مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو:

نگرانی‌ها درباره قیمت شربت متادون بی‌اساس است

۱۳۹۳/۱۰/۲۴ - ۱۰:۳۹ - کد خبر: 134964

سلامت نیوز: مدیر کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به سیاست‌های سازمان غذا و دارو در جهت تامین داروهای مورد نیاز کشور در عین حال برخی ابراز نگرانی‌ها درباره قیمت شربت متادون را بی‌اساس دانست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی پیرصالحی با اشاره به سیاست‌های پیشگیرانه سازمان غذا و دارو در راستای مدیریت تامین دارو گفت: در بحث کمبودهای دارویی اگر بخواهیم مقطعی و منفعل عمل کنیم، یعنی اجازه دهیم کمبودی ایجاد شود و سپس برای رفع آن اقدام کنیم کار سخت می‌شود و به دنبال آن جهت تامین داروهای مورد نیاز باید از یکسری ضوابط‌مان چشم پوشی کنیم. بنابراین سیاستگذاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به این سمت اسمت که مدیریت طوری باشد که کمبودی ایجاد نشود.

وی گفت: یکی از برنامه‌هایی که از سال‌ها قبل در وزارت بهداشت وجود داشت، این بود که بازخوانی‌هایی را با شرکت‌های دارویی انجام داده، شرایط ورود آنها را لحاظ کرده و به این ترتیب برخی اقلام دارویی با همکاری شرکت‌ها مدیریت می‌شد، تا دچار کمبود نشود.

وی همچنین افزود: این جلسات مجددا با تمام شرکت‌های تولیدی و توزیعی دارو ساماندهی شد و مشکلات آنها بررسی گردید. از قبل هم مصوبه‌ای در ستاد تدابیر ویژه جهت ترخیص دارو از گمرک دارو با حداقل اسناد وجود داشت اما این موضوع فعال‌تر پیگیری شد؛ به این ترتیب دارو به محض ورود براحتی می‌تواند ازگمرک ترخیص شود. بانک مرکزی نیز سرعت تخصیص ارز را افزایش داده است. لذا نتیجه چنین اقداماتی سرعت بیشتر ما در تامین و تدارک دارو خواهد بود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، پیر صالحی در خصوص ابراز نگرانی‌هایی که در خصوص افزایش قیمت داروی ترک اعتیاد متادون مطرح است نیز گفت: این افزایش قیمت مربوط به یکماه گذشته و صرفا هم درباره شربت متادون اتفاق افتاد، پس از آن هم هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم و اگر در جایی غیر از این عمل شده، تخلف است. قیمت شربت از حدود 4800 تومان به 5400 رسیده این مبلغ هم برای مراکز درمان اعتیاد که به ازای هر دوره درمان 110 هزار تومان از بیماران دریافت می‌کنند واقعا کمتر از یک درصد است و با توجه به افزایش هزینه تولید کارخانجات و تورم موجود اصلا مبلغ زیادی نیست که بشود حتی درباره‌اش ابراز نگرانی کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.85786s, 19q