تشکيل خال هاي پوستي بعد از 40 سالگي خطرناک است

۱۳۸۷/۰۸/۱۶ - ۱۷:۰۰ - کد خبر: 13366
 تشکيل خال هاي پوستي بعد از 40 سالگي خطرناک است
دکتر حسن صيرفي متخصص پوست و مو در حاشيه برگزاري همايش متخصصين پوست در گفت و گو با ايرنا افزود: امکان تشکيل خال هاي پوستي در تمام افراد تا سن 35 سالگي وجود دارد و تقريبا تمام افراد تا اين سن موارد جديدي از تشکيل خال را دارند که طبيعي است و جاي نگراني ندارد.
وي گفت: هر فرد بطور متوسط در تمام قسمت هاي بدن خود 10 تا 30 خال دارد که يا در پوست او ظاهر شده اند و يا اينکه تا سن 35 سالگي خود را نشان مي دهند و بعد از سن 35 سالگي بروز خال هاي جديد پوست کاهش مي يابد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، از جمله عوامل مهم در تشکيل خال را نور آفتاب دانست و افزود: بخصوص تماس با نور خورشيد در سواحل و يا بعد از استخر در کودکان منجر به بروز خال هاي متعدد پوستي در دوران بزرگسالي مي شود.
صيرفي با اشاره به اينکه خال ها شامل دو دسته خال هاي مادرزادي و خال هاي اکتسابي هستند ادامه داد: حدود يک درصد خال هاي رنگي پوست مادرزادي هستند و در زمان تولد وجود دارند، اما بيشتر خال هاي رنگي پوست بطور اکتسابي و از شش ماه بعد از تولد تا دوران بزرگسالي تشکيل مي شوند.
اين متخصص پوست با اشاره به نقش نور آفتاب در ايجاد خال هاي پوستي گفت: نور آفتاب باعث مي شود در افرادي که زمينه ايجاد خال را دارند، خال هاي بيشتري در پوست ايجاد شود، بخصوص آنهايي که داراي پوست روشن هستند بيشتر از ساير افراد مواجهه با نور خورشيد باعث بروز خال در آنها مي شود.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تاکيد بر نقش آفتاب در بروز سرطان هاي پوستي اظهارداشت: استفاده از کرم هاي ضد آفتاب در پيشگيري از بروز خال و لکه هاي پوست، پيري زودرس ، نازک شدن و پيشگيري از چين و چروک در صورت بسيار موثر است.
وي با بيان اينکه بيشتر خال هاي پوست سرطاني نيستند، افزود: برداشتن خال بدون اينکه داراي علايم سرطاني باشند جايز نيست و فقط در صورت مشاهده رشد غيرمعقول اندازه خال و تغيير در رنگ و ايجاد ضايعات جديد در اطراف خال بعد از انجام بررسي هاي لازم در صورت مشکوک بودن به سرطان ، مي توان خال را با روش جراحي برداشت.
اين متخصص پوست يادآور شد: سرطان ناشي از خال در بين انواع مختلف بيماري هاي پوستي و ساير سرطان هاي پوست خطرناک ترين و مرگبارترين نوع اختلالات پوستي است.
عضو کميته علمي همايش ويژه متخصص پوست تصريح کرد: افزايش تعداد خال ها (بيشتر از 50خال) يکي از عوامل خطرساز است.
اين پزشک به افرادي که داراي خال هاي متعدد پوستي هستند توصيه کرد هر شش ماه و يا سالي يک بار به پزشک متخصص مراجعه کنند.
همايش بازآموزي مدون ويژه متخصصين پوست از 15 تا 17 آبان ماه در بيمارستان امام خميني برپا است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34351s, 18q