بهترين راه تأمين كسري بودجه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، پرداخت آن از محل صرفه‌جويي‌هاي دولت است

۱۳۸۷/۰۸/۲۵ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 13516
بهترين راه تأمين كسري بودجه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، پرداخت آن از محل صرفه‌جويي‌هاي دولت است
شاهرخ رامين در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار داشت: طرح خودگرداني بيمارستان‌ها را از انتهاي سال 86 لغو كردند و دولت به جاي آن سخن منطقي ديگري گفت، بر اين مبنا كه از بيمارستان‌ها خريد خدمت مي‌كند، يعني حقوق پرسنل رسمي بيمارستان‌ها را پرداخت مي‌كند.

به گفته‌ي وي، با توجه به اين‌كه تعداد زيادي از رديف‌هاي بيمارستاني خالي بودند و پرسنل رسمي در خيلي از آن‌ها نداشتيم و با توجه به اين‌كه پرداخت حقوق صرفا شامل پرسنل رسمي بيمارستان‌ها مي‌شد اين امر باعث شد كه حقوق پرسنل غيررسمي و شركتي بيمارستان‌ها هم‌چنان بر عهده‌ي بيمارستان و صندوق درآمدهاي اكتسابي بيمارستان بماند.

نماينده‌ دماوند و فيروزكوه افزود: از سويي دولت گفت كه صرفا خريد خدمت مي‌كند، يعني همه هزينه‌هاي بيمارستان را آن هم به قيمتي كه محاسبه كرده بودند پرداخت مي‌كند؛ به عنوان مثال مي‌گويد كه در بيمارستان چند عمل آپانديس را به چه قيمتي انجام مي‌دهد آن قيمت را مي‌پردازد. در نهايت چون پولي كه دولت به بيمارستان‌ها بابت خدمات پرداخت مي‌كند، منطقي محاسبه شده؛ وضع بيمارستان‌ها بدتر شد، چون در بيمارستان‌هاي دولتي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي خدمات و هزينه‌هاي آموزش پزشكي و پيراپزشكي را گران‌تر از حد معمول تمام مي‌كنيم.

رامين اظهار داشت: اين مشكل پايين بودن بهره‌وري مربوط به ساختاري است كه نمي‌توانيم آن را يك شبه اصلاح كنيم، به عنوان مثال اگر تعداد اعضاي هيأت علمي نسبت به دانشجويان زيادتر از حد معمول است و هزينه تربيت دانشجو را بالا مي‌برد، براي اصلاح ساختار بايد اعضاي هيأت علمي را اخراج كنيم و اين كار طبق قانون مقدور نيست.

به گفته‌ي وي، مي‌توانيم طي يك برنامه 10 يا 15 ساله اين ساختار را اصلاح كنيم اين در حاليست كه دولت از هم‌اكنون هزينه تربيت دانشجو را اصلاح كرده و توان دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت براي تغيير، به اين سرعت نيست، لذا بهترين راه براي تأمين كسري بودجه دانشگاه علوم پزشكي كشور، پرداخت كسري بودجه از صندوق دولت و از ناحيه صرفه‌جويي‌هايي است كه دولت در آن‌ها قانونا موظف به ارائه خدمات نيست.

رامين ادامه داد: از انتهاي سال 86 دولت موضوع خودگرداني بيمارستان‌ها را لغو كرده و آن را تبديل به خريد خدمت توسط دولت كرد، منتهي قيمت خريد قيمت را منطقي محاسبه كرد، در صورتي‌كه قيمت تمام شده منطقي نيست و با اين اشكال ساختار، بهره‌وري ما پايين است و هزينه‌هاي ما گرانتر از معمول تمام مي‌شود.

به اعتقاد وي، طرح خودگرداني بيمارستان‌ها كمتر محاسبه و كمتر كارشناسي‌شده بود.

نماينده‌ي دماوند و فيروزكوه با اشاره به وظيفه قانوني دولت در تأمين سلامت مردم، گفت: طرح خودگرداني بيمارستان‌ها از اين جهت كه بيمارستان‌ها را تشويق كند كه هزينه‌هاي خود را بابت خدمات ارائه‌شده به خوبي و با دقت جمع‌آوري كنند خوب است، اما از اين جهت كه به بيمارستان‌ها فشار وارد كند كه آن‌ها هزينه‌هاي خود را به مردم تحميل كنند، بد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.80681s, 19q