اهمیت حفظ باروری در مبتلایان به سرطان

۱۳۹۳/۱۰/۱۷ - ۱۱:۴۰ - کد خبر: 134114

سلامت نیوز: حفظ باروری در جوانانی که هنوز ازدواج نکرده اند و فرزندی ندارند و جوانانی که در معرض خطر ناباروری هستند و افراد مبتلا به سرطان پیش از آنکه در طی مراحل درمان دچار نازایی و یا کاهش قدرت باروری شوند از اهمیت بسیاری برخوردار است و نیازمند بهره گیری از روش های حفظ باروری جهت فرزنددار شدن در آینده می باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاددانشگاهی- ابن سینا، دکتر سیمین ظفردوست، جراح، متخصص زنان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با تشریح اهمیت حفظ باروری گفت: تمامی افرادی که قدرت باروری دارند اما به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند بچه دار شوند و نگران آن هستند که در آینده، هنگامی که شرایط مناسب برایشان فراهم گردید، قدرت باروریشان را از دست بدهند، می توانند از روش های حفظ باروری استفاده کنند.

دکتر ظفردوست در ادامه افزود: افرادیکه در حال حاضر ازدواج نکرده اند و نگران هستند که به علت افزایش سن به هنگام ازدواج، دچار کاهش باروری شوند و یا زوج هایی که فعلاً تصمیم به بچه دار شدن ندارند اما همواره دچار استرس هستند که مبادا در آینده دچار مشکل در باروری شوند، خانم هایی که سابقۀ نارسایی زودرس تخمدان در اقوام خود به ویژه اقوام درجه یک خویش را دارند و مهم تر از همه افرادی که دچار بیماری هایی چون سرطان و اندومتریوز هستند که به صورت جدی باروری آنها را تهدید می کند، می توانند به نوعی از روش های حفظ باروری استفاده کنند.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با اشاره به چگونگی تأثیر سرطان بر روی حفظ باروری گفت: اگر سرطان هایی که سیستم تولید مثلی را درگیر می کنند همانند سرطان تخمدان و رحم را کنار بگذاریم، در بیشتر اوقات، عاملی که باعث کاهش قدرت باروری در افراد مبتلا به سرطان می شود، در حقیقت درمان های سرطان همانند جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی هستند که در بسیاری مواقع آسیب هایی غیر قابل بازگشت به تخمدان ها و ارگان های تولیدمثلی وارد می کنند.

این جراح و متخصص زنان ضمن تشریح اهمیت حفظ باروری در بیماران سرطانی عنوان کرد: مطرح شدن حفظ باروری در بیماران سرطانی به عوامل متعددی باز می گردد و از طرفی نیز موارد جدید سرطان در کل دنیا در حال افزایش است و بر جمعیت افراد مبتلا نیز اضافه می گردد و از سوی دیگر با توجه به پیشرفت هایی که در درمان سرطان صورت گرفته است، امروزه امید به زندگی در این افراد بیشتر شده و از آنجا که بیشترین جمعیت مبتلا به سرطان را نوجوانان و افراد زیر سن بلوغ و حتی جوانان تشکیل می دهند که بسیاری از آنها هنوز ازدواج نکرده اند و در نتیجه فرزندی ندارند و با مشکل حفظ باروری روبرو هستند، بنابراین هدف از حفظ باروری در این افراد، کاهش مشکلات باروری پس از درمان های سرطان می باشد.

دکتر ظفردوست تأکید کرد: هدف اصلی آگاهی دادن به بیماران سرطانی است یعنی قبل از آنکه درمان های لازم آغاز شود، این افراد بدانند که امکان حفظ باروری وجود دارد و می توانند از آن بهره مند شوند که بر اساس شرایط موجود و صلاحدید پزشک و یا افراد مبتلا ممکن است یا از روش های حفظ باروری استفاده شود و یا اینکه مورد استفاده قرار نگیرد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با بیان اینکه میزان کاهش قدرت باروری افراد به دنبال استفاده از روش های درمان سرطان به عوامل مختلفی بستگی دارد، گفت: نوع سرطان، نوع درمانی که انجام می شود، رژیم دارویی، میزان مصرف داروی تجویز شده، سن بیمار، مجرد یا متأهل بودن و ... که از فردی به فرد دیگر متفاوت است از عوامل مؤثر در میزان قدرت باروری افراد پس از بکارگیری روش های درمان سرطان می باشد.

وی در ادامه تأکید کرد: مهم ترین موضوع در تصمیم گیری درست در جهت درمان بیمار مبتلا به سرطان، تصمیم گیری به صورت گروهی و شامل متخصص آنکولوژیست، جنین شناس و ناباروری است که باید با همراهی یکدیگر به قضاوت و تصمیم گیری در مورد روش صحیح درمان بپردازند.

دکتر شاهین خزعلی، متخصص زنان، جراح لاپاراسکوپی و مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با اشاره به ارتباط بیماری اندومتریوز و کاهش توان باروری افراد مبتلا به آن گفت: آنچه بسیار نگران کننده است، این موضوع است که اندومتریوز می تواند تخمدان ها را درگیر کند و ذخیرۀ تخمدان را کاهش دهد که در این صورت ممکن است آسیبی غیرقابل بازگشت به تخمدان ها وارد کند.

مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز درمان ناباروری ابن سینا عنوان کرد: امروزه بر خلاف گذشته به بیماران مبتلا به اندومتریوز، برداشتن رحم و تخمدان ها توصیه نمی شود و به عنوان مرحلۀ آخر، آن هم برای افرادیکه دیگر قصد بارداری و بچه دار شدن ندارند ممکن است در نظر گرفته شود.

وی در ادامه افزود: با وجود آنکه جراحی اندومتریوز بسیار سخت و نیازمند تخصص و دقت می باشد اما اگر به درستی انجام شود می تواند بافت تخمدان را محافظت کند که متأسفانه در بهترین موارد جراحی که توسط متخصصان و جراحان حاذق بر روی کیست های مبتلا به اندومتریوز تخمدان صورت می گیرد نیز، ذخیرۀ تخمدان کاهش می یابد.

دکتر خزعلی با بیان اینکه انجام اعمال متعدد جراحی بر روی تخمدان ها می تواند ذخیرۀ تخمدان را کاهش دهد گفت: آنچه بسیار اهمیت دارد آنست که عمل به درستی و توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود و در موارد لزوم، قبل از آنکه مبتلایان به اندومتریوز مورد عمل جراحی قرار گیرند به متخصصین ناباروری ارجاع شوند تا جنین و یا تخمک آنها استخراج، منجمد و نگه داری شود تا پس از آنکه فرد بهبود یافت و یا ذخیرۀ تخمدان کاهش یافت، دارای جنین یا تخمک سالم باشند.

ایشان در تشریح کاربرد لاپاراسکوپی در حفظ باروری خاطرنشان کرد: برداشتن کیست های اندومتریوز، جداکردن چسبندگی ها، آزاد کردن لوله های رحمی برای آنکه مجدداً قابلیت عبور تخمک و اسپرم را داشته باشند، برداشتن و منجمد کردن بافت تخمدان پیش از درمان سرطان و بازگرداندن مجدد آن به بدن و ... از جمله کاربردهای مهم لاپاراسکوپی در جهت درمان و حفظ باروری به شمار
می رود.

گفتنی است جهت آشنایی زوجین با روش های حفظ باروری و بررسی چگونگی استفاده از این روش ها به ویژه در زنانی که دچار یائسگی زودرس می شوند، برنامه ای با عنوان پایان ناباروری با همکاری مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، شنبه مورخ 20/10/93، ساعت 19 از شبکه چهار پخش می شود.

افزایش آگاهی زوجین درباره ناباروری، حفظ باروری و بررسی مشکلات پیش روی درمان در کشور اعم از مراجعه به مراکز غیر تخصصی درمان و باورهای غلط در درمان ناباروری از مهم ترین اهداف این مرکز می باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.86843s, 19q