حريم خصوصي و سلامت روان خانواده

۱۳۹۳/۱۰/۱۷ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 134128

سلامت نیوز:حريم خصوصي و فضايي که هر فرد در ارتباطاطش ايجاد مي کند؛ در انواع تيپ هاي شخصيتي، متفاوت جلوه مي کند. مطمئنا زن و شوهر با پذيرش بيشتر هم و همدلي و درک متقابل، خواهند توانست حريم خصوصي خود را به فضايي صميمانه تبديل نمايند.

حريم خصوصي privacy بعنوان حالت يا وضعيت عاري شدن از تعرض يا اختلال در امور زندگي شخصي معني شده و ريشه آن از کلمه private به معني خصوصي است.
به گزارش سلامنت نیوز، دكتر ميناپورفرخ، روان شناس در راديو سلامت با بيان اين مطلب گفت: حريم خصوصي به مفهوم محدوديت دسترسي ديگران به جسم يا افکار و احساسات يک فرد است. انسان از يک طرف استقلال فردي دارد و از طرف ديگر با توجه به اينکه در جامعه و در ارتباط با ديگران زندگي مي کند موجودي اجتماعي است.
وي ادامه داد: اين طبيعت دوگانه انسان باعث مي شود فرد در عين حال که خودش را به جامعه در هم آميخته مي بيند و در جمع حضور پيدا مي کند؛ ولي در عين حال در حفظ استقلال فردي و حريم خصوصي خود تلاش مي کند. با پيشرفت تکنولوژي امروزي، وجود شبکه هاي اجتماعي و اطلاعات سايبري، به نظر مي رسد که اين حريم خصوصي کم رنگ تر شده و شايد به نظر عادي برسد؛ ولي ناخودآگاه پيامدهاي خودش را مثل اضطراب و استرس در خانواده به همراه دارد.
اين روان شناس در ادامه افزود: دو فردي که با هم ازدواج مي کنند، با حفظ هويت کسب شده اي که نسبت به آگاهي از خود، هويت شغلي، مذهبي، اعتقادي و فرهنگي دارند؛ طبيعي است که مي خواهند از هم و دنياي هم بيشتر بدانند و همين امر باعث در هم تنيدگي و جابجايي مرزهاي يکديگر مي شود. بنابراين لازم است که فضاي ارتباطات اجتماعي بعد از ازدواج دوباره تعريف شود.
پورفرخ در پايان اظهاركرد: حريم خصوصي و فضايي که هر فرد در ارتباطاطش ايجاد مي کند؛ در انواع تيپ هاي شخصيتي، متفاوت جلوه مي کند. مطمئنا زن و شوهر با پذيرش بيشتر هم و همدلي و درک متقابل، خواهند توانست حريم خصوصي خود را به فضايي صميمانه تبديل نمايند. يادآور مي شود، برنامه «خيابان بهبودي» به تهيه كنندگي «سيماغفاري» و گويندگي «مصطفي مصطفوي» شنبه تا چهارشنبه ساعت 17و5 دقيقه از راديو سلامت پخش مي شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13014s, 19q