيماري اظهار داشت: روش هاي متعددي براي درمان گلوکوم وجود دارد. درمان معمولا با درمان طبي يعني قطره هاي کاهنده فشار چشم شروع مي شود و در صورت عدم پاسخ به درمان طبي، گزينه هاي بعدي شامل درمان هاي ليزري، جراحي و شانت هاي چشمي مورد استفاده قرار مي گيرد.
کوچکي به معرفي دستگاه ECP پرداخت و گفت: اين دستگاه داراي ويژگي هاي خاصي است که آن را از ساير ابزارهاي درماني گلوکوم متمايز مي کند.
وي افزود: در اين روش سه سيستم ليزر، آندوسکوپ، ويديو و نور همگي در يک ميکروپروب يا پروب بسيار ظريف همراه شده است. در واقع يک روش ميکرواندوسکوپي است که ما را قادر مي سازد ساختمان داخل چشم را بطور مستقيم مشاهده و درمان کنيم.
کوچکي با اشاره به اينکه اين دستگاه کاربردهاي متعدد آموزشي، تشخيصي و درماني دارد، کاربرد اصلي آن را در درمان گلوکوم هايي که به روش هاي معمول مانند درمان طبي يا جراحي جواب نداده اند بيان کرد.
وي افزود: به ويژه انواع خاص گلوکوم مانند گلوکوم ناشي از ضربه، گلوکوم در چشم هاي فاقد عدسي، گلوکوم همراه پيوند قرنيه و گلوکوم به همراه حضور روغن سيليکوم در چشم از جمله گلوکوم هاي صعب العلاج است.
اين فوق تخصص گلوکوم در مورد نحوه عمل اين گونه بيماران توضيح داد: در اين گونه بيماران با وارد کردن پروب EPC از يک برش بسيار کوچک به ناحيه اي در پشت عنبيه که زوائد مژگاني قرار دارند، به درمان ليزري زوائد مژگاني ، تحت ديد مستقيم پرداخته مي شود.
کوچکي گفت: زوائد مژگاني در چشم مايع زلاليه را ترشح مي کنند و با تابش ليزر، ترشح مايع زلاليه و به دنبال آن فشار داخل چشم کاهش مي يابد.
وي در مورد يک کاربرد درماني ديگر اين دستگاه را، امکان انجام ويترکتومي به کمک اندوسکوپي بيان کرد که براي قسمت هايي از چشم که با روش هاي معمول، قابل مشاهده انجام مي شود.
کوچکي در خصوص کاربرد تشخيصي اين شيوه اظهار داشت: اين روش به تشخيص آسيب هاي ناحيه جلويي شبکيه و پشت عنبيه کمک مي کند تا با کمک آندوسکوپي آن را بطور مستقيم مشاهده و درمان کرد.
اين فوق تخصص گلوکوم، نقش آموزشي اين شيوه را، نشان دادن مناطق مختلف داخل چشم در حين عمل جراحي به جراحان تحت آموزش بيان کرد.
در عمل جراحي که روز سه شنبه در بيمارستان چشم پزشکي نور انجام شد، يک زن 70 ساله مبتلا به آب سياه و آب مرواريد چشم بدون انجام بيهوشي با موفقيت تحت عمل جراحي قرار گرفت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.67529s, 18q