ميکروب‌ها درکجاي خانه‌تان پ‍نهان شده‌اند؟

۱۳۹۳/۱۰/۱۶ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 134047

سلامت نیوز: مي‌دانيد برق زدن خانه به معناي تميز بودن آن نيست؟ شما ممکن است خانه‌تان از شدت براق بودن چشم هر مهماني را درآورد، اما دليل نمي‌شود که خانه شما تميزترين خانه باشد. ممکن است نکته‌هايي کليدي را فراموش کنيد و خانه‌تان تبديل به محل موردعلاقه ميکروب‌ها شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، اگر مي‌بينيد که در خانه‌تان آدم‌ها به سرعت سرما مي‌خورند يا بدنشان ضعيف است، نشان مي‌دهد که خانه خوش و آب و رنگ شما، خانه تميزي نيست.

1.از ماشين لباسشويي شروع کنيد: فکر مي‌کنيد ماشين لباسشويي شما يکي از تميزترين مکان‌ها در خانه شماست؟ دوباره فکر کنيد؟ شما لباس‌هاي کثيف خود را در آن مي‌اندازيد و هر بار اين کار را تکرار مي‌کنيد. اگر فکري به حال تميز کردن ماشين لباسشويي‌تان نکنيد، در واقع ماشيني پر از باکتري‌ها و ويروس‌هاي هميشگي داريد. براي تميز نگهداشتن آن، مي‌توانيد هفته‌اي يکبار ماشين را روي دور کند و در کوتاه‌ترين زمان برنامه‌ريزي‌ شده‌ و البته با بالاترين دماي قابل تنظيم راه بيندازيد و با يک فنجان سفيدکننده آن را بشوييد.

2.حوله‌هايتان را بشوييد: حتي اگر براي هر نفر يک حوله درنظر گرفته‌ايد، بايد هفته‌اي يکبار اين حوله را بشوييد. اگر که فرد استفاده کننده مريض شده است، پس از هر بار استفاده آن را بشوييد. درباره حوله‌هايي که با خود به باشگاه ورزشي يا استخر هم مي‌بريد، چنين قانوني حکم‌فرماست، بايد پس از هربار استفاده آن را بشوييد. دقت کنيد که حوله‌هاي آشپزخانه‌تان را با لباس‌هاي زير يا حوله‌هاي حمام يا حوله‌هاي شستشوي دست و صورت نشوييد. اين حوله‌ها را نيز هر چند روز يک‌بار بايد بشوييد و پس از آنکه مهمان به خانه‌تان آمد آنها را تعويض کنيد.

3.اتاق خواب تميز: تمام ملافه‌هاي استفاده شده را هفته‌اي يکبار با آب داغ بشوييد، مخصوصا اگر يکي از افراد مريض است. درنظر داشته باشيد که لباس‌هاي لک‌دار، مثل لباس‌هاي بازي بچه‌ها که لکه‌هاي چمن روي آن است، همراه با ملافه‌ها در ماشين لباسشويي نيندازيد. غذاها و اسنک‌ها را از اتاق خواب دور نگهداريد. خرده‌هاي باقيمانده از غذا، براي ميکروب‌‌ها و قارچ‌ها مثل آهن‌ربا عمل مي‌کنند.

4.اتاق نشيمن را جدي بگيريد: ميکروب‌ها جايي جمع مي‌شوند که شما وقت مي‌گذرانيد. مخصوصا در کنار اشيايي که در دسترس تمام افراد قرار مي‌گيرد؛ مثل تلفن‌ها، ميز ناهارخوري، کنترل تلويزيون يا دسته‌هاي بازي پلي‌استيشن. براي تميزکردن آنها بايد از دستمال‌هاي مرطوب ضدعفوني‌کننده استفاده کنيد. براي تميز کردن صفحه تلويزيون هم مي‌توانيد از پارچه نم‌دار بدون پرز استفاده کنيد و آن را به آرامي روي صفحه بکشيد. پس از هر بار غذا خوردن روبه‌روي تلويزيون يا جلوي کامپيوتر نيز بهتر است خرده‌هاي غذا را جمع کنيد تا ميکروب‌ها فرصت جمع شدن بر روي فرش يا مبلمان خانه را پيدا نکنند.

5.دستگيره‌ها و نرده‌ها را بشوييد: ممکن است ظاهري ساده و معصوم داشته باشند، آنقدر که ذهن کسي به سمت آنها نرود. اما در واقعيت، دستگيره‌هاي در، دستگيره کابينت‌ها، نرده‌ها، پريز‌هاي برق يا کليد چراغ‌ها يکي از اصلي‌ترين مکان‌ها براي تجمع ميکروب‌ها هستند. بايد در برنامه تميزکاري هفتگي‌تان آنها را نيز مدنظر قرار دهيد. هفته‌اي يک‌بار با پارچه نم‌دار يا دستمال مرطوب ضدعفوني آنها را تميز کنيد. وقتي يکي از افراد خانه نيز مريض است، بايد اين حرکت را به کررات انجام دهيد.

6.ميکروب‌هاي محل کار را به خانه نياوريد: کيبورد کامپيوتر، کامپيوتر روميزي و تلفن‌ مثل جاذب ميکروب عمل مي‌کنند، مخصوصا اگر به صورت اشتراکي از آنها استفاده مي‌کنيد يا عادت به غذاخوردن در هنگام کار داريد. بايد هرازگاهي تکاني به کيبوردهايتان بدهيد و آشغال‌هاي باقيمانده را از آن خارج کنيد. سپس با يک دستمال مرطوب ضدعفوني آن را پاک کنيد. راه ساده‌تر اين است که از پوشش‌هاي پلاستيکي مخصوص کيبورد بخريد و هر چند وقت يک‌بار آن را بشوييد. صفحه نمايش کامپيوتر را هم بايد شبيه به صفحه تلويزيون تميز کنيد؛ پارچه بدون پرز نم‌دار را به آرامي روي آن بکشيد.

7.ميکروب‌زدايي از اتاق بازي بچه‌ها: بچه‌ها به سرعت ميکروب‌ها را پخش و پلا مي‌کنند. هفته‌اي يکبار، با پارچه‌اي نم‌دار سطوح مختلف در اتاق بچه‌ها را تميز کنيد. اگر که نوزاد در خانه داريد، پوشک او را در جاي مشخصي تعويض کنيد و حواستان را جمع کنيد که آن محدوده را به خوبي تميز کنيد. اسباب‌بازي‌ها نيز ميکروب‌پسندترين اشيا هستند. مي‌توانيد اسباب‌بازي‌هاي پلاستيکي را به مدت 30 ثانيه در آب گرم قرار دهيد و سپس با پارچه‌اي بدون پرز و تميز آن را خشک کنيد.

8.بهداشتي‌ترين سينک ظرفشويي: اينقدر براي شستن حمام استرس نداشته باشيد، دومين جاي کثيف در هر خانه‌اي، سينک ظرفشويي آن است. اسکاچ ظرفشويي هم نقش اول را بازي مي‌کند. ميکروب‌هايي که از گوشت يا سبزيجات به خانه وارد مي‌شوند، همه‌شان در همين محدوده تجمع مي‌کنند. به همين خاطر است که وقتي با گوشت يا سبزيجات سروکار داريد، ابتدا بايد تمام ظرف‌هاي درون سينک را بشوييد و از جلوي دستتان برداريد. بايد سينک ظرفشويي را به صورت روزانه با مايع شستشويتان بشوييد. درباره اسکاچ هم مي‌توانيد آن را خيس کنيد و پس از قراردادنش در يکي از اين پلاستيک‌هاي محافظي که زيپ‌دار هستند، به مدت 2 دقيقه در مايکروفر قرار دهيد يا از همان روش ساده که براي سينک ظرفشويي استفاده مي‌کنيد، استفاده کنيد.

9.تميز نگهداشتن پيشخوان آشپزخانه: چه روي ميز آشپزخانه غذا را آماده مي‌کنيد و چه روي سنگ اوپن، ما به آن پيشخوان مي‌گوييم و بهتر است پس از هر بار تهيه غذا آن را به خوبي پاک کنيد. اول، با آب گرم و پارچه‌اي مناسب، تمام لکه‌هايي که مي‌بينيد و بقاياي باقيمانده را تميز کنيد. سپس با مايعي صابوني که در باقت پيشخوان شما تاثير منفي نمي‌گذارد، آن را پاک کنيد. اجازه بدهيد تا با هوا خشک شوند. حواستان باشد که به خاطر بي‌حوصلگي يا عجله کيف دستي، لپ‌تاپ، موبايل، نامه‌ها و مجله‌ها را روي اين پيشخوان قرار ندهيد.

10.داخل يخچال را فراموش نکنيد: درون يخچال يا فريزر نيز احتياج دارد که هر چند ماه يکبار به صورت کامل تميز شود. يادتان نيست؟ هر کجا که بقاياي غذا باقي بماند، احتمال فراواني براي حمله ميکروب‌ها وجود دارد. بايد ديوارها، طبقه‌ها و در يخچال و فريزر را هر چند ماه يکبار با محلولي صابوني و آب گرم بشوييد. درباره بوي يخچال و فريزر هم لازم نيست خودتان را به دردسر بيندازيد، مي‌توانيد از محلول تلفيقي نصف آب و نصف سرکه سفيد استفاده کنيد. پس از شستشوي کامل، بايد چند ساعت اجازه دهيد تا هوا به درون يخچال و فريزر برود.

11.پاک کردن حمام: بالاخره به حمام و دستشويي رسيديم، جايي که از ابتداي متن منتظرش بوديد. براي اين کار بايد آب گرم را با محلول مخصوصي که خريداري کرده‌‌ايد مخلوط کنيد. وان، سينک، طبقه‌ها و دوش را با آن تميز کنيد. سپس با آب تميز اين محلول را از روي تمام آنها پاک کنيد. براي خلاص شدن از لکه‌ها نيز مي‌توانيد از محلول جوش شيرين استفاده کنيد. اما فراموش نکنيد به جاي آنکه دردسر اضافه بکشيد، مي‌توانيد با پارچه‌اي حوله‌اي پس از هر بار دوش گرفتن، ديوارها را خشک کنيد تا از شر قارچ‌ها و لکه‌ها خلاص شويد.

12.درپوش همه‌کاره: درپوش توالت‌هاي فرنگي را جدي بگيريد، مخصوصا زماني که فکر مي‌کنيد ممکن است سيفون توالت کثافت را به تمام محوطه حمام پرتاب کند. براي آنکه از اين احساس چرک‌آلود خلاص شويد، درنظر بگيريد که درپوش توالت بايد تمام مدت پايين باشد. از طرف ديگر، بايد هفته‌اي يکبار توالت فرنگي را تميز کنيد. مي‌توانيد با پارچه‌اي نم‌دار دوروبر آن را بشوييد و سپس از برس مخصوص و مايع شوينده براي شستشوي درون کاسه دستشويي استفاده کنيد.

13.اگر مي‌خواهيد هر روز تميزکاري کنيد: براي استفاده روزانه، مايع‌هاي ضدعفوني‌کننده شيميايي چندان توصيه نمي‌شود. اما مي‌توانيد با کمي خلاقيت خودتان را از شر ميکروب‌ها خلاص کنيد. مي‌توانيد در يکي از همين اسپري‌هاي پلاستيکي که براي آب دادن به گل‌ها از آن استفاده مي‌شود، با نسبت يک به ده سرکه سفيد تقطيرشده بريزيد و نه قسمت ديگر را با آب پر کنيد. براي استفاده روزانه چنين محلولي بهتر است و استفاده آن در نزديکي کودکان نيز مشکلي برايشان ايجاد نمي‌کند.

14.فرش و راهروها را فراموش نکنيد: وقتي که با کفش به خانه وارد مي‌شويد، در واقع تمام ميکروب‌هايي که در بيرون از خانه از روي آنها رد شده‌ايد با خود به خانه مي‌آوريد، همان ميکروب‌هايي که مي‌خواهيد از شر آنها فرار کنيد. براي تميز کردن راهروها، زمين و فرش، بهتر است کفش‌هايتان را بيرون از خانه دربياوريد. اگر اين کار برايتان ممکن نيست، فرش را جمع کنيد و زمين را هفته‌اي يک يا دوبار بشوييد.

منبع: WebMD

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.50587s, 18q