سند/دستور جدید وزارت بهداشت درباره شرایط واردات «واکس میوه»

۱۳۹۳/۱۰/۱۵ - ۱۲:۰۱ - کد خبر: 133832

سلامت نیوز: بر این اساس، رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که لازم است در زمان ورود این اقلام به کشور، در خصوص قابلیت مصرف انسانی آن از دانشگاههای علوم پزشکی ناظر در هر استان، استعلام به عمل بیاید.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از صبحانه، طی ماههای اخیر موضوعات مختلفی در شبکه های اجتماعی درباره سلامت برخی محصولات منتشر شده است که "واکس میوه" یکی از مشهورترین آنهاست. در مطالب و تصاویر منتشره در این شبکه ها، واکس میوه دارای موادی خطرناک و موجب سرطان معرفی شده و برخی محصولات مهم باغی مانند سیب نیز از جمله میوه هایی معرفی شده اند که به این واکس آلوده اند.

البته متخصصان صنعت نگهداری میوه نیز در پاسخ به این شایعات، اعلام کردند که واکس زدن باعث می ‌شود میوه‌ها دچار چروکیدگی نشوند، قارچ نزنند و تازه بمانند و عمده واکس های موجود در کشور، از نوع خوراکی هستند.

از سوی دیگر در واکنش به انتشار این مطالب، مسئولان بخش های مرتبط از جمله وزارت بهداشت، تلاش کردند آرامش فکری جامعه را حفظ کنند. به عنوان مثال، وزیر بهداشت کشورمان تاکید کرد که "واکس میوه نوعی آفت کش و ضدقارچ است که در تمام دنیا هم استفاده می‌ شود اما به دلیل اینکه برخی از سموم و آفت‌کش‌ها در پوست میوه‌ها ذخیره می ‌شوند، توصیه وزارت بهداشت آن است که میوه‌ها قبل از مصرف به خوبی شسته شده و با مواد ضدعفونی کننده ضدعفونی شوند."

با این حال، موضوع حساس شدن افکار عمومی و مسئولان به ماجرای واکس میوه به اینجا حتم نشده و دکتر دیناروند معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو در نامه ای به سازمان توسعه تجارت کشورمان، شرایط ورود واکس میوه به کشور را اعلام کرده است.

در نامه مذکور که خطاب به مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ارسال و نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، تاکید شده است که با توجه به گزارشات دریافتی در خصوص استفاده از واکس و ترکیبات مومی و روغنی بر روی میوه جاتی مانند سیب و مرکبات، ورود انواع واکس و ترکیبات روغنی و میوه پوشش دهنده میوه و مرکبات، مشمول ماده 16 قانون مواد خوراکی – آشامیدنی است.

دستور وزارت بهداشت برای واردات واکس میوه

بر این اساس، رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که لازم است در زمان ورود این اقلام به کشور، در خصوص قابلیت مصرف انسانی آن از دانشگاههای علوم پزشکی ناظر در هر استان، استعلام به عمل بیاید.

بر اساس ماده 16 قانون مواد خوراکی- آشامیدنی، «از تاريخ تصويب اين قانون، ترخيص مواد غذايي يا بهداشتي يا آرايشي از گمرك به هر شكل و كيفيت به منظور بازرگاني يا تبليغاتي يا رعايت مقررات عمومي، علاوه بر دارا بودن گواهي بهداشتي و قابليت مصرف از كشور مبداء مستلزم تحصيل پروانه ورود از وزارت بهداري است و وارد كننده نيز مكلف است براي تحصيل پروانه مزبور فرمول مواد و همچنين مواديكه براي نگهداري به آنها اضافه شده به وزارت بهداري تسليم نمايد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51213s, 18q