لبنیات سنتی مورد تایید وزارت بهداشت نیست

۱۳۹۳/۱۰/۲۰ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 134460

سلامت نیوز: معاون اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، با وارد نمودن ایرادهایی به لبنیات سنتی، به مردم توصیه نمود از لبنیات پاستوریزه استفاده کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر سهیل اسکندری در پاسخ به سئوالي در خصوص تاييد يا عدم تاييد لبنيات سنتي و شير فله ای، گفت: لبنیات سنتی مورد تایید سازمان غذا و دارو نيست، زيرا فرآورده های نامبرده ابتدا بايد تحت کنترل بوده و پس ازقرار گرفتن در معرض آزمون، سالم سازی شوند و این فعالیت ها الزاما باید با حضور مدیر فنی صورت پذیرد و پس از اخذ مجوز بهداشتي، مورد تایید سازمان غذا و دارو واقع شود.
وي افزود: البته سازمان غذا و دارو تحت شرایط خاصی تعداد انگشت شماری از توليدكنندگان آن هم در برخی شهرستان ها مثل زاهدان برای تولیدکنندگان سنتی، شناسه نظارت صادر نموده است.
اسكندری، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی را متولی نظارت بر لبنيات سنتي دانست و در پاسخ به سئوالی مبنی بر حد اعتماد به سلامت لبنیات سنتی، اظهار داشت: اگر بخواهیم نظر رسمی بدهیم لبنیات سنتی به هیچ وجه مورد تایید سازمان غذا و دارو نیست چرا که محصول مورد تایید ما باید ضوابط ما را هم رعایت کرده باشد وقتی نظر دهنده در این خصوص ارگان دیگریست بدیهی است که از نظر مولفه های ما مورد تایید نباشد.
معاون اداره کل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، ادامه داد: متاسفانه یکی از دلایل اقبال مردم به لبنیات سنتی این است که تصور مي كنند فقط لبنيات صنعتی دارای مواد افزودنی و نگه دارنده است و به لبنیات سنتی چیزی اضافه نمی شود، پس طبیعی و سالم ترهم هستند. در حالي كه اين صحبت ها قطعا صحیح نیست و هر جا و در هر صنفی، انصاف و اخلاق حرفه ای وجود نداشته باشد تقلب قطعا در آن ديده خواهد شد بنابراین نه تنها در لبنیات سنتی هم احتمال افزودن نگهدارنده منتفي نيست بلکه بحث الودگی و انتقال بیماری در این فراورده ها محتمل تر است
وى به مصرف كنندگان لبنيات سنتی، توصيه نمود: به فرآورده های لبنی دارای مجوز بهداشتی سازمان غذا و دارو اعتماد نموده و با دقت در تاریخ تولید و انقضاء، صرفا این محصولات پاستوریزه را خریداری نمایند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32249s, 18q