دانشمندان موفق به ساخت نانوذرات جاذب امواج راديويي شدند

۱۳۸۷/۰۸/۲۵ - ۱۵:۵۷ - کد خبر: 13517
دانشمندان موفق به ساخت نانوذرات جاذب امواج راديويي شدند
تخريب گرمايي با استفاده از امواج راديويي نوعي روش درماني براي سرطان است كه طي آن، سوزني نازک از طريق پوست به داخل تومور راه يافته، باعث تخريب گرمايي در منطقه مي‌شود. از مشکلات اين روش تخريب يك محدودة سه تا پنج سانتي‌متري است كه جراح انجام مي‌دهد؛ اين محدوده هم شامل تومور و هم شامل بافت معمولي مي‌شود. همچنين در پنج تا 40 درصد از موارد، تخريب کامل تومور صورت نمي‌گيرد و در 10 درصد از بيماران عوارض بعدي ايجاد مي‌شود. اين روش فقط در مورد سرطان کبد، کليه، سينه، ريه و استخوان کاربرد دارد.

دانشمندان با کمک فن‌آوري‌ نانو توانستند اين روش را بهبود بخشند؛ روش جديد با اين ايده شکل گرفت كه اگر بتوان ماده‌اي را که در ميدان امواج راديويي، از خود گرما آزاد مي‌کند، به سايت اختصاصي تومور رساند، درمان با امواج راديويي(RF) در هر جاي بدن عملي است.

تحقيقات در اين زمينه بيشتر با نانوطلا صورت گرفته؛ زيرا به‌ راحتي ساخته شده، به سلول‌هاي سرطاني متصل مي‌شود، همچنين نانولوله‌هاي کربني هم نتايج خوبي در استفاده در اين روش به دست داده‌اند.

هم‌اکنون دانشمندان نانوذرة جديدي ساخته‌اند که جاذب عالي امواج راديويي است و گرماي کافي براي تخريب سلول‌هاي سرطاني ايجاد مي‌کند و نسبتاً سايتوتوکسيسيته‌ کمي دارد و توان جذب امواج RF را با طول موج کوتاه دارد. اين امواج مي‌توانند به‌خوبي در بدن جانداران نفوذ کنند.

دانشمندان در اين روش جديد از نانوذرات فرومغناطيسي کبالت با پوشش گرافيتي استفاده کردند.

اين ذرات باعث القاي مرگ در 98 درصد از سلول‌هاي سرطاني در محل مي‌شود.

محققان دريافتند که اين افزايش کلي دما نيست که باعث مرگ سلولي مي‌شود؛ بلکه تخريب داخلي ايجادشده به ‌وسيلة نانوذرات مسوول اين مرگ است.

به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، اين نانوذرات مي‌توانند از غشاهاي سلولي مختلف عبور کرده، به هسته برسند و پس از ورود ذرات به سيتوپلاسم، به دور غشاي هسته گرد هم مي‌آيند و تعداد کمي وارد هسته مي‌شوند.

به عقيدة پژوهشگران گرمايي كه نانوذرات توليد مي‌كنند، سلول را به‌ سمت مرگ برنامه‌ريزي‌شده‌اي پيش مي‌برد، سپس تجزية سلولي رخ مي‌دهد. در واقع تفکيک اجزاي سلولي از قبيل هسته، غشاي هسته و DNA اثر اصلي گرماي القاشده از سوي نانوذرات کبالت است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.3529s, 19q