مديركل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت:

بسته بندي نامناسب داروهاي توليد داخل باعث قضاوت نادرست نسبت به كيفيت دارو مي‌شود

۱۳۸۷/۰۸/۲۲ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 13459
بسته بندي نامناسب داروهاي توليد داخل باعث قضاوت نادرست نسبت به كيفيت دارو مي‌شود

دكتر اكبر عبداللهي اصل، در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تاثير شديد شرايط حمل و نقل و نگهداري در کيفيت دارو اظهار كرد: چه بسا داروهاي خوبي که بر اثر شرايط جوي متنوع کشور يا عدم رعايت زنجيره سرد و يا فشارهاي فيزيکي شديد در حمل با ظاهر و کيفيت نامناسب به دست مصرف کننده مي‌رسند. نشت شربت‌ها، شکستن قرص‌ها، تغيير شکل کپسول‌ها، آلودگي‌ قارچي محلول‌هاي تزريقي و تغيير رنگ و شکل بسته بندي‌ها از مواردي است که در ظاهر ديده مي‌شود.

مدير كل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، با بيان تاثير رواني منفي ناشي از بسته بندي نامطلوب افزود: کاهش سطح ماده موثره، ايجاد ناخالصي‌ها و تغييرات ساختاري در فرمولاسيون از معمول‌ترين تغييراتي است که به علت شرايط نامطلوب بسته بندي، حمل و نقل و نگهداري ايجاد مي‌شود. اين تغييرات باعث کاهش اثربخشي و يا افزايش عوارض جانبي خواهد شد.

دكترعبداللهي اصل با بيان اين كه يکي از دلايل پايين بودن کيفيت بسته بندي در ايران توليد با نام ژنريک و کنترل شديد قيمت در پي آن است، گفت: هزينه سرباري بالاتر در صنايع داروسازي کشور نسبت به رقباي خارجي باعث مي‌شود شرکت‌ها براي جبران هزينه‌ها از کيفيت بسته بندي خود بکاهند.

به گفته وي، استفاده از روش‌هاي بسته بندي جديد از قبيل قلم‌هاي دارويي، سرنگ‌هاي پرشده، بليسترهاي با اشکال جديد، اضافه شدن ابزارهاي تسهيل مصرف مثل اپليکاتور، قطره چکان، قاشق‌هاي مدرج و استفاده از ويال‌هاي تيپ يك به جاي ويال معمولي در عين ارتقا کيفيت و رضايتمندي بيشتر بيمار باعث رونق بهتر بازار داخلي و صادراتي محصولات ايراني خواهد شد.

مديركل دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، با تاكيد بر اين كه نوسازي ساختار سخت افزاري و نرم افزاري صنعت و ارتقاي GMP تا حدود زيادي در ميزان كيفيت دارويي موثر است، افزود: با حذف يارانه‌هاي انرژي و ساير يارانه‌هايي که به طور غيرمستقيم روي صنايع داروسازي تاثيرگذارند، ادامه روال فعلي به طور حتم صنايع داروسازي را در آينده دچار اختلال خواهد کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65405s, 19q