صرع در کودکان با پلک زدن و خیره شدن همراه است

۱۳۹۳/۱۰/۲۴ - ۱۵:۰۸ - کد خبر: 135033

سلامت نیوز:صرع بیماری سیستم عصبی مرکزی است که به علت اختلالات یا تحریک بیش از اندازه سلول‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. این تحریکات یا اختلالات ممکن است در تمام سلول‌های مغزی ایجاد شود یا در قسمتی از آن به‌وجود آید.

به گزارش سلامت نیوز، حسین پاکدامن، رئیس انجمن علوم اعصاب ایران در روزنامه شهروند نوشت: صرع کوچک در کودکان شایع است، در حدود چند ثانیه طول می‌کشد و به صورت خیره شدن و پلک‌ زدن فراوان در روز خود را نشان می‌دهد و با نفس‌های عمیق تشدید می‌شود.


صرع بیماری سیستم عصبی مرکزی است که به علت اختلالات یا تحریک بیش از اندازه سلول‌های عصبی مغز ایجاد می‌شود. این تحریکات یا اختلالات ممکن است در تمام سلول‌های مغزی ایجاد شود یا در قسمتی از آن به‌وجود آید.


نتیجه این اختلالات مشکلات حرکتی، حسی، هوشیاری و روانی است.
صرع بیماری شایعی است و در حال حاضر ٦٠٠‌هزار نفر در ایران به این اختلال مبتلا هستند این در حالی است که در میان اختلالات مغز و اعصاب صرع جزو بیماری‌های سیستم عصبی است که بیشترین کمک را می‌توان به آن کرد.


علت صرع در اکثر موارد نامشخص است اما گاهی به علت ضربه، سکته، عفونت و تومورهای مغزی، مصرف الکل و موادمخدر ایجاد می‌شود.
صرع انواع مختلفی دارد نوعی از آن موسوم به صرع بزرگ زمانی رخ می‌دهد که اختلالات سلول عصبی در تمام قشر مغز ظاهر شود و بیمار بدون این‌که علایم خبرکننده‌ای داشته باشد ممکن است به‌طور ناگهانی فریاد کشیده یا جیغ بزند و بعد از آن به اختلالات انقباض اندام‌های فوقانی و تحتانی مبتلا شود. بعد از این مرحله نیز اختلالات حرکتی یا تشنج رخ می‌دهد.


حمله صرع بزرگ ٢ تا ٣دقیقه طول می‌کشد هرچند ممکن است طولانی‌تر هم بشود که متاسفانه می‌تواند منجر به اختلالات مغزی شود نتیجه حمله صرع می‌تواند ایجاد جراحاتی به فرد مبتلا و دیگران مثلا موقع رانندگی مبتلایان باشد.
بعد از حمله بیمار برای مدتی گیج و منگ است و نمی‌تواند افراد را شناسایی کند که این علایم برحسب نوع حمله و دقیقه است. بیمار معمولا بعد از چند دقیقه بهبود می‌یابد ولی این زمان به‌ویژه در افرادی که علت صرع آنها ضایعات مغزی است طولانی‌تر است و ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد. صرع کوچک نوع دیگری از صرع است که در کودکان شایع است این صرع به علت اختلالات سلول‌های عصبی مغزی در ناحیه ساقه مغز ظاهر می‌شود در حدود چند ثانیه است و به صورت خیره شدن، توأم با پلک‌ زدن، تکرر فراوان در روز است و با نفس‌های عمیق تشدید می‌شود.


نوعی صرع نیز به لوب گیجگاهی معروف است که همراه با علامت خبر‌کننده رخ می‌دهد. این علایم بیشتر ممکن است شامل سرگیجه، اختلالات بینایی و شنوایی باشد در این نوع صرع حدود چند دقیقه بیمار ارتباط خود را با محیط از دست می‌دهد، ممکن است حرکات تکراری و غیرارادی داشته باشد، بعد از آن به مرحله‌ای که ممکن است برای دقیقه‌ها و ساعت‌ها منگ و گیج بوده و شناسایی کامل نداشته باشد وارد می‌شود و همراه با تهوع و سردرد است. صرع یک تشخیص بالینی است. بهترین آزمایشی که برای تأیید تشخیص آن به کار می‌رود الکتروآنسفالوگرافی است که باید توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

افراد مبتلا به صرع باید از عواملی که موجب تسریع در ایجاد حمله صرع می‌شود اجتناب کرده و داروهای خود را طبق‌نظر پزشک مصرف کنند. بی‌خوابی و گرسنگی موجب تسریع در ایجاد حمله صرع می‌شود، بنابراین افراد مبتلا به صرع باید به این مهم توجه کنند. همچنین توصیه می‌شود مبتلایان برای رانندگی از پزشک خود اجازه بگیرند در برخی کشورها افراد مصروع تا ٥‌سال بعد از آ‌خرین حمله اجازه رانندگی ندارند از طرفی دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و استفاده از موتورسیکلت برای مبتلایان ممنوع است همچنین توصیه می‌شود مبتلایان به تنهایی شنا نکنند و موقع شنا کردن فردی همراه آنها باشد.
شیوع صرع بین زنان و مردان یکسان است، توصیه می‌شود مبتلایان به صرع ضمن مصرف داروهای خود زیرنظر پزشک، از فعالیت‌هایی که موجب تسریع در حملات می‌شود جلوگیری کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36355s, 19q