گوشي ام.پي.تري پلير، کار دستگاه ضربان ساز قلب را مختل مي کند

۱۳۸۷/۰۸/۲۲ - ۱۱:۱۵ - کد خبر: 13477
 گوشي ام.پي.تري پلير، کار دستگاه ضربان ساز قلب را مختل مي کند
محققان در نشست "انجمن قلب آمريکا" که در نيواورلئان برگزار شد، گفتند: دستگاه هاي ام.پي.تري پلير به خودي خود براي پيس ميکرها و دفيبريلاتورها که براي تنظيم آهنگ ضربان قلب بکار مي روند خطري ايجاد نمي کنند. اما آهن رباهاي کوچک و قوي که در داخل گوشي ها قرار دارد، درصورتي که در فاصله نزديک پيس ميکرها و دفيبريلاتورها قرار گيرند مي توانند کار اين دستگاه ها را مختل کنند.
در اين مطالعه که به رياست دکتر "ويليام ميزل" از "موسسه ايمني دستگاه هاي پزشکي" در بوستون انجام شد، محققان هشت مدل گوشي ام.پي.تري پلير را بر روي 60 بيمار که دستگاه هاي دفيبريلاتور يا پيس ميکر در بدن آنها کار گذاشته بود آزمايش کردند.
محققان گوشي ها را بر روي سينه بيماران و درست بر بالاي محل قرار گرفتن اين دستگاه ها در بدن، گذاشتند. در اين مطالعه ديده شد در يک چهارم از بيماران، گوشي ها، کار دستگاه هاي تنظيم کننده ضربان قلب را مختل کردند. ميزان اختلال در افرادي که دفيبريلاتور داشتند دو برابر افرادي بود که دستگاه پيس ميکر در بدن آنها کار گذاشته شده بود.
همچنين مطالعه ديگري که در اين نشست ارائه شد نشان داد تلفن هاي همراه بلوتوث در کار پيس ميکرها اختلال ايجاد نمي کند.
دستگاههاي ضربان ساز با ارسال پالس هاي الکتريکي به قلب، آهنگ ضربان قلب را تند يا کند مي کنند. اما آهن ربا مي تواند کار دستگاه پيس ميکر را مختل کند و به تپش قلب يا بي نظمي ضربان قلب بينجامد.
همچنين يک دفيبريلاتور که در بدن کار گذاشته مي شود علايمي به قلب مي فرستد تا آهنگ ضربان قلب را در صورتي که بسيار تند يا بسيار کند باشد عادي سازد.
آهن ربا مي تواند کار دفيبريلاتور را نيز مختل کند.
محققان گفتند: معمولا پس از اينکه گوشي ام.پي.تري پلير از روي سينه برداشته مي شود، کار اين دستگاه ها دوباره عادي مي شود.
نتايج اين تحقيق نشان مي دهد بيماران نبايد اين گوشي ها را در نزديکي دستگاه دفيبريلاتور يا پيس ميکر قلب بگذارند، اما مي توانند از طريق قراردادن هدفون در گوشي به موسيقي گوش دهند.
اين محققان افزودند: افرادي که در بدن آنها پيس ميکر يا دفيبريلاتور کار گذاشته شده، نبايد هدفون ام.پي.تري پليررا در جيب روي سينه لباسشان قرار دهند يا آن را بر روي سينه خود آويزان کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59316s, 18q