بازماندگان آنتونوف روي هوا

۱۳۹۳/۱۰/۲۲ - ۱۱:۵۱ - کد خبر: 134712
بازماندگان آنتونوف روي هوا

سلامت نیوز: پس از گذشت حدود چهار ماه از سقوط آنتونوف 140در شهرك آزادي تهران، نه تنها رسيدگي به تخلفات مقامات مسئولي كه اين هواپيما را مونتاژ و با وجود تذكرات نمايندگان مجلس نسبت به عيب هاي آنتونوف از آن استفاده كرده بودند،‌ به انجام نرسيد كه وضعيت آسيب ديدگان اين حادثه هم در ابهام قرار دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه قانون، نمايندگان كميسيون عمران مجلس مي گويند پرونده احضار وزير راه و شهرسازي هنوز روي ميزشان است ضمن اينكه چنانچه حقوق بازمانده هاي حادثه اعم از پرداخت حق بيمه و جبران خسارات مالي احقاق نشود، اين بار علاوه بر وزير راه و شهرسازي از وزير دفاع هم سوالاتي خواهند داشت. اما حوادث و سوانح در کشور ما تنها به سقوط آنتونوف محدود نمي شود؛ اگر علت بروز حادثه را كنار بگذاريم،‌ معلق ماندن وضعيت آسيب ديدگان و فراموش شدن آنها پديده اي است كه مدام تكرار مي شود؛‌ شايد به تعداد سقوط هواپيماها. خبرنگار قانون با بازخواني پرونده سقوط آنتونوف 140 سعي در يادآوري اين حادثه جهت رسيدگي به وضعيت بازماندگان دارد.


روز واقعه
«پرواز شماره 5915 در ساعت 09:25 دقیقه صبح از تهران به مقصد طبس با سقوط هواپیما در شهرک آزادی ناتمام ماند.» اين خبري بود كه صبح روز نوزدهم مرداد ماه سال جاري، در راس اخبار همه خبرگزاري ها قرار گرفت.
سقوط هواپيما سبب شده بود همه راه ها به شهرك آزادي ختم شود. اگر از يكشنبه بازاري كه پر از جمعيت بود و در نزديكي محل حادثه قرار داشت مي گذشتي به راحتي مي توانستي از لابه‌لاي پرسيدن قيمت اجناس، اطلاعاتي به دست بياوري؛ حاصل مشاهدات مردم،‌ صداي انفجار مهيب و دود غليظ سياه رنگي كه تمامي نداشته. هر چه نزديك تر بشوي بوي سوخته انسان را بيشتر حس مي كني و آن وقت است كه یک بال بزرگ هواپیما را مي بيني كه به شكل عمودي وسط ميدان افتاده. از نوار زرد رنگي هم كه سربازها دور تا دورش ايستاده اند اگر بگذري ديگر نمي تواني به تكه هاي انسان و فلز نزديك بشوي. شاهدان عيني می‌گفتند خلبان فداکاری کرده به اين دليل که متوجه شده دیگرکاری نمی شود کرد و قرار است همگی باهم بمیرند طوری هواپیما را نشانده که به منازل مسکونی نخورد یا کج نشود در یکشنبه بازاری که بالای 500 نفرکشته برجا بماند.


خبر احضار وزير راه به مجلس بلافاصله پس از سقوط
آنچه در مورد آخرين هواپيمايي كه در ايران سقوط كرد، عجیب به نظر می رسيد این بود که هواپیمای سپاهان ایرباس در مهرآباد چه کار می کرده و با آنکه تا به حال این هواپیما در مسیر تهران- طبس پرواز نداشته، این بار چرا این اتفاق می افتد؟ خبرها حاکی از این بود که این هواپیما به لحاظ ایمنی تايید نشده و حتی در پروازهای آزمایشی خود سقوط كرده بود که این مهم ابهامات پرواز آنتونوف را بیشتر کرد. عباس فلاحي باباجاني عضو كميسیون عمران مجلس، اندكي پس از سقوط هواپيما در اظهار نظري با بيان اينكه هواپيما مشكل فني داشته گفته بود: «این مشکل را خلبان هم پیش از پرواز اعلام کرده بود و حالا این برای ما مهم است که چرا جلوی پرواز این هواپیما گرفته نشد؟ اعضای کمیسیون عمران، پیش از آخرین پروازی که منجر به کشته شدن 40 نفر از هموطنانمان شد، به صورت مکتوب و شفاهی به مدیران کشور اعلام کرده بودند که این هواپیما عیب هايي دارد.» او به اتفاقاتی که برای اتوبوس ها در جاده قم و اصفهان رخ داد، نیز اشاره كرده و به طعنه گفته بود: مشکلات پیش آمده برای قطارها هم مسکوت ماند، بحث هواپیماها هم که این گونه است، خدا کند که برای کشتی ها اتفاقی نیفتد. فلاحي باباجاني بر اين نكته تاكيد كرده بود كه ما به اقتدار، مدیریت و تجربیات دکتر آخوندی احترام مي گذاريم؛ ایشان جزو وزرایی هستند که ما رای خوبی به او داده ایم و به عقیده من این کوتاهی ها از سوی معاونان ایشان بوده که باید وظایفشان را به نحو احسنت انجام می دادند.


رسيدگي به تخلفات مونتاژكنندگان هواپيما در دستور كار مجلس
عضو کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به این سوال که آیا به تخلف کسانی که این هواپیما را به ایران وارد و مونتاژ کرده اند هم رسیدگی مي شود، گفته بود: عوامل مختلفی در این قضیه دخیل هستند؛ در بحث واردات هواپیما و اجاره کردن آن بر اساس جلسه ای که گذاشته شد، قرار شد که دیگر از این هواپیما استفاده نشود؛ با توجه به جدیتی که در کمیسیون پیش گرفته شده است باید اطمینان داشت که هر کسی مقصر قضیه بوده باید با او برخورد شود که یک بخش آن مدیریت فرودگاه‌های کشور است که نبايد می گذاشتند این پرواز انجام بگیرد. او گفته بود:هر کس دیگری که در این قضیه مقصر بوده باید پاسخگو باشد.
پيام تبريك محمود احمدي نژاد
اما در میان اخبار ریز و درشت آخرین سقوط هواپیماي ایران که با وجود تبدیل به پیچ و مهره‌های معلق در فضا و مشتی خاکستر هر روز پرده ای جدید از ماهیت خود را نشان می داد، پیام تبریک محمود احمدی نژاد، یکی از اعضای تشخیص مصلحت نظام می توانست تیر خلاصی باشد برسهم آخرین بازمانده ها. محموداحمدی نژاد در پیامی، قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد جوانان در رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی جوانان جهان در زاگرب کرواسی را تبریک گفت. قهرمانی تیم‌های ورزشی به خصوص کشتی که ورزش ملی و باستانی مان است می تواند برای هر ایرانی لذت بخش باشد و افراد زیادی از مقامات مسئول و غیر مسئول را به ارسال پیام تبریک ترغیب کند. شاید پیام تبریک محمود احمدی نژاد از این جهت توجه را به خود جلب کند که او هیچ عکس العملی نسبت به سقوط هواپیمایي كه خود توليد آن را در ایران آغاز کرد، نشان نداد. آنتونوف-140هواپیمایی ملخ‌دار، محصول شرکت هواپیماسازی آنتونوف در خارکف اوکراین است. در سال 1996 (1374) یعنی تنها پس از سه سال از آغاز ساخت این هواپیما بعد ازانجام مذاکراتی، قرارداد ساخت و مونتاژ این هواپیما درایران منعقد شد اما هیچ شرکت هواپیمایی حاضر به خرید این هواپیما نشد. در دوراني كه محمود احمدي نژاد رئيس دولت بود، شرکتی تاسيس شد تا هواپیمای تولید شده خودشان را به خودشان بفروشند.
این هواپیما که دارای سوابق سقوط در روسیه و جمهوری آذربایجان هم بود درهشتم بهمن ماه 87 درحوالی فرودگاه شاهین شهر اصفهان سقوط کرد وتمامی پنج سرنشین آن کشته شدند. اما سقوط آخر مهر تايیدی شد تا به طور کلی کنار گذاشته شده و استفاده از آن در خطوط هوایی ایران ممنوع شود.
به نظر نمی رسيد كه احمدي نژاد نداند که برخی رفتارهایش می تواند توجه رسانه ها و افکار عمومی را به خود جلب کند. او شاید خوشحال هم بشود که نامش حتی برای مدتی کوتاه در صدر اخبار بیاید، هر چند خودش سازنده هواپيمايي باشد كه جان ده ها نفر را گرفته است.


به وضعيت بازماندگان رسيدگي نمي‌شود
حالا پس از گذشت نزديك به چهار ماه از اين حادثه نه تنها خبري از پاسخگويي مسئولان راجع به سقوط هواپيما نيست كه نمايندگان مجلس از عدم رسيدگي به وضعيت بازماندگان سخن مي گويند. عضو هیأت رئیسه کمیسیون عمران مجلس در تذکری به وزرای راه و شهرسازی و دفاع مي گويد كه بايد وضعیت بیمه حادثه دیدگان آنتونوف 140 پیگیری و تکلیف حادثه دیدگان و بازماندگان این سانحه مشخص شود. محمد فیروزی در نشست علنی روزشنبه 20 دی ماه مجلس شورای اسلامی، به وزرای راه و شهرسازی و دفاع در تذكري شفاهي مي گويد: در خصوص پیگیری وضعیت بیمه حادثه دیدگان آنتونوف 140 هیچ فرد و دستگاهی پاسخگوی وضعیت بیمه ای افراد فوت شده و بازماندگان این حادثه نیست و باید در این خصوص عنایت ویژه ای صورت گیرد. اين عضو كميسيون عمران مجلس ،مي گويد: در حادثه آنتونوف 140 كه عده اي فوت كردند،‌ خوشبختانه عده اي هم جان سالم به در بردند. به اين دليل كه آسيب ديدگان اين حادثه- چه مصدومان و چه بازماندگان افراد متوفي- دچار خسران شدند، متوليان امر بايد خسارت وارده به آنها را جبران كنند.


وزارت راه و شهرسازي و وزارت دفاع بايد جوابگو باشند
نماينده نطنز مي گويد: وزارت راه و شهرسازي و وزارت دفاع بايد جوابگوي خسارات وارده به آسيب ديدگان اين حادثه باشند. اما متاسفانه تا به حال هيچ اتفاقي در اين خصوص رخ نداده كه خسارت‌هاي مالي وارد شده به اين افراد جبران شود.‌ جبران خسارت هاي مالي كمترين كاري است كه مي توان انجام داد چرا كه خسارت هاي جاني قابل جبران نيستند. محمد فيروزي با بيان اينكه با آسيب ديدگان اين حادثه در ارتباط است و از وضعيت آنها آگاه است، مي گويد كه اعضاي كميسيون عمران مجلس در احقاق حقوق آسيب ديدگان سقوط هواپيما مصر هستند و اگر پيگيري‌هايشان به جايي نرسد بدون شك از حقوق شرعي و قانوني خود در به مجلس كشاندن وزير استفاده خواهند كرد. اين عضو كميسيون عمران مجلس در پاسخ به اين سوال كه طرح سوال از وزير راه و شهرسازي يا معاونين او در خصوص استفاده از آنتونوف 140 به كجا رسيد، توضيح مي‌دهد: طرح سوال همچنان بر قوت خود باقي است. طرح سوال از وزير راه و شهرسازي در قالب نامه اي به كميته سوانح و حوادث فرستاده شد كه قرار است با پيگيري هايي كه انجام مي شود ان شاءا... به نتيجه‌اي مطلوب برسد. او در مورد اينكه آيا حوادث و سوانحي كه پيش از اين هم منجر به وارد شدن خسارت به افراد شده -چرا كه اين اولين باري نيست كه هواپيما در كشور ما سقوط مي كند- اظهار بي اطلاعي مي‌كند و مي‌گويد در حال حاضر برنامه ما رسيدگي به وضعيت اين بازمانده هاست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38964s, 18q