آمارهاي اعتياد در كشور معتبر و قابل اتكا نيست

۱۳۸۷/۰۸/۱۶ - ۱۷:۰۱ - کد خبر: 13368
 آمارهاي اعتياد در كشور معتبر و قابل اتكا نيست
فرهاد طارميان، روانشناس باليني و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: نقش و اهميت تحقيقات شيوع شناسي اعتياد در برنامه‌ريزي براي پيشگيري و كنترل اعتياد در كشورها سال‌هاست كه مشخص شده است در كشورهايي مانند آمريكا اين كار 30 سال سابقه دارد و هر سال تكرار مي‌شود اما در كشور ما با وجود اهميت مسئله اعتياد هنوز چنين تحقيقي انجام نشده است و از ابتدا اساس كار را درست بنيان نگذاشته‌ايم.
وي ادامه داد: هنوز نمي‌دانيم ميزان شيوع اعتياد در گروه‌هاي خاص مانند دانش آموزان، دانشجويان، كارگران، كارمندان دولت، سربازان، رانندگان، زنان، مردان همچنين شيوع اعتياد در استان‌ها و شهرهاي مختلف چگونه است، الگوي مصرف در مناطق و گروه‌هاي مختلف چقدر است، ممكن است بر اساس شواهد و حدسيات و گاه حدسيات علمي آمارهايي اعلام شود ولي اين آمارها قابل اتكا نيستند و نمي‌توانند مبناي تصميم‌گيري قرار گيرند.
وي اضافه كرد: تحقيق RSA كه نوعي تحقيق سريع بود و اكنون اطلاعات آن مورد استناد ستاد مبارزه با مواد مخدر است، نيز همان طور كه از اسمش پيداست، يك تحقيق و ارزيابي سريع است، در روش‌هاي تحقيق علمي شيوع شناسي بايد حجم قابل توجهي نمونه به صورت تصادفي از كل جمعيت يك جامعه گرفته و بررسي شود در حالي كه در تحقيق RSA اطلاعات از بين زندانيان و افرادي كه به مراكز درماني و مشاوره مراجعه كرده‌اند و از قبل مي‌دانيم كه مصرف كننده مواد هستند گرفته شده است بنابراين نتايج آن قابل تعميم به كل جامعه نيست.
طارميان گفت: اكنون نمي‌دانيم واقعاً شايع‌ترين روش مصرف مواد در كشور چيست، تفاوت اعتياد بين زنان و مردان و گروه‌هاي مختلف اجتماعي چگونه است، سن شروع اعتياد واقعاً چقدر است، آيا همه با سيگار شروع مي‌كنند و بعد به سراغ الكل و بعد مواد سخت‌تر مي‌روند يا الگوي اعتياد به گونه ديگري است. هنوز نمي‌دانيم وضعيت اعتياد در تهران با هرمزگان چه تفاوت‌هايي دارد.
وي اضافه كرد: در كشور آمريكا تحقيق شيوع شناسي اعتياد هر سال انجام مي‌شود و جمعيتي در حدود 70 هزار نفر از بين 350 ميليون آمريكايي مورد پرسش قرار مي‌گيرند، حتي براي جلب اعتماد مردم و رايانه‌هاي قابل حمل را در خانه مردم مي‌برند و فرد اطلاعات را در جواب پرسش‌هاي كامپيوتر بيان مي‌كند و اطلاعات در سيستمي كه معمولاً در اختيار وزارت بهداشت است محفوظ مي‌ماند.
وي افزود:‌ در كشور ما هنوز سيستم يكپارچه جمع‌آوري اطلاعات اعتياد نداريم، هر دستگاهي كار خودش را مي‌كند و آمار خودش را اعلام مي‌كند، ما هم مي‌توانيم اين سيستم را ظرف 5/1 سال طراحي و طي 3 ماه اجرا كنيم اما مهم اين است كه اين تحقيق هر سال تكرار شود تا روند تغييرات مشخص شود، مجري آن مي‌تواند خود ستاد مبارزه با مواد مخدر،‌ وزارت بهداشت يا هر مركز علمي معتبر ديگر باشد.
عضو اتاق فكر پيشگيري ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با توجه به انگ اعتياد در جامعه و نگراني مردم از پاسخ دادن به پرسش‌هاي مربوط به آن، براي اجراي چنين تحقيقي به طور طبيعي ممكن است در اوايل كار مقاومت‌هايي باشد اما بعد از چند سال هنگامي كه مردم مطمئن شوند كه اين پاسخ‌ها عواقبي براي آنها ندارد پاسخ‌هايشان صادقانه‌تر مي‌شود.
وي افزود:‌ من نمي‌توانم به آ‌مارهايي كه اكنون درباره اعتياد در كشور اعلام شده اعتماد زيادي بكنم، چون يك تحقيق ملي و جامع در اين زمينه انجام نشده است، تحقيقات كوچكي كه تاكنون در اين زمينه انجام شده، پرسشنامه استاندارد نداشته است، البته اطلاعات كلي مثل اينكه ايران بزرگترين مصرف كننده ترياك دنياست درست است چون شواهد جامعه و مراجعات معتادان به مراكز درمان و استقبال از متادون آن را ثابت كرده است اما درباره جزئيات شيوع اعتياد در كشور اطلاعات دقيق نداريم.
وي گفت: هنوز عوامل خطر اعتياد را بر اساس يك تحقيق علمي به درستي به دست نياورده‌ايم، حرف‌هاي كلي درباره اينكه دوست ‌ناباب، فقر، بيكاري يا نداشتن اطلاعات درست درباره عوارض مواد عامل اعتياد و گرايش به سوء مصرف مواد است، وجود دارد اما هيچ‌كدام از آنها علمي نيست، منظور من اين نيست كه تصميم گيران بر اساس اطلاعات غلط و كوركورانه برنامه‌ريزي مي‌كنند اما اگر اين اطلاعات به صورت علمي به دست نيايد معلوم نيست هزينه‌هايي كه براي پيشگيري از اعتياد مي‌كنيم به نتيجه مطلوب برسد.
طارميان افزود: يكي از روش‌هاي اطلاعات همين مصاحبه‌هاي فردي است اما بر اساس قانون اعداد بزرگ هنگامي نتايج اين مصاحبه‌ها قابل اتكا و تعميم است كه تعداد مصاحبه شوندگان زياد باشد آن وقت بر اساس اشتراكات پاسخ‌ها مي‌توان به نتايج كلي و دقيق علمي دست يافت.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12281s, 18q