درطرح خودگرداني بيمارستان‌ها بايد پيش‌بيني لازم براي هزينه‌ها صورت گيرد

۱۳۸۷/۰۸/۲۰ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 13444
درطرح خودگرداني بيمارستان‌ها بايد پيش‌بيني لازم براي هزينه‌ها صورت گيرد
اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با ايسنا درباره‌ي طرح خودگرداني بيمارستان‌ها، گفت: اگر خودگرداني به اين مفهوم باشد كه دخل و خرج مديريت شود، كار بدي نيست؛ منتهي مشروط بر اين‌كه پيش‌بيني لازم براي هزينه صورت گيرد و سرانه و . . . بر مبناي هزينه‌ها محاسبه شود، و بيمه نيز آن را منظور و پرداخت كند.

وي با انتقاد از آنچه در روند كنوني به عنوان خودگرداني بيمارستان‌ها انجام مي‌شود، افزود: الان آنچه اجرا مي‌شود اسمش خودگرداني است، ولي واقعا هيچ حساب و كتابي ندارد، يعني بيمارستان مجبور است هزينه كند اما پول آن را به او نمي‌دهند، در اين صورت اتفاق بسيار بدي رخ مي‌دهد و آن اين است كه مردم ضرر مي‌كنند. بدين معنا كه وقتي بيمارستان پول نداشت نمي‌تواند دارو را به موقع خريداري كند و داروسازي هم مقداري از دارو و تجهيزات را به او نمي‌دهد، و مردم بايد آزمايش‌ها، دارو‌ها و ملزومات خود را از بيرون تهيه كنند.

نماينده تهران با بيان اين‌كه نمي‌شود كه برخي خدمات در بيمارستان‌ها ارائه نشود، از موادي همچون غذا به لحاظ حذف يا كاهش برخي مواد مانند گوشت در غذاي بيماران و يا كاهش كيفيت غذا به عنوان نتايج نامطلوب اين روند ياد كرد و افزود: در نتيجه اين وضعيت، آن عده از افرادي كه امكان حضور در بيمارستان‌هاي خصوصي را ندارند باز به بيمارستان دولتي مي‌روند و چون پول و امكانات وجود ندارد، برخي از كارهاي آن‌ها انجام نمي‌شود و عده‌اي هم با فروختن وسايل زندگي و قرض كردن به بخش خصوصي مي‌روند.

عضو كميسيون بهداشت مجلس معتقد است كه در پي چنين وضعيتي، بخش دولتي تضعيف مي‌شود، يعني در حالي كه سال‌ها قبل مردم براي بخش دولتي سر و دست مي‌شكستند و بخش خصوصي بيمارستاني خالي بود، اكنون وضعيت برعكس شده است.

وي با بيان اين‌كه اين موضوع، خسارت زندگي را به بخش دولتي تحميل مي‌كند، اظهار داشت: خود افرادي كه مدعي هستند به شدت مدافع بخش دولتي مي‌باشند، با عملكرد خود در حال نابود كردن آن و پروار كردن بخش خصوصي بيمارستاني هستند.

به گفته‌ي وي، وقتي ضريب اشغال تخت بيمارستان دولتي پايين آمد، هزينه‌ها بالا مي‌رود و هزينه‌ي اول بيمارستان كه عمدتا حقوق پرسنل است هزينه مي‌شود اما خدمت كاهش مي‌يابد، لذا درآمد بيمارستان افت مي‌كند و اين باعث مي‌شود كه بيمارستان بدهكارتر شود.

مرندي با بيان اين‌كه نام اين وضعيت خودگرداني نيست، يادآور شد: اين خودگرداني نيست، خودكشي است، اين منهدم كردن بخش دولتي به نفع بخش خصوصي است، آن هم به دست كساني است كه مدعي‌اند به بخش دولتي اعتقاد دارند و نمي‌خواهند فاصله طبقاتي زياد شود.

وي زيان ديدن بخش آموزشي و پژوهشي را نيز از جمله تبعات اين وضعيت دانست و گفت: اتفاقا بدتر آن است كه بيمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت مقدار زيادي بدهكار مي‌شوند و از دولت طلبكار، لذا اواخر سال متمم بودجه مي‌گذارند و طلب وزارت بهداشت را مي‌دهند، منتهي اين بزرگترين ضرر است، چون بيمارستان‌ها نتوانسته‌اند علي‌رغم تلاش‌هايشان، به دليل نداشتن پول به مردم سرويس بدهند و مردم پراكنده شده‌اند و سال‌ها وضع بدين منوال بوده و حالا كسري بودجه را به وزارتخانه مي‌دهيم و ممكن است عمده پول‌ها جاهايي كه نبايد خرج شود، هزينه شود.

عضو كميسيون بهداشت در ادامه گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌كه ممكن است اين پول در مواردي كه اصلا به بيمارستان مربوط نيست هزينه شود، افزود: بدين ترتيب در بودجه‌بندي سال بعد مي‌گويند پول بيمارستان‌ها زياد است كه در جاي ديگر هزينه مي‌شود، پس بودجه را كم مي‌كنند، غافل از اين‌كه مردم خسارت ديده‌اند.

مرندي با تأكيد بر اين‌كه پولي كه مردم براي مسائل درماني خود هزينه مي‌كنند، خلاف برنامه چهارم است، گفت: بايد سهم مردم از 50 درصد و اندي به 30 درصد برسد، در حالي كه اين سهم خلاف قانون برنامه چهارم، روز به روز بيشتر مي‌شود چراكه بودجه‌ها كم پيش‌بيني، ديرپرداخت و در جاي نامناسبي هزينه مي‌شود.

نماينده‌ي تهران با اظهار تأسف از اين‌كه برخي مسوولان كشور به دنبال تحت فشار گذاشتن وزارت بهداشت جهت خريد تجهيزات گران‌قيمت و بيش از حد براي كشور هستند، اظهار داشت: كشور ظرفيت اين تجهيزات پيچيده پزشكي را ندارد و ضرورتي ندارد كه اين هزينه به بودجه كشور تحميل شود.

به گفته‌ي اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس، اين امر كلاف سردرگمي است كه مسوولان بهداشت و مجلس و دولت بايد آن را مرور كرده، هم سرانه را معقول و هم آن را به موقع پرداخت كنند و بر هزينه‌كرد اين سرانه نظارت كنند.

وي خاطرنشان كرد: در مجله‌هاي علمي، پزشكي آمريكا ـ كه اين كشور خود سازنده اين تجهيزات است و سرانه بالاي بهداشتي دارد ـ نوشته مي‌شود كه "نمي‌توانيم به اين وضع ادامه دهيم چون تكنولوژي روز به روز پيچيده‌تر و گران‌تر مي‌شود ما پرچم سفيد را بالا مي‌آوريم".

وي افزود: بايد از تحميل هزينه‌هاي بيهوده به كشور اجتناب كنيم، بايد كاري كنيم كه سلامت مردم تأمين، حفظ و ارتقاء يابد. اين در حالي است كه تجهيزات مدرن پزشكي كمتر از 4 درصد در سلامت مردم نقش دارد.

مرندي يادآور شد: كارخانه‌هاي سازنده اين ملزومات و تجهيزات كه مي‌خواهند وسايل توليدي خود را بفروشند خريد آن را به جامعه پزشكي ـ اعم از پزشك و بيمار ـ تحميل مي‌كنند و لذا اين سوءتفاهم ايجاد شده كه اين تجهيزات پزشكي است كه سلامت مردم را در پي دارد.

وي با بيان اين‌كه در صورتي‌كه اين وضع ادامه يابد در آينده نزديك ورشكستگي كامل حوزه‌ي سلامت را پيش‌بيني مي‌كنم، تصريح كرد: ما بايد شبكه بهداشت ـ درمان، مسائل ارتقاي سلامت، پيشگيري و هزينه را درست ببينيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.51902s, 18q