چرا اورژانس‌هاشلوغ است؟

۱۳۹۳/۱۰/۱۶ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 133970
چرا اورژانس‌هاشلوغ است؟

سلامت نیوز:هيچ زمان ضريب اشتغال تخت نبايد صددرصد باشد. زيرا خداي نکرده اگر زماني اتفاقي در شهر بيفتد و نياز فوري به امداد باشد و تمامي تخت‌هاي بيمارستان اشغال باشد، فاجعه بوجود مي‌آيد. اين موارد مشکلاتي است که پيرامون اين قضيه ممکن است اتفاق بيفتد. بهترين راه آن است که تمامي بيمارستان‌ها موظف به مديريت تخت‌هاي بيمارستاني شوند. يعني مديريت ورود بيمار داشته باشند. اورژانس نمي‌تواند مديريت ورود بيمار داشته باشد، چرا که اورژانس براي موارد ضروري است. ولي ورودي بخش‌هاي بستري را مي‌توان مديريت کرد.

دکتر حسين کرمانپور، مدير اورژانس بيمارستان سينا در روزنامه سپید نوشت: بعد از اجرايي شدن طرح تحول سلامت، در اورژانس‌هاي بيمارستاني درصد افزايش بيماران خيلي چشم‌گير نبوده است. اينکه گفته مي‌شود اورژانس‌هاي کشور بعد از طرح تحول سلامت شلوغ شده، به دليل افزايش بيماران نبوده است؛ بلکه اتفاق ديگري در اين بين افتاده است. از آنجا که به دليل اجرايي شدن طرح تحول سلامت و پايين آمدن قيمت درمان براي مردم ضريب افزايش بيماران در بخش‌هاي بستري بيشتر شده است، بنابراين ضريب اشغال تخت‌هاي بيمارستاني نسبت به گذشته افزايش بالايي پيدا کرده است. استقبالي که مردم از طرح تحول سلامت نشان دادند به دليل پايين آمدن قيمت‌ها، بسيار قابل ملاحظه و رضايت‌بخش بوده است. البته اين رضايت همگاني است و نبايد مردم را از خودمان جدا بدانيم. با اجرايي شدن اين طرح بايد ضريب تخت بخش‌هاي بيمارستاني بالا رفته و زمان بستري بيماران طولاني‌تر شود. اين موضوع بايد در بخش‌ها اتفاق بيفتد، نه در اورژانس. اورژانس محل عبور است. يعني استاندارد حضور بيمار در اورژانس حدود 6 تا ‌‌نهايت12ساعت است و قرار نيست که بيمار بيش از اين ساعت در بخش اورژانس بماند. حال با توجه به اينکه بخش‌هاي بيمارستاني پر شده است و ترخيص نيز دير به دير صورت مي‌گيرد، بنابراين به نحوي بيمار به سمت اورژانس پس زده مي‌شود. يعني بيماري که بايد اورژانس را به مقصد بخش ترک کند، به?دليل پر بودن بخش‌ها، زماني بيش از استاندارد لازم در اورژانس مي‌ماند و اين خود باعث اشغال تخت‌هاي اورژانس مي‌شود.


با توجه به اين موضوع، ميزان پذيرش در اورژانس تغيير مي‌کند و نه تنها بالا نمي‌رود که گاهي پايين‌تر از حد مورد‌نظر نيز مي‌رسد. علت آن، عدم پذيرش بيمار به دليل نبود تخت کافي در اورژانس است و اين نبود تخت کافي به دليل زياد ماندن بيمار در اورژانس است. با اين توصيف مي‌توان گفت که رسيدگي به بيماران نيز کاهش پيدا مي‌کند. زيرا به دليل کمبود تخت مجبور به اضافه کردن تخت در اورژانس هستيم. اين در حالي است که هر بيمارستان تعداد تخت مصوب شده‌اي دارد. به طور مثال تعداد تخت مصوب اورژانس بيمارستان سينا 30تخت است که در صورت نياز مجبور به اضافه کردن برانکار يا تخت در اورژانس هستيم. در اين وضعيت است که کارايي و خدمت‌رساني اورژانس نيز کاهش پيدا مي‌کند. اورژانس بايد چالاک باشد و به بيماران رسيدگي کند. اين افزايش تخت مقداري از چالاکي پرسنل اورژانس را مي‌کاهد. خدمات اورژانس، پرستاران و پزشکان حاضر در اورژانس بسته به تعداد تخت مصوب هستند. از آنجا که تعداد تخت‌ها افزايش پيدا نکرده است، تعداد پزشک و پرستار و خدمات اورژانس نيز افزايش نداشته است. نيروي خدمه و کار بيمارستان به شدت خسته مي‌شود. رسيدگي مورد انتظار انجام نمي‌شود. خدمات ارائه شده براي تخت مصوب، نه تنها به خاطر افزايش تخت اورژانس، بلکه به خاطر مشکلات تخت‌هاي بخش بيمارستاني دچار نقصان شده است.

طرح تحول سلامت طرح خوبي است. هر طرحي که رضايت اکثريت ملت را در بر داشته باشد و در اين شرايط سخت اقتصادي مردم را راضي نگه دارد، جاي تحسين دارد و طرح خوبي است. حال نمي‌توان اين طرح را برداشت يا نفي کرد، ولي مي‌توان آن را تعديل کرد.

يک مشکل ديگر در حال حاضر اين است که بدليل اينکه گروهي از بيماران طي چند سال گذشته به دلايل مالي و هزينه‌هاي بالاي بهداشت و درمان، بيماري خود را پيگيري نکرده‌اند، حال با اجرايي شدن طرح تحول سلامت و تسهيل در درمان براي پيگيري بيماري‌هاي خود به بيمارستان‌هاي دولتي رجوع کرده‌اند.

گام اول در اين بين آن است که اساتيد و هيات علمي بيمارستان‌ها بايد در پذيرش بيمار تعديل ايجاد کنند و تخت‌ها را مديريت کنند. بايد در نظر گرفت، نمي‌توان تمام تخت‌هاي بيمارستان را پر کرد. همه دوستان در وزارت بهداشت نيز بر اين باور هستند که بيمارستاني که ضريب اشتغال تخت در آن صددرصد باشد امري به واقع اشتباه است. هيچ زمان ضريب اشتغال تخت نبايد صددرصد باشد. زيرا خداي نکرده اگر زماني اتفاقي در شهر بيفتد و نياز فوري به امداد باشد و تمامي تخت‌هاي بيمارستان اشغال باشد، فاجعه بوجود مي‌آيد. اين موارد مشکلاتي است که پيرامون اين قضيه ممکن است اتفاق بيفتد. بهترين راه آن است که تمامي بيمارستان‌ها موظف به مديريت تخت‌هاي بيمارستاني شوند. يعني مديريت ورود بيمار داشته باشند. اورژانس نمي‌تواند مديريت ورود بيمار داشته باشد، چرا که اورژانس براي موارد ضروري است. ولي ورودي بخش‌هاي بستري را مي‌توان مديريت کرد.

نکته دوم قابل ذکر آن است که آمبولانس‌هاي موجود در سطح شهر مديريت ماموريت شوند. يعني به صورت چرخشي کمک کنند. به طور مثال اگر امروز دو آمبولانس از بيمارستان سينا فرستاده شده ماموريت‌هاي بعدي از بيمارستان ديگري صورت بگيرد. اين نوع چرخشي کار کردن کمک به مديريت ورود بيمار مي‌کند و در نتيجه فرصتي است براي ترخيص بيمار از اورژانس و يا داخل شدن بيمار به بخش‌هاي مورد نياز.

نکته سوم و قابل ذکر در خصوص طب اورژانس است. طب اورژانس بايد به گونه‌اي تربيت شود که بتواند بخشي از بيماران را خود به صورت مستقل ترخيص کند. يعني تا حد امکان کمک شود و خدمات اورژانس بالا رود، آزمايشگاه و تصويربرداري در اختيار اورژانس مجهز‌تر شود تا نياز به ورود به بخش‌هاي بيمارستاني کمتر شده و مشکل بيمار در‌‌ همان اورژانس حل شود. اين‌‌ همان کاري است که ما در حال حاضر به صورت بازخوردي انجام مي‌دهيم. نمي‌توان گفت طرحي بايد بيايد که اورژانس‌ها خلوت شود. بلکه با راهکارهايي اين‌گونه بايد مشکل حل شود. اين موضوع قابل تاکيد است که تغييري در ورودي اورژانس‌ها اتفاق نيفتاده است بلکه تغييرات در خروجي است.

به نظر مي‌رسد طرح تحول سلامت حدود 3 سال با اين گونه بحران‌ها روبرو است. يعني بايد بيماراني که در پشت سد درمان ايستاده‌اند به مرور دوره درمان خود را سپري کنند و اين سير صعودي رجوع به بيمارستان کم‌کم به سير نزولي تبديل شود. اگر بودجه بهداشت مشکلي پيدا نکند و مجلس نيز حمايت‌هاي لازم را به عمل آورد، شايد در افق 6ساله آينده، سير نزولي مراجعه بيمار به بيمارستان، روند قابل قبول و نرمالي پيدا کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.58398s, 18q