عروس خانم، آقا داماد، با اين توصيه ها نگران آينده نباشيد!

خداحافظي با استرس نامزدي

۱۳۹۳/۱۰/۱۵ - ۱۰:۴۷ - کد خبر: 133807
خداحافظي با استرس نامزدي

سلامت نیوز:استرس‌هاي قبل از ازدواج هم بر عروس تاثير دارد و هم بر داماد؛ البته به شکل‌هاي مختلف. هرچند استثناهايي هم وجود دارد. با اين حال مردها معمولا استرس را دروني مي‌کنند و ساکت و کم‌حرف مي‌شوند يا ارتباطشان با ديگران کم مي‌شود ولي خانم‌ها به شکل‌هاي بيروني‌تري با اين استرس مقابله مي‌کنند.

«چند ماهي هست که نامزد کرده‌ام ولي استرس مراسم و مهماني و گرفتن خانه جان به سرم کرده. البته همين که با خانواده همسرم مواجه مي‌شوم هم استرس مي‌گيرم چون نمي‌دانم دقيقا چطور بايد با آنها برخورد کنم تا هم حرف و حديثي پيش نيايد و هم به سرد و نجوش بودن متهم نشوم. گاهي وقت‌ها هم رفتار همسرم اذيتم مي‌کند ولي سر دوراهي مي‌مانم که آيا بايد در اين مورد با او صحبت کنم يا بگذارم براي وقتي که سر خانه و زندگي خودمان هستيم. لحظاتي هم هست، به‌خصوص شب‌ها که خوابم نمي‌برد، بيدار در تخت دراز مي‌کشم و با خودم فکر مي‌کنم که آيا تصميم درستي گرفته‌ام؟ تدارک مراسم ازدواج هم استرس زيادي برايم به وجود آورده است. همه اين فکرها باعث مي‌شود هر روز بيشتر و بيشتر استرس داشته باشم.» اين درددل‌ها، حرف شما هم هست؟ در دوران نامزدي و عقد هستيد و نمي‌دانيد که چطور بايد استرستان را مديريت کنيد؟ اصلا نمي‌دانيد ريشه اين استرس کجاست؟ ادامه مطلب را از دست ندهيد.


چرا برنامه‌‌ريزي براي عروسي استرس‌‌آور است؟

به گزارش سلامت نیوز، دکتر پرويز رزاقي روان‌شناس ، مشاور خانواده و عضو هيات علمي دانشگاه در هفته نامه زندگی مثبت نوشت: دوران نامزدي و عقد دوران شگفت‌انگيزي است اما همين ساعت‌ها و روزهاي شيرين و لذت‌بخش براي خيلي‌ها مايه استرس و اضطراب است. گذر از زندگي مجردي به دنياي ناشناخته يا کمتر شناخته‌شده متاهلي و همه تغييرات ناشي از اين اتفاق ذهن زوج جوان را به خود مشغول مي‌کند و باعث مي‌شود خيلي از عروس و دامادها شب‌ها از شدت نگراني دندان‌قروچه کنند يا خواب نداشته باشند! لابد با خودتان فکر مي‌کنيد که چه عامل يا عواملي سرمنشا اين احساسات متناقض و اين ترس‌هاي عجيب و غريب است؟ آيا مسائل مالي است که استرس مي‌آورد يا برنامه‌ريزي براي برگزاري جشني که دهان همه فاميل و دوست و آشنا را از تعجب باز نگه دارد؟ به‌دليل ناآگاهي از وظايف همسري نگران مي‌شويد يا ذهنتان از صبح تا شب مشغول هر حرف، حرکت يا اشاره‌اي است که از طرف مقابل ديده‌ايد و نمي‌دانيد چطور بايد آن را تفسير کنيد؟ مهم‌ترين عامل استرس‌زا در دوران نامزدي يا عقد، عوامل روان‌شناختي است. گروه‌هاي مختلفي هستند که ممکن است اين احساس را تجربه کنند به‌ويژه آنهايي که در سن ازدواج نبوده‌اند و به‌طور ناگهاني زمينه ازدوجشان فراهم شده است. بعضي‌ها هم در سن ازدواج به سر مي‌برند اما به اين موضوع فکر نمي‌کنند و برنامه‌اي برايش ندارند و باز هم بدون اينکه خودشان خواسته باشند وارد اين گود مي‌شوند. نداشتن آمادگي ذهني و رواني براي اين اتفاق بزرگ هم از جمله عوامل مهمي است که باعث مي‌شود در تمام طول نامزدي يا عقد اضطراب داشته باشيد و ندانيد تصميم درستي گرفته‌ايد يا نه. شکست‌هايي که دختر يا پسر از نظر عاطفي داشته‌اند هم مي‌تواند عاملي باشد که موقعيت فعلي آنها را برايشان استرس‌آور کند. خيلي‌ها از خواستگارهاي قبلي‌شان خاطره خوبي ندارند يا شرايط زندگي افراد متاهلي که دور و برشان مي‌بينند باعث مي‌شود ازدواج برايشان ترسناک يا مايه نگراني باشد و خواب را بر چشمشان حرام کند! از طرف ديگر، داشتن انتظارات غيرواقعي از طرف مقابل، خانواده، مراسم عروسي و... نيز مي‌تواند آتش استرس را در شما شعله‌ور کند و هر چه فاصله‌تان از واقعيت بيشتر باشد، اين وضعيت هم شديد‌تر است.


عروس بيشتر استرس دارد يا داماد؟

استرس‌هاي قبل از ازدواج هم بر عروس تاثير دارد و هم بر داماد؛ البته به شکل‌هاي مختلف. هرچند استثناهايي هم وجود دارد. با اين حال مردها معمولا استرس را دروني مي‌کنند و ساکت و کم‌حرف مي‌شوند يا ارتباطشان با ديگران کم مي‌شود ولي خانم‌ها به شکل‌هاي بيروني‌تري با اين استرس مقابله مي‌کنند. معمولا دوران استرس پيش از ازدواج محدود است و با رفتن عروس و داماد سر خانه و زندگي‌شان تا حدي برطرف مي‌شود اما بعضي از افراد به‌طور کلي شخصيتي پراسترس دارند. براي آنها، هر موقعيتي در طول زندگي‌شان مي‌تواند وسيله‌اي براي نگراني باشد، بنابراين وقتي که موقعيت ازدواج برايشان پيش مي‌آيد، آن را هم به عاملي جديد براي استرس تبديل مي‌کنند. اين گروه از خانم‌ها يا آقايان حتي اگر وارد زندگي مستقلي شوند، باز هم عاملي براي اضطراب مي‌يابند.


چطور مقابله کنيم؟

يکي از مهم‌ترين رويکردهاي درماني براي از بين بردن استرس و اضطراب زوج‌هاي جواني که در دوران عقد و نامزدي هستند، تغيير نگرش و نگاه افراد است. البته پرورش توانمندي‌هاي فردي هم به شما کمک مي‌کند تا آرام‌تر شويد. انجام هر روشي که در اين فاصله شما را آرام کند براي از بين بردن استرس دوران نامزدي و عقد موثر است. آهنگ گوش کردن، پياده‌روي و... از جمله اين روش‌ها هستند. البته انجام‌ ورزش‌هاي منظم و مداوم از جمله يوگا هم مي‌تواند به شما کمک کند تا استرستان را مهار کنيد و سطح سلامت رواني‌تان را افزايش دهيد. يادتان باشد در هر مرحله‌اي از زندگي که باشيد، سلامت رواني مايه آرامش بيشتر و رسيدن به موفقيت است. روان‌درماني و دارودرماني روش‌هايي هستند که روان‌شناسان و روان‌پزشکان براي مقابله با استرس‌هاي شديد يا طول کشيده پيشنهاد مي‌کنند. اگر استرس خيلي شديد باشد و بر کيفيت زندگي و روابط بين‌فردي تاثيربگذارد، زوج جوان حتما بايد به مراکز درماني مراجعه کنند و تحت درمان قرار گيرند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.42124s, 19q