طب سنتی حادثه‌ساز شد: مرگ در مطب پزشک

۱۳۹۳/۱۰/۲۴ - ۱۷:۰۴ - کد خبر: 135068

سلامت نیوز: مرد میانسال وقتی برای حجامت نزد پزشک سنتی رفت، ورق زندگی‌اش برگشت و با رقم خوردن سناریویی مرگبار، نهایتاً موضوع مرگ در مطب به بازپرس جنایی پایتخت گزارش داده شد.

به گزارش سلامت نیوز،روزنامه شهروند نوشت: خانواده مردی ٥٧ ساله در سالن مطب نشسته بودند که مرد میانسال در اتاق پزشک تحت درمان قرار گرفت. بادکش‌های حجامت یکی پس از دیگری بر بدنش فرود می‌آمد و تیغ‌های ظریف مرد پزشک پوستش را می‌خراشید. اما لحظاتی بعد ناگهان ورق برگشت، خونریزی بدنش لحظه به لحظه بیشتر می‌شد تا این‌که بعد از مدتی بی‌حال شد. نفس‌هایش به شمارش افتاده بود. وقتی پزشک حجامتکار با صحنه جان دادن بیمارش روبه‌رو شد، بلافاصله خانواده این مرد را در جریان ماجرا قرار داد.

حال جسمانی مرد بیمار، لحظه به لحظه وخیم‌تر می‌شد تا این‌که وی با اورژانس به بیمارستان پیامبران منتقل شد.


حجامت مرگبار

چند ساعت بیشتر طول نکشید که مرد میانسال پس از دست و پنجه نرم کردن با مرگ، روی تخت بیمارستان به کام مرگ فرو رفت.
وقتی مأموران پلیس کلانتری ١٤٠ باغ فیض در جریان این حادثه مرگبار در یکی از مراکز طب سنتی در غرب تهران قرار گرفتند خیلی زود خود را بالای سر قربانی رساندند و با جسد مرد بیمار روبه‌رو شدند. با اعلام این مرگ مشکوک، پرونده برای رازگشایی علت مرگ به پزشکی قانونی ارجاع شد.
این درحالی بود که خانواده این مرد قربانی حجامت، با طرح شکایت از مرد پزشک خواستار رسیدگی به مرگ مرموز پدرشان شدند.
هنوز دلیل خونریزی و مرگ این مرد مشخص نیست اما با دستور قاضی، پرونده برای رسیدگی به دادسرای جرایم پزشکی تهران ارجاع شد و تحقیقات برای روشن شدن زوایای مبهم این پرونده و علت اصلی مرگ مرد میانسال ادامه دارد.


آبروی طب سنتی را نبریم

حجامت یا کوزه‌اندازی تر، یک روش درمانی سنتی عربی و موجود در طب اسلامی است که برگرفته از روش قدیمی‌تر کوزه‌اندازی خیس در طب سنتی چین است.
در این روش وسیله‌ای مانند بادکش خون را در زیر پوست جمع می‌کند و سپس با تیغ‌های ظریف خراش‌هایی روی سطح پوست ایجاد می‌شود. این خراش‌ها باعث می‌شود خون از بدن خارج شود. این روش درمانی سنتی که به قرن‌ها قبل بازمی‌گردد در قرن ١٩ میلادی با راهیابی علم جدید کم‌کم به فراموشی سپرده شد. اما در قرن ٢١ هم هنوز هستند کسانی که این روش درمان را انتخاب می‌کنند.


با این حال در ایران به دلیل خطرات این روش درمانی مانند انتقال عفونت، خطر خونریزی و...، با مصوبه معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورخ ۲۳ شهریور ۱۳۷۷، انجام حجامت به دست پزشکان در مطب‌ها ممنوع شد که این بخشنامه به دلیل مغایرت با شرع براساس نظر فقهی شورای نگهبان با حکم دیوان عدالت اداری در ۱۷ تیر ۱۳۸۰ لغو شد، اما برخی از پزشکان به دلیل عواقب احتمالی حجامت ازجمله ابتلا به بیماری های عفونی با استفاده کنندگان این روش طب سنتی هشدار داده اند.این در حالی است که موافقان حجامت معنقدند چنانچه این کار اصولی و درست انجام شود برای بدن مفید خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
عقیل
متاسفانه به دلیل منفعت و حتی سودجویی دکتر های عزیز کشورمون مخالفت های زیادی با طب سنتی میشه
کاش پایه کارشون سلامت مردم باشه نه جیب خودشون
سیدعلی
جک تعریف کردی. خودت خنده ات نگرفت. جمله بندی ها ر ببینین. انگار پول گرفته که توی سایتش بذاره حجامت بده.
تازه علت مرگش هم معلوم نیست و ...
دکتر سید علیرضا سوادی
متاسفانه خبر صحت دارد شما میتوانید برای اطمینان خاطر خودتان به کلانتری 140 باغ فیض در غرب تهران مراجعه کنید.
فاطمه محمدخانی
ضمن اعلام تاسف از بابت فوت هموطنمون ، می خواستم بگم حتی اگه این خبر صحت هم داشته باشه چندان بدرد مخالفان طب سنتی برای اثبات بد بودن طب سنتی نمی خوره، اگه اینجوری بود که با طب نوین پس باید چه برخوردی کرد ؟ این همه مرگ در بیمارستان ها و زیر عمل جراحی، همونطور که در طب نوین این موضوعات به صورت موردی بررسی می شه و کلاً طب نوین رو زیر سؤال نمی برند (که حق هم همینه)در مورد طب سنتی هم همینطور باید برخورد بشه.
دکتر امیر
این خبر کاملا کذب است در صورت صحت محل دقیق و پزشک اعلام شود
0.28324s, 25q