نوشابه‌هاي انرژي‌زاچه خطراتي دارند؟

۱۳۹۳/۱۰/۲۵ - ۱۰:۴۷ - کد خبر: 135134
نوشابه‌هاي انرژي‌زاچه خطراتي دارند؟

سلامت نیوز: نوشابه‌هاي انرژي‌زا نوشيدني‌هاي حاوي مواد مختلف هستند که معمولا به هدف به دست آوردن انرژى جسمى يا هشيارى ذهنى مصرف مي‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید،نوشابه‌هاي انرژي‌زا معمولا حاوى آميزه‌هاى گوناگونى از مواد كربوهيدراتى (قندى) ويتامين‌ها، موادمعدنى و مواد ديگرى از جمله مواد محركى مانند كافئين، تورين (يك اسيد آمينه، پيش‌ساز پروتئين) و گلوكورونولاكتون (يك ماده طبيعى كه در بدن از تجزيه قند ساده گلوكز ايجاد مى‌شود) هستند. علاوه بر اين داروهاى گياهى مانند ژله سلطنتى، جين سنگ و گوارانا ممكن است در اين نوشابه‌ها موجود باشد كه به ادعاى توليدكنندگان نوشابه‌ها باعث افزايش بنيه جسمى و تشديد هشيارى و تمركز ذهنى مى‌شوند

ترکيبات موجود در نوشابه‌اي انرژي‌زا

در اغلب اين نوشابه‌ها مواد به اصطلاح «تشديدكننده انرژى» مثل كافئين، تورين و در بعضى موارد گلوكورونولاكتون براى تحريك سوخت و ساز و به دست آوردن سريع انرژى وجود دارد.

هر سه اين مواد در غذاهاى طبيعى و در بدن ما وجود دارند اما غلظت‌هاى آنها در اين نوشابه‌ها بالاتر است. معمولا در هر قوطى اين نوشابه‌ها ?? ميلى گرم كافئين وجود دارد (گرچه برحسب مارك‌هاى مختلف اين ميزان متفاوت است). اين مقدار تقريبا معادل همان مقدار كافئينى است كه يك فنجان قهوه خورى متوسط دارد و حدود ? برابر ميزان كافئين موجود در يك فنجان چاى يا قوطى نوشابه كولادار است. منبع بيشتر كافئين اين نوشابه‌ها، گوارانا، يك عصاره كافئين دار است كه از گياهى در آمريكا جنوبى به دست مى‌آيد.

تورين يك ماده پروتئينى است كه در گوشت وغذاهاى دريايى وجود دارد و به ادعاى توليدكنندگان نوشابه‌ها مى‌تواند در دفع مواد زائد و سم‌زدايى از بدن كمك كند. برخى از مطالعات هم نشان‌دهنده اثر كاهنده فشارخون تورين در مبتلايان به فشارخون بالا بوده است، اما در هر حال ميزان بى‌خطر اين ماده در حال حاضر معلوم نيست. براى گلوكورونولاكتون نيز مانند تورين نقش سم‌زدايى قائل هستند، اما تحقيقات چندانى در مورد آن انجام نشده است. مواد قندى يا كربوهيدراتى موجود در اين نوشابه‌ها معمولا به‌صورت مخلوطى از قندهاى ساده با جذب سريع و كربوهيدرات‌هاى پيچيده تر با جذب آهسته موجود است.

ميزان قند در نوشابه‌هاى انرژى‌زا (?? تا ?? درصد) معمولا بسيار بيشتر از ميزان قند نوشابه‌هاى معمول ورزشى (? تا ? درصد) است. گرچه قند يك منبع فورى انرژى است، اما مصرف بيش از حد آن مى‌تواند به مشكلات دندانى و چاقى منجر شود. مصرف مقادير زياد قند مى‌تواند جذب آب به بدن را آهسته كند و در نتيجه استفاده از اين نوشابه‌ها را براى مصرف هنگام ورزش يا پس از آن نامناسب كند.

كافئين ماده اصلى محرك موجود در اين نوشابه‌ها مى‌تواند اعمال بخش‌هايى از بدن و مغز را سرعت بخشد. كافئين باعث افزايش ضربان قلب، فشارخون و درجه حرارت بدن مى‌شود. در مقادير زياد ممكن است باعث لرزش دست و تغييرات ريتم قلب شود. كافئين همچنين داراى خاصيت ادرارآورى است و بنابراين ممكن است به‌خصوص در ورزش شديد باعث كم‌آبى بدن شود.

بررسي «كميته علمى غذاى كميسيون اروپا" (SCF) در مورد خطر كافئين موجود در نوشابه‌هاى انرژى‌زا نشان مي‌دهد كه گرچه اين نوشابه‌ها در مقدار متعادل براى مصرف عمومى بى‌خطر هستند، اما كودكان و نوجوانانى كه دو قوطى يا مقدار بيشترى از اين نوشابه‌ها مصرف مى‌كنند ممكن است دچار تحريك‌پذيرى و اضطراب شوند.

همچنين اين کميته توصيه کرد زنان باردار اين نوشابه‌ها را مصرف نكنند چرا كه اثرات كافئين روى جنين نامعلوم است.

در مجموع كودكان كم سن، افرادى كه به كافئين حساسيت دارند، مبتلايان به بيمارى‌هاى قلبى و زنان باردار (به‌خصوص در سه ماه اول بارداري) نبايد از اين نوشابه‌ها استفاده كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.93939s, 18q