شيوع رو به افزايش فلج مغزي در کشور

۱۳۹۳/۱۰/۲۰ - ۱۴:۱۲ - کد خبر: 134461

سلامت نیوز: هم اکنون به ازاي هر هزار تولد، ۲تا ۴کودک دچار فلج مغزي مي شوند و سالانه ۷ تا ۱۰هزار بيمار داريم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر آزيتا توسلي متخصص مغز و اعصاب کودکان، در اين باره افزود: شيوع اين بيماري در ميان چند قلوها و نوزادان نارس، بيشتر است به طوري که ميزان شيوع فلج مغزي در ميان چند قلوها، ۷-۵ در هر هزار تولد زنده و در ميان نوزادان نارس با وزن کمتر از 1500 گرم، شيوع بيماري بين 8 تا 10 کودک در هر هزار تولد است.

وي تاکيد کرد: با تمام مراقبت هاي نظام بهداشت و درمان از کودکان و مادران، متاسفانه چون عمده علل بروز فلج مغزي، به دوران جنيني و قبل از تولد برمي گردد و قابل کنترل کامل نظام بهداشتي نيست، اين بيماري رو به افزايش است.

علل قبل از تولد در ابتلاي کودکان به فلج مغزي حتي در کشورهاي توسعه يافته، شامل 70 درصد بيماران مي شود که عفونت هاي داخل رحمي و نارسايي جفت، از جمله آن هاست.

وي افزود: در کشورهاي درحال توسعه، عوامل حين تولد و موقع زايمان و مشکلات ماه هاي اول تولد نيز به آن ها اضافه مي شود.

اختلالات شناختي، اختلالات حرکتي ، اختلالات رفتاري و تشنج ، از جمله علائمي است که در بيماران فلج مغزي مشاهده مي شود ولي آنچه مسلم است ، درطول زمان ممکن است علائم اين بيماري تغيير کند البته بيماري پيشرفت نخواهد کرد ، اما تشخيص به موقع و شروع درمان ، در بهبود بيماري تاثير دارد.

توسلي، انجام توانبخشي، فيزيوتراپي، دارو درماني و در برخي از موارد، انجام جراحي را از جمله اقدامات درماني ذکر کرد که مي تواند به بيمار کمک کند.

وي تاکيد کرد: تشخيص به موقع، آغاز سريع و پيگيري جدي مراحل درمان و راهنمايي خانواده براي همراهي با گروه درمانگر، در بهبودي بيمار فلج مغزي ، بسيار حائز اهميت است .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70811s, 19q