شايعترين علت قطع اندام پس از تصادفات ناشي از ديابت است

۱۳۸۷/۰۸/۱۹ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 13414
 شايعترين علت قطع اندام پس از تصادفات ناشي از ديابت است
مهرداد حق ازلي گفت: پيشگيري يا کنترل ديابت بخش مهمي از ابتلاء به بيماريهاي ناشي ازآن را مصونيت ايجاد مي کند.
حق ازلي گفت:‌ اين امر به ايران اختصاص ندارد و در زمان حاضر در منطقه خاورميانه اين افزايش بيشتر است به گونه اي که 20 تا 25 درصد بالغين اين کشورها به ديابت مبتلا هستند .
وي ضمن تاکيد بر ارتقا آگاهي مردم نسبت به ديابت گفت: افرادي که داراي مشکلاتي از جمله فشار خون بالا، چربي خون مختل و يا سن بالاي 40 سال دارند بايد براي ديابت غربالگري شوند .
وي افزود:‌ در زمان حاضر 50 تا 60 درصد ديابتي هاي نوع 2 از بيماري خود اطلاع نداشته و به صورت اتفاقي به عنوان مثال در پي انجام يک آزمايش به بيماري خود اطلاع پيدا مي کنند.
وي همچنين گفت:‌ مهمترين عامل عمر از دست رفته بيماري هاي قلبي و عروقي ناشي ديابت است.
حق ازلي در خصوص بيمه ديابتي ها گفت:‌ بيمه ها به صورت اختصاصي، پوشش بيماران را به صورت متفاوت از ساير بيماران ، انجام نداده اند اما در برنامه پنجم توسعه در تعريفي که از بيماري هاي خاص که ديابت هم شامل حال آنها مي شود آمده است که بيمه ، تقريبا صد در صد اين بيماري ها را پوشش مي دهد.
وي گفت:‌ در زمان حاضر سطح يارانه را براي توليد انسولين توانسته ايم حفظ کنيم و نگذاشته ايم تا يارانه اين بيماري کاهش يابد.
اين مقام مسوول در وزارت بهداشت گفت:‌در صورتيکه بيماران ديابتي بيمه شوند به نفع بيمه خواهد بود زيرا بيماران ديابتي به عوارضي از جمله دياليز ،بيماريهاي قلبي وعروقي يا چشمي دچار مي شوند که بيمه بايد آنها را پوشش دهد.
*** شعار امسال روز جهاني ديابت " ديابت کودکان و نوجوانان"‌
دکتر" اسدالله رجب " رييس انجمن ديابت نيز در اين نشست مطبوعاتي به شعار امسال روز جهاني ديابت تحت عنوان "ديابت کودکان و نوجوانان" اشاره کرد و گفت:‌ اين شعار براي سال دوم است که در رابطه با ديابت عنوان شده زيرا کودکان و نوجوانان ، بزرگسالان آينده محسوب مي شوند.
رجب گفت:‌ مشکل ديابت براي کودکان و نوجوانان فقط در تشخيص ديابت و تزريق انسولين خلاصه نمي شود بلکه براي خانواده هاي آنان نيز مشکلاتي از قبيل تغيير شغل و يا شهر در پي بيماري فرزندشان ايجاد مي شود .
وي اظهارداشت:‌ در زمان حاضر به درمانگري ديابت بيشتر از جنبه هاي روان شناختي و اجتماعي ديابت و بيمار مبتلا به آن توجه مي شود اين در حالي است يکي از پايه هاي اصلي ديابت ، حمايت هاي روان شناختي و اجتماعي از بيمار است .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.53107s, 18q