میکرب ها کنارمان زندگی‌می کنند

کیف‌خانم ها، کثیف‌تر از توالت عمومی‌!

۱۳۹۳/۱۰/۱۷ - ۱۶:۵۵ - کد خبر: 134175

سلامت نیوز: بنا بر نتایج پژوهشی که در پایگاه خبری اکسپرس منتشر شده است، کیف‌دستی خانم‌ها بیشتر از توالت‌ عمومی باکتری در خود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ضمیمه سیب روزنامه جام جم،کیف‌دستی، یکی از مهم‌ترین و در دسترس‌ترین وسایل بانوان به شمار می‌رود. آنها اغلب کیف‌دستی‌شان را از کلید، تلفن همراه، کیف‌پول و تمام اشیا مورد نیاز دیگر پر می‌کنند. در واقع کیف آنها یک دنیای کوچک است!

مطالعات محققان نشان می‌دهد که کیف‌دستی زنانه مملو از باکتری‌های پنهان است. در این گزارش تحقیقاتی آمده است: «این ریزسازواره‌ها آن‌قدر زیاد هستند و با چنان سرعتی تکثیر می‌شوند که تعدادشان از باکتری‌هایی که در سطح توالت وجود دارند نیز بیشتر است.» در ادامه محققان توجه مخاطب را به این نکته جلب می‌کنند که یک پنجم کیف‌ خانم‌ها برای تولید هرگونه عامل خطرزایی کفایت می‌کند.

پژوهشگران برای بررسی‌های بیشتر محتویات درون کیف‌دستی را نیز مطالعه کردند تا دریابند کدام یک از اشیای موجود در کیف خانم‌ها بیش از بقیه به باکتری آلوده می‌شود. به عقیده آنها، لوازم آرایشی و بهداشتی که در کیف‌های دستی قرار می‌گیرند بیش از سایر وسایل به باکتری آلوده می‌شود.

راه‌حل‌های ساده

کیف‌های چرمی بیشتر از دیگر اجناس در معرض آلودگی باکتری‌ها قرار دارند؛ زیرا از یک سو، محیط مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند و از سوی دیگر، بندرت شسته می‌شوند.

پیتر بارات، سرپرست این پروژه، در مصاحبه با دیلی‌میل می‌گوید: «کیف‌دستی‌ها در تماس مستقیم با دست‌های افراد قرار دارند؛ بنابراین احتمال نفوذ باکتری‌ها به سطوح دیگر افزایش می‌یابد. این مورد درباره کیف‌هایی که کمتر شسته می‌شوند، جدی‌تر است.»

وی می‌افزاید: «به محض این‌که میکروب‌ها و باکتری‌ها روی کیف‌هایمان قرار بگیرند، براحتی به دست‌ها و سایر سطوح بدن انتقال پیدا می‌کنند. در وهله اول، شستشوی مرتب دست‌ها و در مرحله بعد شستشوی کیف مانع از حضور میکروب‌ها و انتقال آنها می‌شود. بنابراین راه مقابله با این باکتری‌ها بسیار ساده است. کافی‌ است حواس‌تان به شستشوی مرتب کیف و تمیزکردن محتویات درون آن باشد. علاوه بر این حتی‌المقدور نباید کیف را روی زمین گذاشت.»


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.92909s, 18q