70 درصد بیمارستان های پایتخت بانک خون ندارند

۱۳۹۳/۱۰/۱۴ - ۱۴:۵۵ - کد خبر: 133710

سلامت نیوز: بازرسی دوره ای وضعیت رعایت استانداردهای انتقال خون بیمارستانی که در چارچوب طرح هموویژیلانس در 42 بیمارستان انجام شده، بیانگر این است که نزدیک به 70 درصد بیمارستانهای تهران بانک خون مناسب ندارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، اولین مرحله ممیزی سرویس انتقال خون بیمارستانی در 42 مرکز درمانی در استان تهران در پاییز 93 انجام شد.
این فرآیند ممیزی با نظارت معاونت فنی سازمان انتقال خون ایران در بانک خون، بخش های بالینی و دفتر پرستاری 42 بیمارستان شهر تهران انجام گرفت و نسخه ای از گزارش نهایی به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مربوط، مدیر عامل تامین اجتماعی یا معاون درمان بهداری کل نیروهای مسلح ارائه شد.
دکتر محمدرضا بلالی رئیس بخش نظارت برمصرف خون و فرآورده ها در مورد این ممیزی ها اعلام کرد: از اول مهر تا 16 آذر سال جاری 42 بیمارستان و مرکز درمانی مورد ارزیابی قرار گرفتند. در واقع به طور متوسط تقریبا 17 بازرسی در هر ماه انجام گرفته است.
وی افزود: مناسب بودن موقعيت مكاني بانك خون، مستقل بودن از ساير بخش هاي آزمايشگاه، مناسب بودن فضاي فیزیکی و تجهیزات آن از مولفه های مهم در این ممیزی به شمار می روند.
بلالی ادامه داد: متاسفانه ارزیابی ها نشان می دهند که نزدیک به 70 درصد از بیمارستان های مورد بررسی وضعیت و موقعیت مکانی مناسب برای بانک خون ندارند و تزریق خون اتولوگ نیز تنها در 9 درصد از این بیمارستان ها انجام می شود.
وی وضعیت تجهیزات سرمایشی موجود در بانک خون ها را خوب توصیف کرد و گفت: در 97 درصد بیمارستانهای مورد بررسی یخچال و در 89 درصد فریزر مخصوص بانک خون موجود بود.
بلالی خاطر نشان کرد: طبق دستور مدیر عامل سازمان انتقال خون قرار است این طرح تداوم یابد و تمامی 150 بیمارستان استان تهران با این شیوه ممیزی شوند.
وی بازخورد مراکز درمانی نسبت به گزارشات ارسالی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: اکثر مراکز درمانی به دنبال ارسال گزارش های ممیزی به معاونت درمان دانشگاههای علوم پزشکی، آمادگی خود را برای انجام اقدامات جدی در زمینه رفع نواقص و اصلاح وضعیت موجود اعلام کرده اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.19677s, 18q