سازمان جهانی بهداشت،ایران را به عنوان شاخص کاهش مرگ مادران معرفی کرد

۱۳۹۳/۱۰/۲۴ - ۱۲:۳۸ - کد خبر: 134993

سلامت نیوز: مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت گفت: ترویج رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد در بیمارستان های کشور در کاهش مرگ مادران موثر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، دکتر محمد اسماعیل مطلق در حاشیه برگزاری نشست مدیران گروه سلامت خانواده و کارشناسان مادران باردار و در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ با بیان این که سالانه حدود 1 میلیون و 750 هزار بارداری در کشور رخ می دهد، گفت: از این تعداد حدود یک میلیون و 410 هزار بارداری منجر به فرزندآوری می شود و از این تعداد فرزند آوری حدود 26 تا 27 هزار کودک، از نوزادی تا سن 5 سالگی فوت می کند.
به گفته مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، حدود 300 هزار مورد از بارداری هایی که رخ می دهد منجر به فرزندآوری نشده و بیشتر به سقط و مرده زایی منتهی می شود و سقط جنین برای یک خانم عوارضی شامل مشکلات روحی و روانی، افسردگی، چسبندگی و عفونت رحم، ناباروری و نازایی ثانویه به همراه دارد.
دکتر مطلق در ادامه، با اشاره به این که در حال حاضر سن ازدواج به 10 سال افزایش یافته است، گفت: شتاب افزایش سن ازدواج در زنان بیشتر است.
وی همچنین، بهترین سن بارداری را 18 تا 35 سالگی بیان کرد و افزود: بارداری هایی که در سن بالا رخ می دهد نیاز به مراقبت های ویژه دارد.
دکتر مطلق در ادامه، فاصله فرزندآوری در کشور را 3.5 سال بیان کرد و گفت: متاسفانه فاصله فرزند دوم به سوم در کشور 5 سال و 4 ماه است که در کشورهای منطقه فاصله فرزند آوری کمتر از 3.5 سال می باشد.
مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس در ادامه، یکی از اهداف نشست کارشناسان مادران باردار و مدیران گروه سلامت خانواده دانشگاه های علوم پزشکی کشور را مراقبت های ویژه از مادران باردار با سن زیر 18 سال و بالای 35 سال عنوان کرد و گفت: کاهش مرگ و میر مادران، کاهش بیماریهای زمینه ای در دوران بارداری و پس از زایمان، مراقبت از مادران باردار تا 43 روز بعد از زایمان و کاهش میزان سزارین و افزایش میزان زایمان طبیعی و ایمن در کشور از دیگر اهداف این نشست است.
مدیر کل دفتر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، ارتقای سلامت و کاهش مرگ و میر مادران را یکی از مهم ترین تعهدات کشورها دانست و گفت: طبق آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، ایران یکی از کشورهای موفق در دستیابی به پنجمین هدف توسعه هزاره و کاهش شاخص مرگ مادر است.
وی با اشاره به این که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید میزان مرگ مادران به 15 در صد هزار تولد زنده کاهش یابد، افزود: مطالعه تاریخچه مادران فوت شده نشان می دهد که بسیاری از این مرگها با ارتقای عملکرد و مهارت پزشکان و متخصصین قابل پیشگیری است.
به گفته مطلق، ترویج رویکرد پزشکی مبتنی بر شواهد در بیمارستان های کشور در کاهش میزان خونریزی و در نهایت مرگ مادران موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84941s, 18q