از روغن‌هاي گياهي متنوع استفاده کنيد!

روغن‌هاي سرخ کردني قابليت استفاده چندگانه ندارند

۱۳۸۷/۰۸/۱۸ - ۱۳:۱۴ - کد خبر: 13398
روغن‌هاي سرخ کردني قابليت استفاده چندگانه ندارند
دکتر نسرين اميدوار متخصص تغذيه و رئيس انجمن تغذيه ايران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به الگوي مناسب غذايي سنتي تاکيد کرد: بسياري از غذاهاي سنتي ما به علت حجم مناسبي از حبوبات، سبزيجات و غلات در مجموع الگوي مناسبي هستند.

وي در ادامه با اشاره به تغيير شکل زندگي افراد و استفاده زياد از فست فودها گفت: برنامه غذايي افراد جامعه نيازمند بازنگري است؛ چرا که رژيم تغذيه سنتي ما به دليل مشکلات شيوه پخت مانند سرخ کردن و استفاده از روغن‌هاي جامد کارآيي خود را تا حدودي از دست داده است.

دکتر اميدوار با ذکر اين مطلب که افراد نبايد از الگوي غذايي غرب پيروي کنند درادامه افزود: غذاهاي سرد و غربي داراي چربي، پروتئين زياد و فاقد مواد مفيد مانند سبزيجات و غلات بوده و در بروز سرطان و بيماري‌هاي مختلف موثر هستند.

رئيس انجمن تغذيه ايران در خصوص نوع روغن مناسب براي مصرف گفت: روغن مصرفي بايد مايع باشد. بهتر است از يک روغن مشخص استفاده نشود و تنوعي از روغن‌هايي که مفيد و ارزشمند هستند مانند روغن زيتون، کنجد، سويا و ذرت مورد استفاده قرار گيرند تا افراد اسيدهاي چرب مختلف را که هر کدام داراي خاصيتي هستند به نسبت مناسب مصرف کنند.

وي در ادامه با بيان اين كه روغن هاي سرخ کردني براي استفاده چند گانه طراحي نشده‌اند، گفت: روغن‌هاي سرخ کردني به شيوه‌اي طراحي شده‌اند که در اثر حرارت زياد آن، خطر اکسيد شدن روغن‌هاي مايع معمولي را ندارند ولي در هر صورت براي استفاده چندگانه نيست و حتي نبايد براي پخت ساده استفاده شوند.

وي در پايان با تاكيد بر مصرف سبزيجات و ميوه‌جات، توصيه کرد كه مصرف غلات سبوس دار را براي بهبود سلامت خود مد نظر بگيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40361s, 18q