مغز افرادي که دست به خودکشي مي‌زنند با ديگران فرق دارد!

۱۳۸۷/۰۸/۲۰ - ۰۸:۵۷ - کد خبر: 13430
مغز افرادي که دست به خودکشي مي‌زنند با ديگران فرق دارد!
پژوهشگران کانادايي طي اين تحقيق مغز 20 جسد را تجزيه کردند و دريافتند در مغز افرادي که خودکشي کرده بودند، درصد بالايي از يک فرايند شيميايي که باعث تغيير رفتار مي‌شود يافت مي شود.

اين پژوهشگران از دانشگاه هاي وسترن وانتاريو و اوتاوا مشغول تحقيق در اين باره بودند ، بافت هاي مغز 10 نفر را که خودکشي کرده بودند و 10 نفر ديگر را که به طور ناگهاني به دلايل ديگر مرده بودند، تجزيه کردند.

آنها دريافتند که DNA افرادي که در گروه خودکشي قرار داشتند تحت تاثير فرايندي بنام ميتلاسيون است که در تنظيم رشد سلولي دخيل است.

ميتلاسيون همان جرياني است که جلو فعاليت ژن‌هاي ناخواسته را در سلول‌ها مي گيرد تا مثلا ژني که براي ساخت پوست ضروري است، براي اين کار فعال شود، نه براي ساختن بافت قلب.

ميزان ميتلاسيون در مغزهاي گروه خودکشي تقريبا 10 برابر گروه ديگر بود و ژني که غير فعال شده بود، نوعي گيرنده پيام‌هاي شيميايي بود که در تنظيم رفتار نقشي اساسي دارد.

پيش از اين مشخص شده بود که تغيير در فرايندهاي ميتلاسيون مي تواند حاصل ترکيبي از عوامل ژنتيک و محيطي به نام اپيژنتيک باشد.

دکتر مايل پولتر سرپرست اين گروه تحقيقاتي مي‌گويد: اين مساله که ژنوم تا اين حد در مغز منعطف عمل مي کند، بسيار تعجب‌آور است چون سلول هاي مغزي تقسيم نمي شوند. نورون ها در آغاز زندگي به وجود مي آيند؛ بنابراين دانستن اينکه مکانيزم هاي اپي ژنتيک همچنان اتفاق مي افتند، جالب است.

يافته هاي اين تحقيق راه را براي پژوهش در اين زمينه و يافتن روش هاي درماني تازه باز مي کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.68769s, 18q