9درصد افراد بالاي 25 سال ايراني ديابت دارند

۱۳۸۷/۰۸/۱۸ - ۱۲:۵۶ - کد خبر: 13393
 9درصد افراد بالاي 25 سال ايراني ديابت دارند
مهرداد حق ازلي در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: بررسي شيوع شناسي بيماري ديابت در ايران نشان داد كه 5/3 درصد جمعيت روستائي و 11تا 12درصد جمعيت شهرنشينان و به طور متوسط 9/8درصد جمعيت بين سن 25 تا 65 ساله كشور ديابت دارند و روند ابتلا به اين بيماري به علت افزايش مصرف فست فودها و غذاهاي آماده، كاهش ميزان ورزش و تحرك و افزايش شهرنشيني رو به افزايش است.
وي گفت:بر اساس اين برآْورد بين 4 تا 5/4 ميليون نفر از جمعيت كشور به ديابت مبتلا هستند، برخي استان‌هاي كشور مانند استان‌هاي شمالي و شمال غربي كشور و يزد با شيوع بيشتر بيماري ديابت مواجه هستند و استان‌هايي مانند سيستان و بلوچستان و هرمزگان با شيوع كمتر اين بيماري مواجه هستند.
وي افزود: افراد چاق، افرادي كه سابقه خانوادگي ابتلا به ديابت در فاميل درجه يك يا دو آنها وجود دارد، افرادي كه سابقه فشار خون بالا، چربي خون بالا و بيماري‌هاي غدد دارند بيش از ديگران در معرض ابتلا به ديابت هستند و بايد به طور مرتب ميزان قند خون آنها كنترل شود، مصرف غذاهاي آماده و فست فودها هم به علت اينكه مقدار زيادي كالري را به طور ناگهاني به بدن مي‌رسانند نيز امكان ابتلا به ديابت را بالا مي‌برند.
معاون بيماري‌هاي غير واگير مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت اضافه كرد: وزارت بهداشت براي كنترل اين بيماري در كشور،‌ غربالگري اين بيماري را در روستاها براي افراد در معرض خطر شروع كرده است و قرار است اين برنامه ملي به زودي در شهرها نيز اجرا شود البته اجراي آزمايشي برنامه غربالگري ديابت در بيرجند و برخي شهرهاي استان فارس شروع شده است.
وي گفت: در برنامه غربالگري ديابت افراد در معرض خطر تحت معاينات كليه، چشم، مغز و اعصاب و قلب قرار مي‌گيرند.
حق ازلي افزود: ديابت علت اول كوري و قطع عضو در كشور است و اگر چه هنوز علت اول نارسايي كليه در كشور نيست اما به سمت اينكه عامل اول نارسايي كليه در كشور تبديل شود درحال حركت است.
وي افزود: حدود 10درصد افراد ديابتي در طول عمر خود به عوارض اين بيماري مانند قطع عضو، نابينايي و دياليز مبتلا مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21928s, 18q