اورژانس در خصوص آسيب هاي شديد مغزي ناشي از مسموميت با CO هشدار داد

۱۳۸۷/۰۸/۲۰ - ۰۹:۲۴ - کد خبر: 13436
اورژانس در خصوص آسيب هاي شديد مغزي ناشي از مسموميت با CO هشدار داد
دکتر نادر حقي روز يکشنبه در گفت و گو با  ايرنا با بيان اينکه گاز منواکسيد کربن به عنوان قاتل خاموش بي رنگ، بي بو و بي مزه شناخته شده است، افزود: عوارض ناشي از مسموميت با اين گاز بويژه در کودکان، زنان باردار و سالمندان شديدتر خواهد بود و سبب بروز آسيب هاي شديد مغزي بخصوص در اين دسته از افراد مي شود.
وي اظهار داشت: در سال گذشته يک هزار و 379 نفر در اثر گاز گرفتگي دچار مسموميت شدند که از اين مجموع 572 نفر به بيمارستان ها و مراکز درماني منتقل شدند و 83 نفر نيز جان خود را از دست دادند.
وي، با اشاره به علائم مسموميت با گاز منواکسيد کربن افزود: سردرد، سرگيجه، اختلال تفکر و تمرکز، گيجي، بي قراري، خواب آلودگي، تهوع و استفراغ، توهمات، غش، تشنج، اختلال بينايي، افسردگي، مشکلات راه رفتن و تنفس هاي سخت و کوتاه از علائم اصلي مسموميت با گاز منواکسيد کربن است.
معاون مرکز فوريت هاي پزشکي (اورژانس) تهران، با تاکيد بر اينکه خطر مسموميت با گاز منواکسيد کربن در فضاهاي بسته افزايش مي يابد، گفت: اين گاز از طريق سوختن ناقص تمامي سوخت ها از جمله بنزين، ذغال سنگ، نفت سفيد، چوب و گاز توليد مي شود.
حقي، با اشاره به اينکه رعايت نکات ايمني در پيشگيري از مسموميت با گاز منواکسيد کربن و کاهش خسارات جاني ناشي از آن تاثير بسزايي دارد، يادآور شد: سيستم هاي گرمايشي همچون بخاري و دودکش بايد سالانه توسط يک کارشناس متخصص بازرسي شود.
وي با بيان اينکه دقت و توجه به داغ بودن دودکش بهترين آزمايش و نشانه سلامت دودکش است، افزود: در صورت سرد بودن دودکش بايد از نظر وجود انسداد در مسير خروجي آن اطمينان حاصل شود.
وي خاطر نشان کرد: با وجودي که استفاده از وسايل گرمايشي استاندارد در پيشگيري از مسموميت با گاز منواکسيد کربن نقش موثري دارد نبايد در صورت استفاده از اين دسته از وسايل تمامي روزنه هاي جريان هوا در منزل و بويژه اتاق خواب را مسدود کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.31213s, 18q