رييس قطب اورولوژي بيمارستان لبافي نژاد:

مصرف زياد آب ولبنيات درپيشگيري ازسنگ مجاري ادراري موثراست

۱۳۸۷/۰۸/۱۹ - ۱۳:۰۱ - کد خبر: 13417
مصرف زياد آب ولبنيات درپيشگيري ازسنگ مجاري ادراري موثراست
دكتر ناصر سيم فروش در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: امروزه تاثير جنس آب مناطق مختلف كشور در بروز سنگ‌هاي ادراري تقريبا رده شده و جنس آب در بروز اين سنگ‌ها نقشي ندارد. در مجموع مقدار مصرف آب از جنس آن بسيار مهمتر است. اكنون در تمام نقاط ايران، سنگ‌هاي مجاري ادراري بروز مي‌كند و مي‌توان گفت كه در منطقه كمربند سنگ‌هاي ادراري قرار داريم.

مصرف آب تا حد روشن بودن رنگ ادرار خطر سنگ‌سازي مجاري ادراري را كاهش مي‌دهد

مستعدان به سنگ مجاري ادراري طي تابستان هر ساعت يك ليوان آب بنوشند

وي در اين باره ادامه داد: در صورت مصرف آب به حدي كه رنگ ادرار روشن بوده و به زردي نگرايد، خطر سنگ سازي مجاري ادراري كمتر مي‌شود. از طرف ديگر تنها مقدار آب مصرفي مهم نيست بلكه تواتر آن نيز در جلوگيري از سنگ‌سازي بسيار مهم است. به اين ترتيب مستعدان به سنگ‌سازي مجاري ادراري طي تابستان و در هنگام بيداري لازم است هر ساعت يك ليوان و در شب هنگام دو ليوان آب مصرف كنند؛ به نحوي كه رنگ ادرار روشن باشد.

قرص‌هاي كلسيم با نظر پزشك و همراه با آب زياد مصرف شوند

اين جراح و متخصص كليه و مجاري ادراري، مصرف زياد قرص‌هاي كلسيم را از عوامل موثر در تشديد سنگ‌سازي مجاري ادراري عنوان كرد و افزود: افرادي كه مجبور به مصرف اين قرص‌ها هستند بايد تحت نظر پزشك و همراه با آب زياد از قرص‌هاي كلسيم استفاده كنند. رنگ ادرار اين افراد نيز بايد روشن باشد.

لبنيات احتمال افزايش بروز سنگ‌هاي ادراري را كاهش مي‌دهد

مصرف آب كافي، بهترين راه پيشگيري از تشديد سنگ‌هاي مجاري ادراري

وي در اين باره ادامه داد: از طرف ديگر امروزه ثابت شده لبنيات نه تنها سنگ‌سازي مجاري ادراري را افزايش نمي‌دهد؛ بلكه احتمال افزايش بروز اين سنگ‌ها را كاهش مي‌دهد. به اين ترتيب افراد مستعد به سنگ‌سازي مجاري ادراري، خود را از مصرف شير و لبنيات محروم نكنند؛ چرا كه عدم مصرف اين مواد، پوكي استخوان و عوارض ديگري را به دنبال دارد. در مجموع مصرف آب كافي بهترين راه پيشگيري از تشديد سنگ‌هاي مجاري ادراري است.

بهبودي كامل سرطان پروستات با تشخيص به موقع

دكتر سيم فروش در ادامه با اشاره به بروز سرطان پروستات در كشور گفت: برخلاف سرطان مثانه كه با مصرف سيگار هم در ارتباط بوده و درمان آن بسيار مشكل و نتايج درمان رضايت بخش نيست؛ سرطان پروستات عليرغم شايع بودن، در صورت تشخيص به موقع، با بهبودي كامل همراه است. در اين زمينه مدت هفت سال است كه 500 بيمار پس از درمان تحت پيگيري قرار دارند و نتايج درمان سرطان پروستات در آنها بسيار رضايت بخش است.

نقش مهم طول مجراي ادرار پس از عمل سرطان پروستات در كنترل ادرار

قابليت كنترل ادرار سه ماهه پس از عمل سرطان پروستات در 90 درصد بيماران

رييس قطب اورولوژي بيمارستان شهيد لبافي نژاد با اشاره به پيشرفت‌هاي حاصل شده در درمان سرطان پروستات به ايسنا گفت: اخيرا ثابت شده كه طول مجراي ادرار پس از عمل برداشتن سرطان پروستات در كنترل ادرار نقش مهمي دارد. به اين ترتيب اكنون ما براي درمان سرطان پروستات كل مجراي ادرار را حفظ كرده و پس از خارج كردن پروستات، از زدن بخيه‌هاي زياد، به منظور حفظ عملكرد مجرا، خودداري مي‌شود. به اين ترتيب ايران در به دست آوردن كنترل ادرار سه ماهه يا كنترل زودرس بزرگ‌ترين نتيجه را ارايه كرده است. در اين زمينه اغلب گزارش‌هاي كنترل سه ماهه حدود 80 درصد بوده، اين در حالي است كه بيماران ما از بالاي 90 درصد كنترل سه ماهه و 96 درصد كنترل يك ساله برخوردار بوده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.18184s, 18q