عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران :

اراده ای برای اصلاح نقایص طرح پزشک خانواده وجود ندارد/پزشکان عمومی همچنان دچار چالش هستند

۱۳۹۳/۱۰/۲۴ - ۱۴:۵۶ - کد خبر: 135026
اراده ای برای اصلاح نقایص طرح پزشک خانواده وجود ندارد/پزشکان عمومی همچنان دچار چالش هستند

سلامت نیوز: عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران با بیان اینکه پزشکان عمومی با یک بحران همه جانبه مواجه هستند گفت : در شرایط کنونی همه پزشکان عمومی فعال در رشته های مختلف دچار مشکل هستند.
دكتر طهماسبی پور در گفت و گو با ستاد خبري همايش علمي جامع پزشكان عمومي با اشاره به اینکه پزشکان عمومی فعال در طرح پزشک خانواده روستایی و شهری در اولويت بندي بسته خدمات جامع سلامت، نظام پايش وارزش گذاري و نظام پرداخت دچار مشکل هستند اظهار کرد : متاسفانه با انجام بررسي و کارشناسی چندین باره مشکلات پزشکان خانواده، این قشر همچنان با چالش هاي فراواني روبرو هستند.


عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران بیان کرد : متاسفانه زیرساختهای لازم شامل پرونده الکترونیک ، راهنماهای بالینی و... برای فعالیت پزشکان در طرح پزشک خانواده که از 10 سال قبل در روستاها و چند سال گذشته در برخی شهرها اجرایی شده، در نظر گرفته نشده است وظاهرا اراده اي هم براي اصلاح اين نقايص وجود ندارد.

وی تصریح کرد : وضعیت کنونی باعث می شود، بعلت نبود پروند الکترونیک عملکرد پزشکان در زمينه ارجاع بیماران ثبت و نتایج ارجاعات که برای ادامه پیگیری ها اهمیت بسیار بالایی دارند را مشاهده نکنند .
دکتر طهماسبی پور با بیان اینکه نبود راهنمای بالینی سرفصل های خدمات باعث می شود که پزشکان عمومی در رابطه با حدود اختبارات و نحوه رسیدگی به وضعیت بیمار نیز دچار سردرگمی شوند، افزود : نبود راهنماهای بالینی و آیین نامه مشخص، نحوه ارزیابی و عملکرد پزشکان خانواده که "پایش" گفته می شود را سلیقه ای کرده ، نارضایتی پزشکان را در پی دارد .


وی ادامه داد : نبود پایش صحيح در زمينه دریافتی این گروه پزشکی نیز مشکل آفرین بوده و موجب بروز کسورات ناحق و نابجا شده و تاخیر در پرداخت را نیز در پی داشته که موجب نارضایتی پزشکان ارائه دهنده خدمات شده است.


عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ايران با اشاره به اینکه كليه خدمات سطح دو در کتاب ارزشگذاری نسبي ، قیمت گذاری شده، در حاليكه در كتاب مزبور بخش اعظم خدمات سطح يك ناديده گرفته شده است،گفت : قیمت گذاری خدمات ارائه شونده در طرح پزشک خانواده به ویژه خدمات بهداشتی مشتمل بر خدمات پیشگیری ، غربالگری و کشف بیماران مزمن وخاص می تواند مشکلات تعرفه ای اين گروه از پزشكان عمومي را برطرف نماید.


دکتر طهماسبی پور در پایان ، قیمت گذاری خدمات پزشکان خانواده بر اساس کتاب ارزشگذاری را از جمله راهکارهای حل مشکلات تعرفه ای پزشکان عمومی فعال در طرح پزشک خانواده دانست. وي همچنين خاطرنشان کرد : در عرصه بهره مندی از طرح پزشک خانواده باید فرهنگ سازی عمومي بیشتری صورت پذیرد تا سطح توقع مردم از پزشک خانواده ، شكل منطقی وواقعي گرفته و به بهبود جایگاه پزشک خانوده کمک نماید .

شايان ذكر است دومين همايش علمي جامع انجمن پزشكان عمومي ايران با رويكرد توانمند سازي علمي و حرفه اي طب عمومي يكم لغايت سوم بهمن ماه سالجاري در مركز همايش هاي رازي تهران با حضور مسوولان نظام سلامت برگزار خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71054s, 19q