نتايج يك تحقيق در دانشگاه تربيت مدرس:

نقش فعاليت پيشاني راست مغز، در ارتباط با عواطف منفي را ثابت كرد

۱۳۸۷/۰۸/۲۳ - ۱۶:۵۲ - کد خبر: 13489
نقش فعاليت پيشاني راست مغز، در ارتباط با عواطف منفي را ثابت كرد

به گزارش سلامت نیوز، شاهرخ مكوند حسيني دانش‌آموخته دكتري رشته روانشناسي دانشگاه تربيت مدرس، در پژوهشي تجربي با هدف بررسي الگوهاي فعاليت ناحيه‌اي مغز در ارتباط با عواطف و شخصيت، 200 دانشجو را مورد تحقيق قرارداد.

در اين پژوهش 200 دانشجو دختر 19 الي 23 ساله راست دست كه با شيوه نمونه‌گيري تصادفي چند مرحله‌اي انتخاب شده بودند، پرسشنامه شخصيت آيسنك را پر كردند. سپس از ميان آنها 4 گروه از افراد برونگرا، درونگرا ، نورزگرا و با ثبات هيجاني انتخاب شدند و از آنها در طي يك حالت پايه (بدون تحريك عاطفي) و 4 مرحله تحريك عاطفي با استفاده از كليپهاي كوتاه ويديويي ، EEG دو سويه به عمل آمد.سپس از داده‌هاي EEG هر حالت، در هر يك از قطعات پيشين و پسين راست و چپ ميانگين گيري شد.

تجزيه و تحليل داده‌ها، الگوي فعاليت اختصاصي در نواحي پيشين و پيسن در ارتباط با گروههاي شخصيتي مختلف را تاييد نكرد.

اما نتايج بررسيهاي درون گروهي با بخشي از الگوي روي آوري ــ اجتناب همخوان بود و نقش فعاليت پيشاني راست را در ارتباط با عواطف منفي تاييد كرد.

نواحي پسين راست (آهيانه راست) نيز در جنبه برانگيختگي عواطف در همه گروههاي شخصيت نقش داشتند، يك نقش تازه نيز براي ناحيه پيسين چپ (آهيانه چپ) در ارتباط با عواطف منفي غير فعال در نورزگرايان به دست آمد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11687s, 18q