استفاده از مواد اولیه و عرضه محصولات دارویی تاریخ گذشته ممنوع است

۱۳۹۳/۱۰/۱۴ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 133690

سلامت نیوز: معاون فنی و نظارت وارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو گفت: شرکت های داروسازی به هیچ وجه به استفاده مواد اولیه و عرضه محصولات دارویی تاریخ مصرف گذشته مجاز نیستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سازمان غذا و دارو، « مصطفی کریمی» این مطلب را در واکنش به اظهارات یکی از روسای انجمن های علمی و عضو هیات مدیره شرکت های داروسازی تحت پوشش تامین اجتماعی، تحت عنوان « استفاده از مواد تاریخ مصرف گذشته در تولید دارو با تائید وزارت بهداشت» بیان کرد.
کریمی با ابراز تاسف از ارایه چنین مطالبی از سوی این فرد، گفت: وی به چه استنادی چنین اظهاراتی کرده است!؟
این مقام مسوول در سازمان غذا و دارو تاکید کرد: سازمان غذا و دارو در صورت مشاهده این موارد ، برخورد جدی و حتی تعلیق و یا توقف خط تولید شرکت ها را انجام خواهد داد.
وی تصریح کرد: هیچ یک از شرکت های داروسازی مجاز به عرضه محصولات دارویی تاریخ گذشته به بازار مصرف نیستند وشرکت های پخش دارو نیز چنین محصولات تاریخ گذشته ای را تحویل نمی گیرند.
کریمی تاریخ اعتبار مصرف مواد اولیه دارویی را به سه دسته عنوان کرد وگفت : دسته نخست ، موادی هستند که تاریخ دقیقی دارند و در صورت گذشت حتی یک روز از تاریخ مصرفشان، قابلیت مصرف ندارند.
وی ادامه داد: دسته دوم دارای تاریخی است که در این صورت بهتر است قبل از رسیدن آن تاریخ مورد استفاده قرار گیرند و دسته سوم هم محصولاتی هستند که اگر زمان تاریخ آنها سر برسد ، پیش از مصرف، آزمایش می شوند که در صورت قابل قبول بودن می توانند مورد مصرف قرار گیرند.
معاون سازمان غذا و داروخاطر نشان کرد: دو دسته اخیر برای مصرف دوباره، باید تاییدیه آزمایشگاه کنترل کیفی شرکت داروسازی و همچنین تاییدیه آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو سازمان غذا و دارو را داشته باشند و در غیر اینصورت صلاحیت مصرف ندارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11746s, 19q