سگ كشي در رشت به بهانه «هاري» و «مزاحمت»

۱۳۹۳/۱۰/۱۵ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 133813
سگ كشي در رشت به بهانه «هاري» و «مزاحمت»

سلامت نیوز: روز گذشته شهرداري رشت در طرح كشتار شبانه «سگ هاي ولگرد» در خيابان اصلي اين شهر اقدام به سگ كشي كرده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد، صداي سكوت شب را وقتي همه خواب هستيم با گلوله يي از بين مي برند و بعد از چند ثانيه صداي زوزه هاي آرام سگ ها جاي صداي سكوت شب را مي گيرد. روز گذشته شهرداري رشت در طرح كشتار شبانه «سگ هاي ولگرد» در خيابان اصلي اين شهر اقدام به سگ كشي كرده است. شهرداري رشت با انتشار اطلاعيه يي خبر داده ماموران شهرداري چهاردهم دي ماه طرح كشتار شبانه «سگ هاي ولگرد» را در خيابان اصلي اين شهر اجرا مي كنند. شهرداري رشت در بيانيه يي از كار خودش دفاع كرد و آن را به سود و منفعت مردم دانست. اين در حالي است كه براساس بخشنامه وزارت كشور در رابطه با كنترل حيوانات بي سرپرست، كشتن حيوانات خلاف قانون است و بايد به صورت زنده گيري يا عقيم سازي باشد و پس از بررسي هاي انستيتو پاستور آن حيوان را راحت كرد. فراخوان براي سگ كشي فقط مربوط به رشت نيست بلكه شهردار كلاردشت هم در دعوتي براي كشتن سگ ها در سطح شهر تبليغات كرده است. سگ كشي در منطقه ٢ رشت اتفاق افتاده است.

مسوولان شهرداري رشت پاسخگو نيستند
شهرام غني زاده، مدير هماهنگي و نظارت خدمات شهري شهرداري رشت در گفت وگو با «اعتماد» در ابتدا حاضر به مصاحبه نشد و سپس درباره سگ كشي در رشت گفت: «بنده از اين اقدام كه روز گذشته انجام شده بي خبر هستم اما به تازگي قرار شده شركتي كه در اراك اقدام به عقيم سازي اين حيوان مي كند به صورت پايلوت اين كار را در رشت هم انجام دهد. اگر اكنون شهرداري يا منطقه يي در رشت اين كار را انجام داده به دليل شكايات مردمي بوده اما من از اين اقدام بي اطلاع هستم و شما حضوري تشريف بياوريد تا صحبت كنيم. اين كار را مناطق انجام مي دهند». «اعتماد» در ادامه اقدام به گفت وگو با خانم مهندس گل احضار، شهردار منطقه ٢ رشت كرد، او در ابتدا حاضر به مصاحبه نشد، اما در ادامه گفت: اين كار توسط خدمات شهري و خود آقاي غني زاده پيگيري مي شود و اتفاق مي افتد، بنده تعجب مي كنم كه چرا ايشان اظهار بي اطلاعي كرده است، اينگونه كارها فقط بخشنامه يا ابلاغيه آن به دست ما مي رسد و خودشان هماهنگي هاي لازم را انجام مي دهند.»اظهار بي اطلاعي شهرام غني زاده، مدير هماهنگي و نظارت خدمات شهري شهرداري رشت در حالي است كه او چندي پيش درباره از بين بردن سگ ها در همايشي گفته بود: «شهرداري رشت شب هاي دوشنبه و چهارشنبه هر هفته، اقدام به انهدام سگ هاي ولگرد در سطح شهر مي كند.»

شليك به حيوانات خلاف قوانين شهرداري و وزارت كشور است
سيدجاويد آل داوود، رييس انجمن دفاع از حقوق حيوانات درباره اين اقدام شهرداري رشت مي گويد: شهرداري رشت عنوان كرده كه اين سگ ها هاري داشته اند و ما به همين خاطر آنها را از بين برده ايم، ابتدا اينكه چند سالي است كه مساله هاري در ميان حيوانات بسيار كم شده و تقريبا به اين گستردگي نيست به جز درباره روباه و گرگ كه در مناطق حيات وحش كرمان گزارش شده اند. تشخيص اين موضوع كه سگ ها هاري داشته اند يا خير به عهده انستيتو پاستور است كه با آزمايشات مختلف متوجه مي شود كه اين حيوانات هاري دارند يا خير. چگونه مسوولان متوجه هاري اين حيوان در شب شده اند و آنها را كشته اند؟ اين اقدام شهرداري خلاف مقررات و قوانين است. حدود پنج، شش سال پيش دستورالعملي به شهرداري ها ابلاغ شد كه آنها بايد اقدام به زنده گيري سگ ها كنند و سپس توسط داروهاي بيهوشي از اين حيوان آزمايش بگيرند و سپس او را راحت كنند. اين گونه كه با تير سگ كشي كنند خلاف قوانين شهرداري و وزارت كشور است و ممكن است اين حيوان انگل داشته باشد كه خون ريزي آنها خودش عامل توليد ميكروب است. اما مساله مهم تر اين است كه پيمانكاران با شهرداري براي كشتن اين سگ ها قرارداد امضا مي كنند و براي لاشه هر سگ پول مي گيرند به همين خاطر رعايت نكردن قوانين براي پيمانكاران و شهرداري ها منفعت مالي دارد. شهرداري كرج براي كشتن سگ ها مقدار پولي كه به پيمانكاران براي يك سال مي دهد نزديك به ٨٠٠ ميليون تومان است. در هر صورت بايد تدابيري براي مقابله با اين مساله انديشيد.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حمیدرضا فرهان
واقا جای تاسف داره در کشوری اسلامی اینگونه به موجودات ظلم میشود. تنها خداوند قادر که جان میبخشد و جان میگیرد . باشد تا خداوند جزای قاتلان را بدهد.
1.81016s, 20q