نان کامل چگونه تهیه میشود؟

نان سبوس‌دار دوبرابر نان سفيد ويتامين و مواد معدني دارد

۱۳۹۳/۱۰/۲۴ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 135043
نان سبوس‌دار دوبرابر نان سفيد ويتامين و مواد معدني دارد

سلامت نیوز:کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور گفت: به‌طور ميانگين نان سبوس‌دار نسبت به نان سفيد دو برابر ويتامين، مواد معدني و مواد فيبري دارد.


لیلا شورورزی در گفتگو با خبرنگار سلامت نیوز در نیشابور افزود: نان کامل يعني ناني که از آرد گندم(بدون سبوس‌گيري) تهيه شده باشد.


وی با بیان اینکه آرد مصرفي در تهيه نان سنگک و بربري نسبت به نان‌هاي فانتزي سبوس بيشتري دارد، عنوان کرد: نان در الگوي غذايي روزانه به‌عنوان غذاي اصلي و پايه شناخته شده است.


کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور با بیان اینکه فيبر موجود در نان سبوس‌دار براي رفع گرفتگي روده و يبوست مفيد است، خاطرنشان کرد: اين مواد جزء مواد غذايي مطلوب باکتري‌هاي روده هستند که عليه امراض ميکروبي روده عمل و سيستم ايمني بدن را فعال مي‌کنند.
شورورزی از دیگر خواص نان سبوس‌دار را دفع کلسترول و مواد سمي حاصل از تجزيه مواد غذايي، تقويت ماهيچه‌هاي روده، سرشار از ويتامين B2 و نياسين(تقویت‌کننده تمرکز و ذهن) نام برد.


وی گفت: آهن موجود در نان سبوس‌دار سبب باهوشي و رفتار خوب در کودکان مي‌شود و سیلیس موجود در سبوس آرد برای استحکام دندان­ها و استخوان­ها بسیار مهم است.


کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه دانشکده علوم پزشکی نیشابور عنوان کرد: فسفر نیز که برای تقویت استخوان­ها، مغز، سلسله اعصاب و جذب کلسیم نقش حیاتی دارد، در سبوس آرد یافت می­شود.


شورورزی با توصیه به بیمارستان‌ها، سلف سرویس مراکز دولتی، پادگان‌ها و ... به مصرف نان سبوس‌دار در برنامه غذایی، عنوان کرد: با توجه به وجود فیتات در نان‌های سبوس‌دار باید خمير نان توسط خمير مایه ور بيايد تا ماده فتيات توسط آنزيم‌هاي موجود در غلات تجزيه شده و بدن انسان بهتر بتواند از مواد معدني نان استفاده کند.


وی در مقایسه برخی خواص تغذیه‌ای 100 گرم آرد سفید و آرد کامل در تهیه نان گفت: مقادیر پروتئین، کلسیم، آهن، روی، ویتامین، منیزیم و پتاسیم موجود در آرد کامل بیشتر از آرد سفید است البته انرژی( تا حدودی) در آرد سفید بیشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.62038s, 19q