يك متخصص چشم:

كمبود ويتامين‌ها در بروز اختلال ديد موثر است

۱۳۸۷/۰۸/۲۲ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 13458
كمبود ويتامين‌ها در بروز اختلال ديد موثر است

دكتر رضا عظيمي در گفت‌وگو با ایسنا، آسيب در هر بخش از چشم را در ايجاد اختلالات بينايي موثر عنوان كرد و گفت: نمره چشم‌هاي كوچك و دوربين، همزمان با رشد چشم رو به كاهش گذاشته و معمولا اختلالات ديد رو به بهبودي مي‌گرايد و اين در حالي است كه در نزديك بيني تا سن 25 سالگي با رشد چشم، هر سال به نمره نزديك بيني افراد افزوده مي‌شود.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي زنجان نقش عوامل خارجي را در ايجاد اختلالات بينايي كمرنگ دانست و ابراز كرد: كار با چشم از فاصله نزديك، شرايط آب و هوايي و غيره مي‌تواند در اين امر موثر باشد اما اين احتمال به طور قطع به اثبات نرسيده است.

وي استفاده از عينك، لنزهاي تماسي و جراحي "ليزيك" و "لازيك" را در رفع اختلالات انكساري موثر دانست و هشدار داد: عدم رعايت نكات بهداشتي در استفاده از لنزهاي تماسي منجر به عفونت شديد در چشم مي‌شود؛ بنابراين رعايت بهداشت خارجي و داخلي چشم امري الزامي است.

اين جراح و متخصص چشم، انجام جراحي "ليزيك" را در صورت تشخيص صحيح پزشك، مشاوره مناسب و انتخاب دقيق، روش مطلوبي ارزيابي و خاطرنشان كرد: در اين روش كه معمولاً براي نزديك بيني‌هاي تا نمره 10 و در سنين بالاي 20 سال توصيه مي‌شود، مي‌بايست تغييرات اندازه چشم و به تبع آن تغيير در نمره چشم در حدود 6 الي 12 ماه ثابت شود.

عظيمي با بيان اين كه عينك صرفا وسيله‌اي براي ديد بهتر بوده و در بهبود نزديك بيني افراد نقشي ندارد، افزود: در استفاده از لنزهاي تماسي و جراحي ليزيك برخلاف عينك، اندازه اشياء كاملاً طبيعي مي‌باشند.

وي وضعيت انجام جراحي‌هاي ليزيك در ايران را منطبق با آخرين پيشرفت‌هاي روز دنيا ارزيابي و اظهار كرد: هزينه انجام اين جراحي در ايران نزديك به 10 ميليون ريال است و صرفاً بيمه‌هاي تكميلي بدان تعلق مي گيرد.

اين جراح و متخصص چشم به آب مرواريد به عنوان يكي ديگر از بيماري‌هاي چشمي اشاره و تصريح كرد: اين بيماري معمولاً در سنين بالاي 60 سال بروز مي‌كند، اما مصرف برخي داروها، نور خورشيد، ضربه و عوامل ديگر در سنين مختلف نيز در بروز آن موثر است.

وي، جراحي را به عنوان تنها راه درمان آب مرواريد عنوان كرد و افزود: موفق‌ترين عمل جراحي در سيستم بدن انسان، جراحي آب مرواريد است.

دكترعظيمي مصرف اسفناج، كلم بروكلي و قارچي به نام "KALE" را به دليل داشتن زيرشاخه‌هايي از ويتامين A در پيشگيري از ايجاد آب مرواريد موثر دانست.

وي در ادامه از پيرچشمي به عنوان يكي ديگر از بيماريهاي چشم كه در سنين بعد از 40 سالگي، تقريباً در همه افراد بروز مي‌كند، نام برد و افزود: در اين بيماري لنز چشم سفت شده و قدرت تطابق خود را از دست مي دهد، به طوري كه فرد قادر به ديدن فواصل نزديك به طور مطلوب نخواهد بود، اگر چه فواصل دور را به خوبي تشخيص مي‌دهد.

وي استفاده از عينك‌هاي مخصوص پيرچشمي را تنها روش رفع اين مشكل عنوان كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61534s, 18q