تناسبي بين طب سنتي و رايج در سياستگذاري‌ها اعمال نمي‌شود

۱۳۸۷/۰۸/۲۰ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 13443
تناسبي بين طب سنتي و رايج در سياستگذاري‌ها اعمال نمي‌شود
دكتر عباس حاجي آخوندي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه تمام طب‌ها از جمله طب سنتي بايد بر اساس منطق و علم پذيرفته شوند، اظهار كرد: ايران پيشينه زيادي در طب سنتي دارد و مفاخر و مشاهير علمي ايران در زمان خود شهره بوده‌اند.

وي با اشاره به انتشار نام انواع بيماري‌هاي سخت در سال‌هاي اخير توسط  سازمان جهاني بهداشت گفت: پزشكي رايج امروز به تنهايي جوابگوي اين مشكل نبوده و منتظر كمك ديگر مكاتب پزشكي در كاهش اين بيماري‌ها است.

استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: حدود 15 درصد از مرگ و ميرها در دنيا به علت بيماري‌هاي قلبي است و اين مساله نشان دهنده عدم كنترل اين بيماري‌ها با طب رايج است.

حاجي آخوندي، تحرك بدني، شرايط آب و هوايي، تغذيه مناسب و كاهش استرس را از اجزاي طب سنتي عنوان و خاطرنشان كرد: البته اينها اجزايي هستند كه در طب جديد نيز به آنها توجه مي‌شود.

وي با اشاره به افزايش خواست مردم نسبت به طب سنتي و كاهش علاقه فارغ التحصيلان نسبت به اين رشته تصريح كرد: سياست گذاران كشور تناسبي بين طب سنتي و طب رايج ايجاد نمي‌كنند تا با ارائه امكانات مالي و حمايت‌هاي معنوي، تقاضاها و آرزوهاي بزرگي داشته باشند.

وي توسعه طب سنتي را همراه با موانع و مشكلات عنوان كرد و به ايسنا گفت: عدم حمايت جدي مسولان و وجود اين موانع موجب شده دانشگاه‌هاي مرتبط با طب سنتي آزرده شوند.

حاجي آخوندي يادآور شد: امسال در 11 رشته تخصصي داروسازي، بيشترين نسبت شركت كننده به جذب دستيار تخصصي در داروسازي طب سنتي بوده است.

وي به علاقمندي نسل جوان به طب سنتي اشاره كرد و با بيان اين كه سياست وزارت بهداشت آموزش تخصصي به خدمات دهندگان طب سنتي است، خاطرنشان كرد: با اين آموزش‌ها ارائه خدمات عطاري‌ها، پرستاران و مشاوران امور تغذيه با طب سنتي مطابق با استانداردهاي بين المللي انجام خواهد شد.

حاجي آخوندي با تاكيد بر اين كه بايد تحول بزرگي در تامين نيروي انساني متخصص طب سنتي ايجاد شود به ايسنا گفت: تعداد دانشكده‌هاي طب سنتي و تعداد پذيرش پزشكان براي ادامه تحصيل تخصصي بايد به سرعت از نظر كمي افزايش يابد.

وي يادآور شد: دانشكده‌هاي علوم پزشكي كشور اين آمادگي را دارند كه واحد آموزش و پژوهش طب سنتي را راه‌اندازي و تقويت كنند.

حاجي آخوندي خاطرنشان كرد: تا امروز 19 دانشگاه علوم پزشكي كشور براي ايجاد دانشكده طب سنتي و 17 دانشگاه براي راه اندازي واحد رشد داروهاي گياهي و خدمات طب سنتي اعلام آمادگي كرده‌اند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74502s, 18q